Zapalenie żył – jakie objawy wskazują na stan zapalny w żyłach powierzchownych i głębokich?
Zapalenie żył jest schorzeniem, za które odpowiedzialne są zakrzepy powstałe w wyniku zaburzeń przepływu krwi. Stan zapalny może lokalizować się w żyłach powierzchownych lub głębokich. Występujące przy zapaleniu żył objawy nie pojawiają się od razu, ponieważ choroba dosyć długo rozwija się w ukryciu. Na zachorowanie szczególnie narażone są osoby prowadzące siedzący lub stojący tryb życia.
Dolegliwości bólowe, zaczerwienienie i obrzęk w miejscu powstania stanu zapalnego to klasyczne symptomy zakrzepowego zapalenia żył. Objawy mogą się nasilać, czego konsekwencją będzie zakrzepica i ryzyko pojawienia się zatorów. Leczenie stanu zapalnego wymaga stosowania preparatów przeciwzakrzepowych. Czasami konieczna jest operacja chirurgiczna.
Zapalenie żył – przyczyny
Przyczyną zapalenia żył są zakrzepy powstałe w naczyniach na skutek zaburzeń w przepływie krwi. Rezultatem tego jest stan zapalny i dolegliwości bólowe nasilające się nawet w stanie spoczynku. Przy zapaleniu żył objawy z początku są niezauważalne, co utrudnia rozpoznanie i opóźnia leczenie. Wrażliwość na dotyk, zaczerwienienie skóry i opuchlizna pojawiają się dopiero w zaawansowanym stadium. Stan zapalny może rozwijać się zarówno w żyłach powierzchownych, jak i w głębokich. Najczęściej w kończynach dolnych, rzadziej w górnych. Zachorować można w każdym wieku, ale najbardziej narażone są osoby pomiędzy 40 a 60 rokiem życia, które długo przebywają w jednej pozycji. Do czynników ryzyka należą również: palenie papierosów, żylaki, infekcje bakteryjne, a nawet długotrwałe kąpiele w gorącej wodzie. Do zapalenia żył może dojść także w wyniku ich uszkodzenia np. po założeniu wenflonu, po zabiegach lub badaniach.
Zapalenie żył powierzchownych – objawy
W przypadku zapalenia żył powierzchownych objawy występują w momencie, gdy pojawi się rozległy stan zapalny. Najczęściej w kończynach dolnych, rzadziej w górnych. Skóra w okolicach nóg jest bardzo wrażliwa na dotyk, pojawia się ból i obrzęk. Przy zapaleniu żył w nodze objawy bardzo szybko się nasilają i mogą utrudniać choremu chodzenie, długotrwałe siedzenie w jednej pozycji i stanie. Nogi mogą być zdrętwiałe i cieplejsze od reszty ciała. Różnego rodzaju uszkodzenia też mogą być początkiem uporczywych dla zapalenia żył objawów. Ręka jest na nie narażona szczególnie, ponieważ badania, zabiegi i pobrania krwi wymagają ingerencji w żyły właśnie kończyny górnej. Przy zapaleniu żył ręki objawem jest najczęściej zgrubienie w miejscu uszkodzenia i niewielkie zasinienie. Kończyna boli i jest osłabiona. Zapalenie żył powierzchownych może się przeistoczyć w stan zapalny żył głębokich.
Zapalenie żył głębokich – objawy
Występujące przy zapaleniu żył głębokich objawy są bardzo uporczywe. Jeśli dojdzie do ich nasilenia, chory będzie odczuwał ból przy każdym ruchu. Przyczyną tych dolegliwości jest lokalizacja zakrzepów, które są umiejscowione głęboko w naczyniach krwionośnych. Skutkiem zapalenia żył głębokich może być niedotlenienie lub niebezpieczny dla zdrowia i życia zator. Zapalenie żył głębokich lokalizuje się głównie w kończynach dolnych, czasem w szyjnych.
Inne, pojawiające się przy zapaleniu żył w nogach objawy:
- ból łydek ,
- przyspieszona akcja serca,
- gorączka,
- opuchlizna i zaczerwienienie,
- bolesne skurcze, które nasilają się w stanie spoczynku.
Stanom zapalnym żył głębokich sprzyja otyłość, praca w pozycji siedzącej lub stojącej, przebyte zabiegi operacyjne, nałogowe palenie tytoniu, odwodnienie organizmu i choroby nowotworowe.
Zobacz także
Leczenie zapalenia żył
Leczenie zapalenia żył jest uzależnione od lokalizacji zmian i stopnia nasilenia objawów. Z początku jest to jedynie farmakoterapia, której celem jest ograniczenie liczby zakrzepów i zapewnienie swobodnego przepływu krwi przez naczynia. Choremu zaleca się przyjmowanie doustnych środków przeciwkrzepliwych albo heparyny drobnocząsteczkowej w postaci zastrzyków podskórnych. Może także używać preparatów o działaniu miejscowym: kremów, maści lub żeli. Inne metody rozważa się, gdy leczenie farmakologiczne jest niewystarczające. Jeśli pojawiające się w zapaleniu żył objawy są bardzo uporczywe i utrudniają choremu funkcjonowanie, konieczne jest leczenie operacyjne. Zabieg polega na usunięciu zakrzepów lub ich rozpuszczeniu. Po operacji pacjent powinien nosić odzież uciskową. Zapaleniu żył można zapobiec dzięki aktywności fizycznej ub suplementom diety dostępnym w aptekach bez recepty. Działają one uszczelniająco na naczynia krwionośne i pobudzają krążenie. Osoby pracujące w jednej pozycji powinny rozważyć częstsze przerwy w czasie wykonywania obowiązków.
Najnowsze w naszym serwisie
Twoje ręce są najlepszymi narzędziami diagnostycznymi! Oto jak wykonać samobadanie jąder
Ludzie całujący się rano na pożegnanie żyją średnio 4 lata dłużej
Tabletki antykoncepcyjne a ciąża? Choć zdarza się to rzadko, może gruntownie zmienić nasze życiowe plany
Jedyna taka na świecie kapsuła do wykrywania raka piersi jest w Polsce. „21 tys. pomiarów w 4 minuty”
Polecamy
Jak objawia się przewlekła migrena. Leczenie migreny przewlekłej
„Gdyby pobrano organy, to byłby koniec”. W jednym szpitalu miano stwierdzić śmierć mózgu, w drugim – przywrócić do życia
Lekarz pozwolił 13-latce wywiercić dziurę w głowie pacjenta. Media piszą o gigantycznym skandalu
Efekt Nocebo, czyli siła negatywnych myśli w medycynie
się ten artykuł?