Wodogłowie – jak się objawia? Czy wodogłowie może się cofnąć?
Do rozwoju wodogłowia dochodzi w wyniku zaburzeń przepływu płynu mózgowo-rdzeniowego. Schorzenie wymaga specjalistycznego leczenia, inaczej może skutkować poważnymi zaburzeniami rozwojowymi i trwałymi zmianami w mózgu, a w efekcie niepełnosprawnością. Poznaj przyczyny, objawy i metody leczenia wodogłowia, czytając artykuł.
Czym jest wodogłowie?
Wodogłowie (in. wodomózgowie, hydrocefalia) to stan zwiększonej objętości płynu mózgowo-rdzeniowego w układzie komorowym mózgu. Płyn mózgowo-rdzeniowy jest bezbarwną cieczą wytwarzaną w splotach naczyniówkowych. Krąży w przestrzeni podpajęczynówkowej mózgu i rdzenia kręgowego. Odgrywa kluczową rolę w utrzymywaniu homeostazy i w prawidłowym funkcjonowaniu neuronów:
- zaopatruje komórki nerwowe w składniki odżywcze,
- chroni mózg przed uszkodzeniami mechanicznymi,
- reguluje poziom ciśnienia wewnątrzczaszkowego.
W warunkach fizjologicznych występuje równowaga między wytwarzaniem, przemieszczaniem oraz wchłanianiem płynu mózgowo-rdzeniowego. Na skutek różnego rodzaju patologii, kiedy balans między produkcją płynu a jego absorbcją zostaje naruszony lub pojawia się przeszkoda blokująca jego krążenie, dochodzi do rozwoju wodogłowia.
Rodzaje wodogłowia u dzieci i dorosłych
Ze względu na etiologię (przyczynę powstania) wodogłowie dzielimy na nabyte i wrodzone. Wodogłowie u płodu (wrodzone) powodowane jest najczęściej czynnikami genetycznymi i chorobami wrodzonymi, np. zespołem Arnolda-Chiariego, rozszczepem kręgosłupa, przepukliną oponowo-rdzeniową. Wodogłowie nabyte może wynikać z infekcji zapalnych w obrębie mózgowia, krwotoku mózgowego, nowotworów mózgu itp. Istnieje również podział na:
- wodogłowie niekomunikujące (obstrukcyjne) – przyczyną jest przeszkoda na drodze krążenia PMR. W konsekwencji dochodzi do zastoju płynu i powiększenia komór mózgu,
- wodogłowie komunikujące (nieobstrykcyjne) – przyczyną jest upośledzenie wchłaniania lub nadprodukcja płynu mózgowo-rdzeniowego,
- wodogłowie normotensyjne (normociśnieniowe) – określane także jako zespół Hakima. Przebiega z powiększeniem komór mózgu bez wzrostu ciśnienia płynu mózgowo-rdzeniowego.
W kwalifikacji ICD-10 wodogłowie jest podzielone w zależności od przyczyny jego wystąpienia, a podstawowe oznaczenia to Q03 (wodogłowie wrodzone) oraz G91 (wodogłowie nabyte).
Objawy wodogłowia u niemowląt i dzieci
Objawy wodogłowia związane są z dynamiką jego narastania. U noworodków i niemowląt do ok. 18 miesiąca życia są inne niż u starszych dzieci i osób dorosłych. Wynika to z niewykształconej w pełni budowy anatomicznej głowy. Wśród symptomów należy wymienić:
- powiększony obwód głowy przekraczający prawidłowe wartości centyli dla danego wieku i płci,
- widoczne napięcie i tętnienie ciemiączka,
- poszerzenie szwów czaszkowych,
- zespół Parinauda – stałe spojrzenie w dół,
- deficyty neurologiczne i opóźnienie rozwoju psychoruchowego,
- rozdrażnienie i płaczliwość.
Wodogłowie u dorosłych i dzieci oraz jego objawy
W przypadku, kiedy wodogłowie dotyczy starszych dzieci lub dorosłych, obserwuje się wzrost ciśnienia śródczaszkowego, czego konsekwencją są wymioty oraz silne bóle głowy. W badaniu okulistycznym na dnie oka widoczny może być obrzęk tarczy nerwu wzrokowego. Oprócz tego mogą występować objawy takie jak:
- nietrzymanie moczu,
- otępienie,
- zaburzenia koordynacji ruchowej.
Wodogłowie u osób starszych objawia się dokładnie w ten sam sposób.
Jakie są przyczyny wodogłowia?
Przyczyny wodogłowia uzależnione są od jego typu. Wśród najczęstszych wymienia się:
- czynniki genetyczne i środowiskowe (wodogłowie wrodzone),
- wady cewy nerwowej – rozszczep kręgosłupa, torbiele pajęczynówki,
- guzy mózgu, które powodują ucisk na tkankę mózgową i utrudniają odpływ PMR,
- krwotoki wewnątrzczaszkowe,
- urazy wewnątrzczaszkowe,
- stany zapalne mózgu (zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych).
Diagnoza wodogłowia opiera się na badaniu USG
Wodogłowie na etapie życia płodowego można wykryć ok. 20. tygodnia ciąży za pomocą ultrasonografii (USG). Przy podejrzeniu wodogłowia u niemowląt w pierwszej kolejności wykonuje się usg przezciemiączkowe. Dzieci poddawane są ocenie wielkości hydrocefalii za pomocą regularnego mierzenia obwodu głowy i porównywania wymiarów z siatką centylową.
W późniejszym czasie diagnostykę można poszerzyć o badanie tomografii komputerowej (TK) lub rezonansu magnetycznego (MRI). W przypadku starszych dzieci i dorosłych ważne są objawy kliniczne oraz badania obrazowe – również TK lub MRI. Dodatkowo pacjent poddawany jest badaniu dna oka oraz cysternografii (ocenie krążenia płynu mózgowo-rdzeniowego).
Leczenie wodogłowia i rokowania
Wodogłowie nie może się samoistnie wchłonąć. Jego leczenie opiera się na przeprowadzeniu zabiegu chirurgicznego, którego celem jest utworzenie stałego przepływu płynu mózgowo-rdzeniowego między przestrzeniami mózgowymi a innymi obszarami w ciele.
Operacje neurochirurgiczne polegają na wprowadzeniu specjalnych układów zastawkowych, które kontrolują objętość przemieszczanego płynu oraz ciśnienie w układzie komorowym. Dzięki temu płyn bez przeszkód przepływa z układu komorowego do jamy otrzewnowej. Terapia farmakologiczna może być wdrażana w łagodzeniu objawów, jednak leki na dłuższą metę nie są skuteczne.
Nieleczone wodogłowie u płodu może doprowadzić do zahamowania jego rozwoju, a w konsekwencji obumarcia. Objawy choroby można cofnąć, wdrażając leczenie wewnątrzmaciczne. Jedną z metod są nakłucia komory bocznej mózgu przez powłoki brzuszne i ścianę macicy matki. Decyzję o przeprowadzeniu zabiegu zawsze podejmuje zespół specjalistów.
Dzieci z wodogłowiem przy braku odpowiedniej terapii bardzo często nie dożywają dorosłości. Ok. 50% z nich umiera przed ukończeniem 3. roku życia, a 80% przed osiągnięciem pełnoletności. Systematyczne monitorowanie schorzenia i właściwe leczenie daje nawet 90% szans na przeżycie i pozwala powrócić do pełnego zdrowia.
Bibliografia:
- Marek M., Macionga A. i in., Wodogłowie – obraz typowo radiologiczny?, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, 2022.
- Skrobol K., Myszka A., Krzyżewski R. i in., Profil zaburzeń poznawczych u pacjentów z idiopatycznym wodogłowiem normotensyjnym, Aktualności Neurologiczne 2019, 19, 4, s. 168-173.
- Zakrzewski K., Wodogłowie i inne zaburzenia krążenia płynu mózgowo-rdzeniowego u dzieci, wyd. Czelej, Lublin 2007.
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Christina Applegate o koszmarnym bólu przy stwardnieniu rozsianym: „Leżałam w łóżku i krzyczałam”
Colin Farrell zebrał 2,5 mln zł dla cierpiących na rzadką i nieuleczalną chorobę. Sam pobiegnie w charytatywnym maratonie
Zarabiali na noworodkach. 12 dzieci zmarło. Te, które przeżyły, mają poważne problemy zdrowotne
Pierwsza taka operacja w Polsce. Lekarze usunęli 71-latkowi guza mózgu przez oczodół
się ten artykuł?