Orgazm sprawia, że twoje ciało i głowa są zdrowsze – jak to możliwe?
Kobiecy orgazm i ten, którego doświadczają mężczyźni, różnią się od siebie, chociaż dają podobne efekty – to niezwykle przyjemne uczucie, a cały proces pozytywnie wpływa na układ ruchu, krwionośny i hormonalny. Minimalizuje stres oraz ból. Pomaga się rozluźnić. To wszystko przekłada się z kolei na spokój ducha oraz… głowy. Co dokładnie dzieje się podczas orgazmu?
Co to jest orgazm? Jakie korzyści ze sobą niesie?
Podstawową funkcją orgazmu jest zapłodnienie – u kobiet dochodzi do nawilżenia pochwy, dzięki czemu plemniki znajdujące się w męskiej mogą swobodnie wędrować w głąb, aż do jajeczka. Jednak współczesny świat wygląda zupełnie inaczej, niż tysiące lat temu, kiedy liczyło się przede wszystkim przetrwanie gatunku, a seks służy nam zdecydowanie częściej do rozładowywania stresu, wielu negatywnych emocji albo po prostu jako źródło przyjemności. Ale jak to się dzieje, że orgazm jest tak przyjemny i pożyteczny?
- Podczas seksu krew zaczyna szybciej płynąć w żyłach, zwiększa się tętno i częstotliwość oddechów. To działa niemalże jak trening dla twojego ciała, poprawiając jego kondycję, natlenienie, a nawet siłę mięśni.
- W trakcie seksu, a szczególnie w momencie orgazmu, uwalniane są ogromne ilości oksytocyny oraz endorfin – to tzw. hormony szczęścia, mające bezpośredni wpływ na twój nastrój.
- Kiedy szczytujesz, a w zasadzie tuż po, organizm zaczyna uwalniać prolaktynę, która pomoże ci usnąć.
- Co jeszcze daje orgazm? Ile kcal możesz zgubić podczas seksu oraz w trakcie szczytowania? To kwestia sporna, ponieważ wiele czynników wpływa na to, jak szybko spalasz kalorie – chociażby wiek, masa ciała, czy intensywność współżycia albo fakt, jak zmęczona jesteś. Zakłada się jednak, że średnia liczba wynosi ok. 100-200 kalorii, przy czym najwięcej energii organizmu zużywa sam orgazm.
Czy jesteś zadowolona ze swojego życia erotycznego?
Rodzaje orgazmu
Orgazm można osiągnąć na wiele różnych sposobów, zarówno podczas współżycia z partnerem czy partnerką, jak i w trakcie samodzielnych zabaw. Najczęściej mówi się jednak o następujących typach uniesień:
- orgazm sutkowy – ten typ orgazmu osiąga się poprzez stymulację brodawek sutkowych. Jak to możliwe? Tego typu zabawa aktywuje tę samą część mózgu, która intensywnie odbiera bodźce podczas stymulacji narządów płciowych, dlatego odczucia są bardzo podobne,
- orgazm łechtaczkowy – zastanawiasz się, jaki jest najczęstszy kobiecy orgazm? Niektóre badania statystyczne wskazują, że aż 60% kobiet odczuwa orgazm podczas stymulacji łechtaczki,
- orgazm pochwowy – dochodzi do niego podczas stymulacji pochwy, jednak część naukowców wskazuje możliwość, że orgazm pochwowy jest również wynikiem pośredniej stymulacji łechtaczki.
Niektóre kobiety osiągają także orgazm podczas seksu analnego. Wydaje się on rzadszy, jednak jest to także dla wielu osób wstydliwy temat, więc można założyć, że część kobiet po prostu się do niego nie przyznaje. Należy tutaj także podkreślić, że orgazm jest w dużej mierze kwestią indywidualną i doświadczyć go można w wielu okolicznościach, które nie zostały tutaj wymienione.
Orgazm przez sen
Czy zdarzyło ci się szczytować, kiedy spałaś? Nie jesteś sama. Według badań ok. 40-50% kobiet również poczuło orgazm przez sen przynajmniej raz w życiu. Pamiętaj, że nie jest to powód do niepokoju i nie świadczy o żadnym problemie zdrowotnym. Twój organizm po prostu reaguje na bodziec, a takim czynnikiem sprawczym może być sen erotyczny, ale także wzmożony stres czy zmęczenie – w ten sposób ciało zrzuca z siebie napięcie.
Orgazm przy porodzie
Równie ciekawym zjawiskiem jest orgazm przy porodzie, który występuje zdecydowanie rzadziej, niż orgazm przez sen, bo u poniżej 1% kobiet. Jak to możliwe, skoro poród jest zwykle bardzo bolesny? Nie ma jednoznacznej pewności, ale wśród możliwych przyczyn wymienia się skok oksytocyny (uwalnianej także podczas stymulacji sutków), a także wzrost adrenaliny, noradrenalniny i beta-endorfin, które mają przynieść ulgę rodzącej.
Brak orgazmu u kobiety
Jeżeli nie możesz osiągnąć orgazmu, samodzielna diagnoza będzie niemożliwa. Przyczyny mogą tkwić bowiem zarówno w budowie pochwy, patologii układu hormonalnego, jak i w twojej głowie. Czynniki, które zwiększają ryzyko zaburzeń związanych ze szczytowaniem to:
- przewlekły stres i zmęczenie,
- oziębłość ze strony partnera lub wobec partnera,
- traumy związane z kontaktem seksualnym,
- nieodpowiednia dieta, siedzący tryb życia,
- niektóre zaburzenia natury psychicznej,
- choroby układu rozrodczego i moczowego,
- ogólny zły stan zdrowia,
- ból odczuwany podczas seksu.
Dlatego, aby znaleźć powód, dla którego nie możesz osiągnąć orgazmu, powinnaś udać się do ginekologa w celu wykluczenia problemów zdrowotnych. Możesz także porozmawiać o swoich problemach z seksuologiem lub psychoterapeutą, którzy mogą pomóc zrozumieć ci problem, jeżeli przyczyna tkwi w psychice.
Jak osiągnąć orgazm?
Jeżeli chcesz osiągnąć orgazm, ale wydaje ci się to niemożliwe podczas seksu z twoim partnerem, nie myśl sobie, że coś jest z wami nie tak – to zupełnie normalne. Takie problemy często są efektem nieśmiałości i braku kontaktu, bo jeżeli wstydzisz się powiedzieć, co naprawdę sprawia ci przyjemność, to partner się tego nie domyśli. Zatem co można zrobić, aby poprawić jakość współżycia?
Po pierwsze, dzielcie się ze sobą tym, co was podnieca. Szczera rozmowa rozwiązuje wiele problemów, naprawdę. Po drugie, spróbujcie zastosować lubrykant. Taka dodatkowa forma nawilżenia często niweluje ból oraz pozwala na lepszą stymulację pochwy. Po trzecie, nie zapominaj o stymulacji łechtaczki. Może nagminnie pomijacie tę część, a przecież to właśnie orgazm łechtaczkowy występuje u kobiet najczęściej.
Bibliografia:
- Hajare R., Non-Medical Basis Characterization of Orgasm Associated with Approach Sex Can Las tup to 20 Seconds to 15 Minutes, Eligible Women Individuals’ Poor Transportation Facility of Private Pharmacy Institutions in Pune, India, Lupine Publishers 2019.
- https://familyserviceshub.havering.gov.uk/kb5/havering/directory/advice.page?id=CMtBbjDiFYM [dostęp 23.09.2023].
- Lastella M., O’Mullan C., Paterson J. L., Reynolds A. C., Sex and Sleep: Perceptions of Sex as a Sleep Promoting Behavior in the General Adult Population, Frontiers in Public Health 2019, 7, p. 33.
- Pastor Z., Female Ejaculation Orgasm vs. Coital Incontinence: A Systematic Review, The Journal of Sexual Medicine 2013, vol. 10, iss. 7, p. 1682-1691.
- Wallen K., Lloyd E. A., Female Sexual Arousal: Genital Anatomy and Orgasm in Intercourse, Hormones Behavior 2011, 59(5), p. 780-792.
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
„Zacisnąć zęby i przetrwać”. Kasia Koczułap wymienia, co słyszą kobiety, kiedy mówią, że seks je boli
„Sztukę flirtowania trzeba aktualizować” – mówi seksuolożka Patrycja Wonatowska
Medroxy: „Ludzie mają mnóstwo ohydnych określeń na to, co robimy i kim jesteśmy, a ja chcę, żeby wiedzieli, że praca seksualna to mój wybór”
Fundacja Avalon odkrywa kolejne karty VI Konferencji Sekson. Czeka na nas masa atrakcji!
się ten artykuł?