Piaskowanie zębów – o czym pamiętać, decydując się na zabieg?
Piaskowanie zębów to popularny zabieg z zakresu profesjonalnej higienizacji. Pozwala on skutecznie pozbyć się osadów i przebarwień na zębach, dlatego tak często polecany jest miłośnikom kawy, czerwonego wina, a także palaczom. O czym warto pamiętać, decydując się na piaskowanie zębów?
Co to jest piaskowanie zębów?
Piaskowanie zębów (z ang. air-polishing) to zabieg wykonywany jako część etapu przygotowawczego do kompleksowego leczenia stomatologicznego lub jako działanie profilaktyczno-lecznicze, którego celem jest usunięcie biofilmu bakteryjnego z powierzchni zębów. Piaskowanie może także poprzedzać wykonanie zabiegu profesjonalnego wybielania zębów. Piaskowanie opiera się na wykorzystaniu mieszaniny wody, specjalnego proszku i powietrza pod ciśnieniem, które w połączeniu usuwają osad i przebarwienia. Warto zaznaczyć, że zabieg jest uznawany za bezpieczny i bezbolesny – z powodzeniem może wykonać go zarówno stomatolog, jak i higienistka stomatologiczna.
Procedura piaskowania jest często uzupełnieniem scalingu, choć może być również stosowana samodzielnie do oczyszczania powierzchni zębów i uzupełnień protetycznych z biofilmu, osadu i przebarwień np. z kawy, herbaty, papierosów, czerwonego wina, szczególnie w miejscach trudno dostępnych dla szczoteczek zębowych (np. przestrzenie międzyzębowe).
Czym piaskuje się zęby?
Współcześnie do piaskowania zębów wykorzystuje się proszki, które różnią się składem chemicznym, wielkością ziaren, a także smakiem. O tym, który wybrać decyduje specjalista, mając na uwadze przede wszystkim rodzaj uzębienia. Najczęściej stosowanymi proszkami są:
- dwuwęglan sodu, o charakterystycznym słonym smaku,
- piasek na bazie gliceryny i węglanu wapnia o neutralnym smaku, który szczególnie polecany jest pacjentom z nadwrażliwością zębów i implantami,
- drobnoziarnisty piasek tzw. perio, którego bazą jest gliceryna – polecany pacjentom z chorobą przyzębia,
- piasek na bazie erytrotylu, który jest wzbogacony o substancje o antybakteryjnym działaniu.
Wskazania do piaskowania zębów
Zastanawiasz się, czy piaskowanie zębów to zabieg dla ciebie? Wśród wskazań do jego wykonania wymienia się przede wszystkim:
- konieczność usunięcia biofilmu bakteryjnego,
- przebarwienia pochodzenia zewnętrznego, takie jak np. osad z kawy, herbaty, papierosów lub czerwonego wina, które pojawiają się głównie u pacjentów ze stłoczeniem zębów,
- planowane leczenie zachowawcze zębów i konieczność dobrania odpowiedniego koloru wypełnienia kompozytowego,
- leczenie protetyczne i konieczność dobrania koloru planowanej rekonstrukcji protetycznej,
- planowane lakowanie lub wybielanie zębów.
Przeciwwskazania i efekty uboczne
Należy pamiętać, że istnieje grupa okoliczności, stanowiących przeciwwskazania do piaskowania zębów. Są to m.in.:
- uczulenie na którykolwiek składnik piasku,
- owrzodzenia, nadżerki, zapalenie dziąseł,
- urazowe uszkodzenia jamy ustnej,
- niektóre choroby ogólnoustrojowe, w tym astma, ostre infekcje górnych dróg oddechowych, przewlekła obturacyjna choroba płuc, pylica, niewydolność nerek lub wątroby,
- przyjmowanie niektórych leków, w tym preparatów moczopędnych i potasu,
- nadciśnienie tętnicze, które wyklucza piaskowanie użycie piasku z dwuwęglanem sodu.
Pamiętaj ponadto, że jeżeli nosisz szkła kontaktowe, powinnaś zdjąć je przed zabiegiem. Jakie są efekty uboczne? Mimo że sam zabieg jest bezbolesny, musisz liczyć się z tym, że po jego wykonaniu twoje dziąsła będą nieco zaczerwienione i podrażnione. Możesz także odczuwać nadwrażliwość zębów, zwłaszcza na zmianę temperatury. W takiej sytuacji lekarz zaleci stosowanie – co najmniej przez kilka dni – past przeznaczonych do wrażliwych zębów oraz specjalnych płynów do płukania jamy ustnej.
Czego nie wolno po piaskowaniu zębów?
Warto pamiętać, że piaskowanie zębów wymaga pewnych wyrzeczeń tuż po zabiegu. Podstawowym zaleceniem jest powstrzymanie się od jedzenia i picia przez około dwie godziny. Lekarz zaleci ci ponadto stosowanie tzw. białej diety przez 24 godziny od wykonania zabiegu. Oznacza to, że powinnaś unikać barwiących pokarmów i napojów – zapomnij zatem o jagodziankach, czerwonym winie, kawie – oraz soków owocowych, gazowanych napojach, kwaśnych produktów i słodyczy.
Piaskowanie zębów w domu
Piaskowanie zębów to zabieg wykonywany wyłącznie w profesjonalnych gabinetach stomatologicznych. Niektórzy specjaliści twierdzą, że próby usuwania osadu domowymi metodami mogą uszkodzić szkliwo. Jeśli jesteś entuzjastką naturalnych metod, możesz sięgnąć po domową pastę, którą przygotujesz, łącząc sodę oczyszczoną z np. olejem kokosowym w proporcji 0,5:1. Należy jednak pamiętać, że efekt nie będzie tak spektakularny, jak po zabiegu u stomatologa, dlatego, jeśli zauważysz u siebie przebarwienia i osad, to powinnaś skonsultować zmiany ze specjalistą.
Piaskowanie zębów – cena
Piaskowanie zębów jest zabiegiem, który nie został objęty refundacją NFZ. Jaki jest zatem koszt piaskowania zębów? W zależności od miasta i gabinetu musisz liczyć się z wydatkiem rzędu 150 – 200 zł.
Bibliografia:
- Jedynak B., Braksator A., Profesjonalne zabiegi higieniczne u pacjentów użytkujących uzupełnienia protetyczne, Protetyka Stomatologiczna 2017, 67 (4).
- Raszewski Z., Piaskowanie – efektywny sposób usuwania biofilmu, Nowy Gabinet Stomatologiczny 2021, nr 5.
Najnowsze w naszym serwisie
Twoje ręce są najlepszymi narzędziami diagnostycznymi! Oto jak wykonać samobadanie jąder
Ludzie całujący się rano na pożegnanie żyją średnio 4 lata dłużej
Tabletki antykoncepcyjne a ciąża? Choć zdarza się to rzadko, może gruntownie zmienić nasze życiowe plany
Jedyna taka na świecie kapsuła do wykrywania raka piersi jest w Polsce. „21 tys. pomiarów w 4 minuty”
Polecamy
Nie myjesz zębów przed snem? Naukowcy ostrzegają: możesz zachorować na ten groźny nowotwór
Lekarz pozwolił 13-latce wywiercić dziurę w głowie pacjenta. Media piszą o gigantycznym skandalu
Herbata górska z gojnika, myjka z trukwy i łzy Chios
Edyta przeszła operację dwuszczękową. „Progenia była moim dużym kompleksem”
się ten artykuł?