Przejdź do treści

Jakie są wskazania do USG tarczycy i jak przygotować się do badania?

Jakie są wskazania do USG tarczycy i jak przygotować się do badania?; na zdjęciu pacjentka w trakcie USG tarczycy- Hello Zdrowie
Jakie są wskazania do USG tarczycy i jak przygotować się do badania? Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?

USG tarczycy to badanie obrazowe, pomocne w diagnostyce wielu schorzeń, w tym choroby Hashimoto, wola guzkowego czy raka tarczycy. Dzięki niemu można precyzyjnie określić cechy anatomiczne narządu oraz nieprawidłowe zmiany w jego obrębie. Jak wygląda badanie ultrasonograficzne i kto powinien badać tarczycę? 

Co wykrywa badanie ultrasonograficzne tarczycy? 

USG tarczycy to szybkie, bezbolesne i nieinwazyjne badanie przeprowadzane w celach diagnostycznych oraz profilaktycznych. Za pomocą ultrasonografii możliwe jest określenie lokalizacji i rozmiarów tarczycy, zbadanie struktury, unaczynienia gruczołu tarczowego czy ocenienie pobliskich węzłów chłonnych.  

U osoby zdrowej omawiany gruczoł zlokalizowany jest symetrycznie na chrząstce tarczowej, ma jednorodną echogeniczność i hiperechogeniczny miąższ w stosunku do mięśni, a jego objętość nie przekracza 18-20 ml u kobiet i 25 ml u mężczyzn. U osób chorych w USG można zaobserwować różne zmiany w obrazie tarczycy, takie jak: 

  • niejednorodna echogeniczność (hipoechogeniczność, hiperechogeniczność) – oznacza to obecność zmian zapalnych, 
  • zmiany ogniskowe – wskazują na guzy nowotworowe, 
  • zwapnienia, 
  • torbiele. 

USG tarczycy wykonuje się podczas monitorowania efektów prowadzonego leczenia. Poza tym jest jednym z badań diagnostycznych wykonywanych w celu rozpoznania: 

  • niedoczynności lub nadczynności gruczołu tarczowego,  
  • choroby Hashimoto, 
  • wola guzkowego, 
  • chorób nowotworowych tarczycy. 

Kto powinien wykonać USG tarczycy?

Badanie ultrasonograficzne tarczycy powinno być przeprowadzone u osób, u których pojawiły się niepokojące objawy sugerujące nieprawidłową pracę tego gruczołu. W przypadku nadczynności tarczycy może to być kołatanie serca, zwiększony apetyt z jednoczesnym chudnięciem czy nadpobudliwość nerwowa. Z kolei niedoczynność tarczycy objawia się przewlekłym zmęczeniem, bólami mięśni i stawów, nietolerancją zimna. 

USG tarczycy jest formą diagnostyki pomocniczej, więc na jego podstawie nie można postawić ostatecznej diagnozy. Rozpoznanie choroby powinno opierać się na obrazie klinicznym, badaniach laboratoryjnych i pozostałych badaniach obrazowych zleconych przez lekarza. Profilaktycznie USG tarczycy warto wykonywać raz na kilka lat, a jeśli w rodzinie ktoś chorował na nowotwór tego gruczołu, raz w roku. Ceny USG tarczycy wykonanego prywatnie są dość zróżnicowane. W mniejszych miejscowościach za badanie trzeba zapłacić około 120-150 zł, w dużych miastach koszt może wynieść nawet 250-300 zł.

Niezwykle interesującą metodą w diagnostyce guzków tarczycy jest elastografia. To nowa technika USG polegająca na ocenie sztywności tkanki na podstawie pomiaru odkształcenia pod wpływem zewnętrznej siły. Technika ta wykazuje wysoką czułość — 97% i swoistość do 100% w wykrywaniu zmian złośliwych.

Tadeusz Budlewski, Edward Franek, Diagnostyka obrazowa chorób tarczycy
Tarczyca. Co powinnaś o niej wiedzieć?; na zdjęciu kobieta trzymająca dłoń na szyi- Hello Zdrowie

Jak przygotować się do badania USG tarczycy?

USG tarczycy to bezpieczne i szeroko dostępne badanie, które można przeprowadzić u każdego, bez względu na wiek. Do wizyty nie trzeba się przygotowywać nie jest wymagane przybycie na czczo. Dobrze jest założyć ubranie, które nie zasłania szyi oraz zrezygnować z biżuterii. 

Jak przebiega badanie? Pacjent proszony jest o położenie się na kozetce i lekkie odchylenie głowy. Na skórę szyi nanosi się żel transmisyjny, który jest niezbędny do prawidłowego przewodnictwa ultradźwięków. Radiolog przykłada głowicę aparatu do ciała i obserwuje obraz wyświetlany na ekranie. Na koniec pacjent otrzymuje opis wraz z wydrukowanymi zdjęciami. Z wynikiem należy udać się do specjalisty (endokrynologa), który wskaże dalsze postępowanie medyczne. 

 

Bibliografia: 

  1. Budlewski T., Franek E., Diagnostyka obrazowa chorób tarczycy, Choroby Serca i Naczyń 2009, tom 6, nr 1, 37-41. 
  2. Omiotek Z., Burda A., Wójcik W., Metoda klasyfikacji obrazów USG tarczycy z wykorzystaniem indukcji drzew decyzji, Prace Instytutu Elektrotechniki 2012, zeszyt 260, s. 57-76. 
  3. Trzebińska A., Dobruch-Sobczak K., Jakubowski W., Jędrzejowski M., Standardy badań ultrasonograficznych Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego – aktualizacja. Badanie ultrasonograficzne tarczycy oraz biopsja tarczycy pod kontrolą ultrasonografii, Journal of Ultrasonography 2014, 14: 49-60. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?