Abrazja – co to jest, jakie są wskazania i zalecenia po zabiegu?
Abrazja to określenie stosowane zarówno w ginekologii, jak i stomatologii. Warto wiedzieć, co różni oba zabiegi. Tłumaczymy, co to jest abrazja i jakie są zalecenia po łyżeczkowaniu macicy.
Łyżeczkowanie nie zawsze jest zabiegiem diagnostycznym. W niektórych przypadkach abrazja macicy może uratować kobiecie zdrowie i życie. Do zabiegu nie trzeba specjalnych przygotowań. Abrazja trwa około 10 minut i jest bezpieczna. Powikłania po niej zdarzają się rzadko.
Abrazja – co to jest?
Abrazja jest terminem medycznym o dwojakim znaczeniu. Używa się go głównie w ginekologii, gdzie abrazję uznaje się za zabieg ginekologiczny polegający na wyłyżeczkowaniu jamy i kanału szyjki macicy.
Pojęcie abrazji pojawia się także w stomatologii. Tym terminem określa się ścieranie twardych tkanek zębów pod wpływem rozmaitych czynników zewnętrznych, jak również leczenie ubytków próchnicowych za pomocą sprzężonego powietrza.
Mało osób wie, co to jest abrazja, dlatego używa tego terminu rzadko. Bardziej znane są jej potoczne określenia.
Jakie są wskazania do abrazji macicy?
W ginekologii abrazja oznacza zabieg medyczny, który wykonuje się u kobiet, które:
- mają plamienia między cyklami, obfite miesiączki albo polipy,
- są narażone na powstanie nowotworu,
- poroniły, ale nie oczyściły się do końca z resztek tkanek,
- urodziły dziecko i łożysko nie odkleiło się prawidłowo od ścian macicy.
Zabieg nie zawsze jest wykonywany w konkretnych sytuacjach. Czasami konieczna jest abrazja diagnostyczna, która umożliwi odnalezienie przyczyny problemów z jakimi boryka się pacjent. W ten sposób diagnozuje się problemy z płodnością, obfite krwawienia bez uchwytnej przyczyny lub nowotwór.
Zabieg jest również konieczny, gdy u kobiety widać duży przerost śluzówki macicy.
Abrazja macicy – zalecenia po zabiegu, jak się przygotować
Abrazja szyjki macicy i samej macicy nie wymaga specjalnego przygotowania. Kobieta nie musi być też na czczo, ale powinna się spodziewać krótkotrwałego znieczulenia ogólnego. Jaki jest przebieg zabiegu łyżeczkowania macicy? Gdy sedacja zacznie działać, kobiecie zakłada się wziernik, który umożliwi lekarzowi dotarcie do szyjki macicy i założenie na nią tzw. kulociągów. Pomagają one w stabilizacji macicy podczas wykonywania zabiegu. Po ich założeniu do jamy macicy można wprowadzić łyżkę chirurgiczną do usuwania resztek tkanek. Pobrane tkanki są przekazywane do badania histopatologicznego. Zabieg trwa bardzo krótko, bo zaledwie 10 minut. Po kilku godzinach pacjentka może wrócić do domu.
Zalecenia po zabiegu abrazji macicy obejmują 2 dni wolnego oraz abstynencję seksualną przez tydzień. Jest to konieczne, ponieważ po abrazji kobieta może krwawić i uskarżać się na bóle brzucha podobne do bóli miesiączkowych.
Abrazja jamy macicy jest zabiegiem bezpiecznym, ale – jak przy każdej interwencji tego typu – możliwe są powikłania. Podczas łyżeczkowania może dojść do przebicia ściany macicy lub do powstania zrostów. Na szczęście zdarzają się one sporadycznie.
Abrazja stomatologiczna
Terminem abrazja stomatologia określa ubytki szkliwa powstałe na skutek niedorozwoju uzębienia lub urazu mechanicznego spowodowanego np. przez niewłaściwe szczotkowanie albo użycie pasty do zębów o dużej ścieralności. Abrazję zębów można rozpoznać po ich charakterystycznym kształcie w okolicy przyszyjkowej, ponieważ płaszczyzny pościeranych zębów są gładkie i lśniące.
W stomatologii znane jest również pojęcie abrazji powietrznej. Nie jest to uszkodzenie uzębienia, ale zabieg stomatologiczny polegający na borowaniu zębów bez użycia wiertła.
Abrazja powietrzna to borowanie za pomocą sprzężonego powietrza. Zabieg nie jest inwazyjny i nie uszkadza zdrowych tkanek zęba. Ponadto powstała po zabiegu powierzchnia daje większą przyczepność dla plomb, co chroni przed ich wypadaniem. Dzięki abrazji powietrznej chory nie odczuwa dyskomfortu i nadwrażliwości po zabiegu, co jest częstym zjawiskiem po borowaniu z użyciem wiertła.
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
”Marta Dąbrowska”
Zobacz także
Najnowsze w naszym serwisie
Twoje ręce są najlepszymi narzędziami diagnostycznymi! Oto jak wykonać samobadanie jąder
Ludzie całujący się rano na pożegnanie żyją średnio 4 lata dłużej
Tabletki antykoncepcyjne a ciąża? Choć zdarza się to rzadko, może gruntownie zmienić nasze życiowe plany
Jedyna taka na świecie kapsuła do wykrywania raka piersi jest w Polsce. „21 tys. pomiarów w 4 minuty”
Polecamy
Rośnie liczba zachorowań na raka głowy i szyi. „Czynniki często idą w parze z niskim statusem materialnym”
Marek Raczkowski ma nowotwór. „Koszty leczenia i operacji, której potrzebuję, są tak wysokie, że przekraczają moje dochody”
„Rak prostaty to bat na twardzieli. Jak się spojrzy na PESEL-e, to dotyka ludzi, którzy łzy nie uronią, tacy panowie świata, tak wychowani. A tutaj, proszę, zwyczajne badanie”
Nie żyje 24-letnia influencerka Bella Bradford. Na jej profilu pojawiło się pośmiertne pożegnanie
się ten artykuł?