Przejdź do treści

Pierwsza wizyta u ginekologa nie jest taka straszna. Jak wygląda?

pierwsza wizyta u ginekologa - młoda kobieta w gabinecie ginekologa
Fot. Iryna / Adobe
Podoba Ci
się ten artykuł?

Chodzenie do lekarza specjalizującego się w chorobach żeńskiego układu płciowego może wydawać się krępujące, ale czasem jest to konieczne ze względów zdrowotnych. Każda kobieta powinna regularnie odwiedzać ginekologa, aby monitorować swój stan zdrowia. Dowiedz się, na czym polega pierwsza wizyta u ginekologa oraz jak się przygotować. 

Jak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa? 

Na pierwszą wizytę u ginekologa dobrze jest się wybrać rok po rozpoczęciu pierwszej miesiączki, a najpóźniej po ukończeniu 15 lat. Podczas spotkania specjalista będzie chciał przeprowadzić z Tobą wywiad. Dzięki temu można wstępnie ocenić stan zdrowia, a także dowiedzieć się więcej o Twoich dolegliwościach i ich potencjalnych powodach. W tym celu zapyta o: 

  • powód wizyty,  
  • datę ostatniej miesiączki, 
  • regularność cyklu, 
  • czas trwania krwawień i długość przerw pomiędzy nimi,  
  • przyjmowane leki, 
  • przebyte operacje i choroby, 
  • schorzenia występujące w rodzinie. 

W dalszej części wizyty, lekarz wykona badanie ginekologiczne. Zazwyczaj jest ono przeprowadzane na specjalnym fotelu. Należy się na nim położyć, a nogi oprzeć na odpowiednich podpórkach. Jeśli masz za sobą pierwszy stosunek seksualny, lekarz obejrzy dodatkowo Twoje narządy płciowe zewnętrzne. Następnie przejdzie do właściwego badania ginekologicznego. Ginekolog rozchyli wargi sromowe za pomocą wzernika, aby zbadać ujście szyjki macicy. Potem przejdzie do badania palpacyjnego dwuręcznego, którego celem jest ocena macicy oraz jajników. Dwa palce umieści w pochwie, a drugą rękę ułoży na podbrzuszu. 

Czy pierwsza wizyta u ginekologa jest bolesna i ile trwa?  

Badanie palpacyjne nie powinno wywoływać bólu, jeśli lekarz pokryje rękawiczki odpowiednim lubrykantem. A co w przypadku badania wziernikiem? Obecnie narzędzie jest wykonane z plastiku i trudno wyczuć, kiedy jest ono właściwie zakładane. Nie powinien zatem wystąpić żaden ból lub dyskomfort. Pierwsza wizyta u ginekologa zwykle zajmuje około 20-30 minut. 

Dziewczyny w wieku 13-14 lat zgłaszają się najczęściej z powodu bolesnych i obfitych miesiączek lub zaburzeń miesiączkowania. Czasem są to zaburzenia rozwoju albo coś, co niepokoi matkę, np. jedna pierś mniejsza od drugiej lub coś dzieje się z wargami sromowymi. Druga grupa to te dziewczynki, które zaczynają współżyć, więc trzeba je zabezpieczyć. To są wszystko świadome pacjentki, choć miewam też takie nastolatki, które przychodzą w ciąży i tak naprawdę to nie wiedzą do końca, jak do tego doszło. Matki też często mnie uprzedzają, że przyjdą z córką i chcą, żebym porozmawiała z nią o kobiecości, o miesiączkach, chociaż według mnie to nie jest nasza rola, tylko rodziców.

dla Hello Zdrowie mówi Joanna Pabich-Worożbit

Jak wygląda badanie ginekologiczne u dziewicy? 

Z pewnością zastanawiasz się, jak przebiega pierwsza wizyta u ginekologa, gdy jesteś dziewicą. Nie jest to nic strasznego. Czasem lekarz ogląda tylko srom. W niektórych przypadkach wykonuje badanie dwuręczne przez odbyt. W uzasadnionych przypadkach wykonuje klasyczne badanie z użyciem wziernika, jednak zależy to już od kształtu błony dziewiczej.  

Jak się przygotować do pierwszej wizyty u ginekologa? 

Aby dobrze przygotować się do wizyty lekarskiej, warto mieć przy sobie kalendarzyk cyklu miesięcznego. Można też zabrać wyniki badań, które wykonałaś przed wizytą. Pamiętaj również o swoim numerze PESEL, ponieważ będziesz musiała go podać podczas spotkania.  

Nie musisz się golić, choć możesz to oczywiście zrobić, jeśli poczujesz się dzięki temu komfortowo. Możesz też nałożyć na siebie dłuższą koszulkę lub tunikę. W większości gabinetów znajdują się specjalne spódniczki, ale warto wcześniej się przygotować. Pamiętaj również, aby nie stresować się przed badaniem. 

Pacjentki, kiedy przyjdą prosto z pracy, obawiają się, że nie zdążyły wziąć prysznica. Warto pamiętać, że w każdym gabinecie powinien być bidet w toalecie, więc jeśli ktoś potrzebuje się odświeżyć, ma taką możliwość. Dla nas to jednak nie jest problem, nie trzeba podmywać się przed badaniem. Czasem wręcz nie powinno się tego robić, w szczególności przy różnego rodzaju infekcjach, które mają charakterystyczne objawy. Kobiety wstydzą się zapachu z miejsc intymnych, wydzieliny i upławów, a my musimy je zobaczyć, żeby wiedzieć, z czym mamy do czynienia i móc pobrać posiew do badania.

dla Hello Zdrowie mówi Joanna Pabich-Worożbit
Joanna Pabich-Worożbit i Olga Błaszczak-Galewska

Pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży – co warto wiedzieć? 

Kiedy powinna się odbyć pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży? Najlepiej udać się do lekarza między 6. a 8. tygodniem od ostatniej menstruacji, a najpóźniej – do 10. tygodnia ciąży. Chcąc potwierdzić lub wykluczyć ciążę, specjalista wykona najpewniej przezpochwowe badanie ultrasonograficzne (USG-TV). Na jego podstawie stwierdzi, czy w jamie macicy zlokalizowany jest pęcherzyk, czy też go nie ma. 

Pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży trwa ok. 30-40 minut. Lekarz przeprowadza z Tobą wywiad położniczy, mierzy ciśnienie i sprawdza Twoją masę ciała. Często dopytuje o występujące choroby, przebyte operacje lub schorzenia, które wystąpiły u krewnych. Jest również zainteresowany lekami, jakie przyjmujesz oraz datami wcześniejszych ciąż i poronień. 

Być może zastanawiasz się, co oznaczają plamienia, czy powinnaś wprowadzić modyfikacje w swoim jadłospisie albo czy możesz dalej przyjmować swoje leki. Warto pamiętać, że jest to okazja do postawienia lekarzowi wskazanych pytań. Niektóre kobiety pytają również o seks w trakcie ciąży. Specjalista zawsze jest gotów udzielić wyczerpujących odpowiedzi.  

 

Kobieta w ciąży podczas badania USG.

Pierwsza wizyta u ginekologa po porodzie 

Pierwsza wizyta u ginekologa po porodzie powinna się odbyć do około 6-8. tygodnia od urodzenia dziecka. Jest to wizyta obowiązkowa. Lekarz zapyta Cię o zdrowie dziecka, połóg oraz przebieg porodu. Będzie też zainteresowany, czy karmisz piersią. Może też przeprowadzić badanie gruczołów piersiowych, aby dowiedzieć się, czy na tym polu nie ma pewnych problemów. Wykona też zwykle badanie USG, aby przekonać się, jak wygląda pochwa oraz szyjka macicy. Sprawdzi również, czy macica odpowiednio się obkurcza. 

Jakie pytania warto zadać ginekologowi, gdy jesteś po porodzie? Wiele kobiet zastanawia się, ile dokładnie trwa połóg oraz jak dbać o higienę w jego trakcie. Możesz zapytać, kiedy wystąpi planowana miesiączka lub po jakim czasie od porodu możesz uprawiać seks. Śmiało zapytaj swojego lekarza, aby rozwiać wszelkie wątpliwości. 

 

Bibliografia: 

  1. Chang C., Chou C., Chou Y.m Shao C., Su I. H., Chen T., Chou L., Yu H., The Ecology of Gynecological Care for Women, International Journal of Environmental Research and Public Health, 2014, 11(8): 7669–7677. 
  2. Dyer J., Latendresse G., Cole E., Coleman J., and E. Rothwell, Content of First Prenatal Visits, Maternal and Child Health Journal, 2018, 22(5), s. 679–684. 
  3. Yanikkerem E., Özdemir M. Bingol H., Tatar A., Administrative Nurse,b and Gülten Karadeniz, Women’s attitudes and expectations regarding gynaecological examination, Midwifery, 2009, 25(5), s. 500–508. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?