Perystaltyka jelit – jak walczyć z jej zaburzeniem? Skąd się biorą zaburzenia perystaltyki?
Perystaltyka to odruch nerwowo-mięśniowy, bez którego niemożliwe okazuje się sprawne przesuwanie treści pokarmowej wzdłuż przewodu pokarmowego. Dość uciążliwe dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego mogą wynikać właśnie z zaburzeń perystaltyki jelit.
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
”Marta Dąbrowska”
Zaburzenia perystaltyki jelit dotykają osoby w bardzo różnym wieku. Problemy z perystaltyką zdarzają się bardzo często, a niektóre ich odmiany mogą być groźne dla zdrowia i życia.
Co to jest perystaltyka?
Perystaltyka to określenie, które – wbrew powszechnemu przekonaniu – nie dotyczy włącznie jelit. Perystaltyka rozpoczyna się już w przełyku i kończy dopiero w odbytnicy. Perystaltyka to bowiem całościowo pojęty odruch nerwowo-mięśniowy, który umożliwia przesuwanie treści pokarmowej wzdłuż całego przewodu. Odruch ten uruchomiony zostaje przez rozciągnięcie ściany przewodu w wyniku umieszczenia w nim pokarmu. Z tego też powodu uznaje się, że perystaltyka rozpoczyna się w przełyku. Fala perystaltyczna przesuwa treść pokarmową z szybkością 2–25 cm/s. Leniwa perystaltyka jelit występuje, gdy treść przesuwa się zbyt wolno, wzmożona perystaltyka jelit to z kolei sytuacja zbyt dynamicznego przesuwania się treści pokarmowych.
Na perystaltykę i jej aktywność (skurcze i rozkurcze mięśni układu pokarmowego) wpływ ma przede wszystkim układ autonomiczny.
Zaburzenia perystaltyki jelit – skąd się biorą?
Wzmożona perystaltyka jelit to tylko jedno z kilku możliwych zaburzeń odruchu mięśniowo-nerwowego. Zaburzenia perystaltyki obejmują:
- leniwą perystaltykę jelit,
- wzmożoną perystaltykę jelit,
- brak perystaltyki jelit,
- wsteczną perystaltykę jelit.
Leki na perystaltykę jelit muszą być dopasowane jednak nie tylko do typu problemu, ale i do jego przyczyny. Poprawa perystaltyki jelit wymaga ustalenia powodu, dla którego mięśnie przewodu pokarmowego pracują za szybko lub za wolno. Do najczęstszych przyczyn zaburzeń perystaltyki jelit należą:
- stres – poprzez negatywne emocje człowiek oddziałuje na pracę układu mięśniowego; pośrednikiem jest tutaj układ autonomiczny wchodzący w skład układu nerwowego. Problemy te wspomaga także niewłaściwa dieta i niski poziom nawodnienia organizmu;
- choroby w obrębie jamy brzusznej – głośna lub nadmierna perystaltyka jelit może być także wynikiem stanu zapalnego w obrębie jamy brzusznej. Dzieje się tak w przypadku zapalenia wyrostka robaczkowego, chorób zapalnych jelit, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego;
- choroby neurologiczne – do zaburzenia kontroli nad perystaltyką jelit dochodzi w przypadku zniszczenia lub uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego (OUN) lub układu autonomicznego. Stwardnienie rozsiane oraz stwardnienie zanikowe boczne to przykłady chorób, które mogą prowadzić do takiego stanu;
- leki – do problemów z perystaltyką jelit bardzo często przyczyniają się antybiotyki, niszczą one bowiem florę bakteryjną jelit. Równie niekorzystne dla perystaltyki są preparaty żelaza, które spowalniają pracę jelit.
Wsteczna perystaltyka jelit wiąże się natomiast z zatruciem pokarmowym. Brak perystaltyki jelit to sytuacja zagrożenia życia, której przyczyną jest pojawienie się w przewodzie przeszkody uniemożliwiającej przesuwanie się treści pokarmowej. Może nią być guz nowotworowy zamykający światło przewodu lub silny stan zapalny powstały przy pęknięciu jelita i wylewaniu się treści kałowej do jamy brzusznej.
Zobacz także
Perystaltyka jelit – objawy
Głośna perystaltyka jelit to jeden z objawów towarzyszących zaburzeniom odruchu mięśniowo-nerwowego. Objawy zaburzeń perystaltyki jelit wiążą się przede wszystkim z ich przyspieszoną lub spowolnioną aktywnością:
- wzmożona perystaltyka jelit objawia się silnymi bólami brzucha oraz biegunkami;
- zmniejszona perystaltyka jelit objawia się uporczywymi zaparciami, nadmiernym wydzielaniem gazów, bólami brzucha oraz uczuciem ciężkości;
- wsteczna perystaltyka jelit objawia się wymiotami.
Jak poprawić perystaltykę jelit?
Leki na poprawę perystaltyki jelit stosuje się, gdy przyczyną problemów z układem pokarmowym jest stres. Inne wymienione przyczyny zaburzeń perystaltyki jelit wymagają leczenia choroby odpowiadającej za spowolnienie lub przyspieszenie fali perystaltycznej.
Poprawie perystaltyki jelit sprzyja zmiana nawyków żywieniowych. Warto zrezygnować z wysoko przetworzonych produktów, włączyć do diety produkty bogate w błonnik oraz dużo pić. Leki na poprawę perystaltyki jelit warto stosować w przypadku leczenia antybiotykami oraz po jego zakończeniu. Probiotyki chronią florę bakteryjną, minimalizując w ten sposób ryzyko uszkodzeń. Warto postawić także na naturalne probiotyki: zsiadłe mleko, kefiry, jogurty, maślanki. Zioła na poprawę perystaltyki jelit to przede wszystkim siemię lniane, babka płesznik i ostropest plamisty.
Najnowsze w naszym serwisie
Twoje ręce są najlepszymi narzędziami diagnostycznymi! Oto jak wykonać samobadanie jąder
Ludzie całujący się rano na pożegnanie żyją średnio 4 lata dłużej
Tabletki antykoncepcyjne a ciąża? Choć zdarza się to rzadko, może gruntownie zmienić nasze życiowe plany
Jedyna taka na świecie kapsuła do wykrywania raka piersi jest w Polsce. „21 tys. pomiarów w 4 minuty”
Polecamy
Lekarz pozwolił 13-latce wywiercić dziurę w głowie pacjenta. Media piszą o gigantycznym skandalu
Koniec z implantami! Lek na… porost zębów ma szanse trafić do sprzedaży już całkiem niedługo
Czy regeneracja trzustki jest możliwa? Co wspomoże pracę tego organu?
Kiedy konieczna jest cholecystektomia? Jak przygotować się do zabiegu?
się ten artykuł?