Pierwsze objawy rwy udowej: jak je rozpoznać i w porę rozpocząć leczenie?
Rwa udowa jest zespołem objawów głównie o charakterze neurologicznym. Wywołuje ból w okolicach kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego lub promieniujący wzdłuż przebiegu nerwu udowego. Nieleczona rwa udowa może prowadzić do zaostrzenia objawów, pogorszenia stanu zdrowia i nawrotów choroby.
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
”Marta Dąbrowska”
Rwa udowa, prawostronna bądź lewostronna, świadczy o zaawansowaniu choroby i wskazuje stronę ucisku czynnika drażniącego rdzeń kręgowy. Leczenie rwy udowej uzależnione jest od rodzaju i postępu zmian. Jedną z metod walki z dolegliwościami wywołanymi przez rwę udową jest rehabilitacja ruchowa. Ćwiczenia na rwę udową mają na celu złagodzenie ból i wzmocnienie uszkodzonych struktur kręgosłupa.
Rwa udowa
Rwa udowa jest zespołem objawów powstałych w wyniku bezpośredniego ucisku korzeni nerwowych na wysokości splotu lędźwiowego w odcinku kręgosłupa lędźwiowego L2–L4. Wywołana jest głównie zmianami zwyrodnieniowymi tego odcinka.
Mechanizm pośredniego ucisku to m.in.: deformacje i sklerotyzacja krążka międzykręgowego, uwypuklenie bądź wypadnięcie jądra miażdżystego oraz bezpośrednie zmiany stawów międzykręgowych, zmniejszające światło kanału kręgowego w odcinku lędźwiowym, zakleszczające nerw udowy i ograniczające jego prawidłową pracę.
Rwa udowa powoduje tzw. konflikt kręgowo-korzeniowy odcinka lędźwiowo-krzyżowego nie tylko ze względu na ucisk nerwu, ale również wtórne zmiany zapalne, które dodatkowo obciążają zaburzoną okolice i potęgują objawy choroby.
Rwa udowa może być wywołana bezpośrednim uszkodzeniem splotu lędźwiowego bądź nerwu udowego w jego przebiegu, przez np. uraz mechaniczny w wyniku wypadku komunikacyjnego lub zabiegu chirurgicznego, choroby metaboliczne, krwotoki w okolicy nerwu czy nacieki nowotworowe. Rwie udowej sprzyjają nadwaga i otyłość oraz siedzący tryb życia. Niezależnie od rodzaju przyczyny, mechanizm powstania rwy udowej jest zbliżony.
Rwa udowa – objawy
Objawy uzależnione są od rodzaju oraz stopnia ingerencji czynnika drażniącego i uciskającego nerw udowy. Pierwszym i zarazem dominującym objawem rwy udowej jest ból w okolicy kręgosłupa lędźwiowego i postępujący dyskomfort podczas chodzenia, pozycji spoczynkowych i statycznego przebywania w ustalonej pozycji. Dolegliwości bólowe zazwyczaj promieniują do jednej nogi, wzdłuż nerwu udowego po jego przedniej stronie.
Rwa udowa prawostronna lub rwa udowa lewostronna są cennymi objawami i zarazem wskazówkami dla lekarza i fizjoterapeuty w planowaniu oraz prowadzeniu leczenia usprawniającego. Wiadomo bowiem, po której stronie w splocie lędźwiowym występuje ucisk.
Rwa udowa – objawy towarzyszące
Początek rwy udowej może być stopniowy i powolny lub nagły i rozlany, w zależności od charakteru źródła rwy i okoliczności, w których zaatakowała.
Dodatkowe objawy choroby to m.in.:
- wzmożenie napięcia mięśni przykręgosłupowych okolicy lędźwiowej;
- parestezje występujące w przebiegu długości nerwu, często pojawiające się niezależnie od dolegliwości bólowych;
- osłabienie siły mięśniowej i zaburzenia czucia na przedniej powierzchni uda oraz związane z tym zaburzenia zdolności prostowania kolana, a także osłabienie lub zniesienie odruchu kolanowego;
- osłabienie siły kręgosłupa lędźwiowego;
- ograniczenie motoryczności kończyny dolnej, przykurcze, niedowłady;
- zaniki mięśnia czworogłowego uda;
- dodatni objaw Mackiewicza (objaw rozciągowy nerwu udowego), czyli próba biernego zgięcia kończyny dolnej w stawie kolanowym w leżeniu przodem, wywołująca ból na przedniej powierzchni uda, stanowi wynik dodatni podrażnienia nerwu udowego.
Rwa udowa – leczenie
Podstawową formą leczenia rwy udowej jest postępowanie zachowawcze, wykorzystujące leki na rwę udową o charakterze przeciwbólowym, przeciwzapalnym i rozluźniającym mięśnie, a także czasowe unieruchomienie lub odpowiedni odpoczynek. Ponadto ważna jest edukacja mająca na celu poznanie czynników zaostrzających objawy choroby oraz ryzyka nawrotu rwy udowej.
Fizjoterapia stanowi jeden z najważniejszych elementów leczenia rwy udowej. Odpowiednio dobrane zabiegi fizykoterapeutyczne, masaże oraz ćwiczenia ruchowe na rwę udową znacznie przyspieszają ustępowanie objawów i zatrzymują postęp choroby.
Fizykoterapia rwy udowej bazuje na właściwościach prądu elektrycznego, krioterapii, polu magnetycznym i zabiegach cieplnych.
Ćwiczenia na rwę udową mają na celu odbarczenie odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa i uwolnienie uciśniętego nerwu udowego, wzmocnienie osłabionych struktur przykręgosłupowych i rozciągnięcie przykurczonych. W przebiegu rehabilitacji ruchowej poleca się ćwiczenia korekcyjne miejscowe oraz ogólnousprawniające w warunkach całkowitego odciążenia kończyny, np. treningi ruchowe na basenie.
Dodatkowymi metodami wspierającymi leczenie rwy kulszowej są:
- terapia manualna, bazująca na intensywnym masażu tkanek głębokich, połączona z technikami neuromobilizacji, czyli z działaniem ukierunkowanym na przywróceniu właściwej przesuwalności struktur nerwowych przy zastosowaniu technik manipulacyjnych i mobilizacyjnych, jak ćwiczenia bierne i czynno-bierne, wywołujące efekt przekrwienia, odżywienia i uelastycznienia struktur kończyny dolnej obciążonej rwą udową;
- kinesiotaping, czyli oklejanie elastycznym plastrem odpowiedniego obszaru uda w celu wsparcia pracy mięśnia czworogłowego, zachowania jego fizjologicznego wzorca ruchowego oraz łagodzenia objawów rwy udowej.
Polecamy
„Gdyby pobrano organy, to byłby koniec”. W jednym szpitalu miano stwierdzić śmierć mózgu, w drugim – przywrócić do życia
Lekarz pozwolił 13-latce wywiercić dziurę w głowie pacjenta. Media piszą o gigantycznym skandalu
Efekt Nocebo, czyli siła negatywnych myśli w medycynie
Koniec z implantami! Lek na… porost zębów ma szanse trafić do sprzedaży już całkiem niedługo
się ten artykuł?