Krwawienie dziąseł – nieprawidłowa higiena jamy ustnej czy choroba?
Zauważyłaś krew w ślinie wypluwanej po umyciu zębów? A może niewielkie jej ilości pojawiły się na twardym, nadgryzionym przez ciebie owocu? Spokojnie, krwawienie dziąseł to częsta przypadłość, która najczęściej wynika z błędów podczas codziennej higieny. Nie należy go jednak bagatelizować, ale obserwować dokładnie kondycję jamy ustnej lub zwrócić do specjalisty, kiedy problem pojawia się nagminnie. Co może być powodem krwawienia? Jak sobie z nim radzić?
Przyczyny krwawienia dziąseł
Krwawienie dziąseł to dość powszechny problem, którego przyczyny są bardzo zróżnicowane. Podzielić można je na:
- uszkodzenia mechaniczne,
- choroby jamy ustnej,
- niedobory żywieniowe,
- stosowanie niektórych leków,
- choroby ogólnoustrojowe.
Niestety, jak pokazują badania, jako społeczeństwo mamy ogromne trudności z prawidłowym doborem szczoteczek oraz techniką szczotkowania. Wiele osób uważa, że im twardsze włosie i mocniejszy nacisk, tym większa dbałość o usunięcie zanieczyszczeń z zębów. Nic bardziej mylnego. Co więcej, są to najczęstsze przyczyny krwawienia dziąseł. Drugim, równie powszechnym powodem pojawienia się śladów krwi wokół zębów są nieprawidłowości w higienie jamy ustnej.
Tworzenie się płytki nazębnej jest całkowicie naturalnym procesem, jednak jej nieregularne usuwanie może prowadzić do przekształcania w kamień nazębny i zaleganie bakterii. Te zaś odpowiadają za powstawanie stanów zapalnych dziąseł, które objawiają się m.in. krwawieniem. Źródłem dolegliwości może być ponadto parodontoza.
Samoistne krwawienie dziąseł obserwuje się także w anemii oraz niedoborach – przede wszystkim witaminy C i K lub żelaza. Dość często towarzyszy ono także kobietom w ciąży, u których następuje wzrost stężenia progesteronu. Niekiedy może jednak świadczyć również o chorobach ogólnoustrojowych, w tym problemach z wątrobą, cukrzycy, a nawet o nowotworach.
Do jakiego specjalisty udać się z krwawiącymi zębami?
Krew wokół zęba lub w jamie ustnej nie powinna być bagatelizowana. Warto przyjrzeć się swoim nawykom, diecie, ogólnej kondycji, a jeśli problem nie ustępuje – zwrócić się do specjalisty. Lekarzem pierwszego kontaktu może być stomatolog, a szczegółowo chorobami błony śluzowej i przyzębia zajmuje się peridontolog.
Pomoże on nie tylko dokładnie sprecyzować źródło problemu, ale zaproponuje też leczenie. Na czym ono polega? Sprowadza się przede wszystkim do usunięcia kamienia nazębnego, osadu, płytki bakteryjnej. Wśród najpopularniejszych zabiegów wymienia się skaling i piaskowanie.
Pasta na krwawiące dziąsła, płyn a może lek?
Poza czynnościami, które może przeprowadzić specjalista w warunkach profesjonalnego gabinetu, warto korzystać także z dostępnych na rynku produktów działających wspomagająco w procesie leczenia. Na co zwrócić szczególną uwagę? Przede wszystkim należy wybierać szczoteczki o miękkim lub średnio twardym włosiu. Dobrym rozwiązaniem są także szczoteczki elektryczne lub soniczne, które często wyposaża się w czujnik kontrolujący nacisk.
Z pomocą przychodzą także pasty do zębów na krwawiące dziąsła. Czego szukać w ich składzie? Zwróć uwagę na chlorheksydynę, która działa antyseptycznie i wspomaga regenerację tkanek, chlorek cetylopirdyny ograniczający odkładanie płytki nazębnej, a także wyciągi roślinne i witaminy. Podobne właściwości wykazują płyny do płukania jamy ustnej, które mogą stanowić doskonałe uzupełnienie pasty. W przypadku krwawienia nasilającego się miejscowo można także sięgnąć po maści i żele.
Jeżeli przyczyną problemów z dziąsłami nie są choroby jamy ustnej, ale dolegliwości ogólnoustrojowe lub niedobory, konieczna może okazać się farmakoterapia i zmiana diety. Należy jednak skonsultować terapię ze specjalistą, zaczynając od wizyty u lekarza pierwszego kontaktu, który zleci niezbędne badania podstawowe.
Domowe sposoby na krwawiące dziąsła
Z krwawiącymi dziąsłami można także próbować sobie radzić domowymi sposobami. Entuzjaści naturalnych metod polecają w szczególności ziołowe płukanki, które działają przeciwzapalnie oraz łagodzącą i wspomagają naprawę dziąseł. Warto sięgnąć po szałwię, rumianek, korę dębu, miętę, pięciornika. Działanie antyseptyczne wykazuje ponadto sól i soda oczyszczona rozpuszczona w wodzie. Wystarczy dodać po łyżeczce proszku do szklanki płynu, dokładnie rozpuścić i płukać obolałe, krwawiące dziąsła.
Bibliografia:
- https://pts.net.pl/material-partnera-krwawiace-dziasla-czy-choroba-staje-sie-normalnoscia/ [dostęp 26.02.2024].
- Mueller H. P., Periodontologia, Wydawnictwo Edra Urban & Partner.
- Czerniuk M. R., Szymański F. M., Górska R., Filipiak K. J., Wrzodziejąco-martwicze zapalenie dziąseł i przyzębia jako czynniki ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego. Czy istnieje związek?, Choroby Serca i Naczyń, Tom 13, Nr 3 (2016).
Polecamy
„Nie lekceważcie krwi w moczu” – apelują Jacek Borkowski i Zbigniew Urbański
Czym jest hipoglikemia i kiedy do niej dochodzi?
Zakażenie krwi wywołują bakterie, wirusy albo grzyby. Jak je rozpoznać?
Ból dziąsła może mieć wiele przyczyn. Jak sobie z nim radzić?
się ten artykuł?