Przejdź do treści

Rankiem, gdy ciemno za oknem, czujesz się jak zombi? Poznaj skuteczne sposoby na szybkie wstawanie z łóżka, zwłaszcza zimą

Dziewczyna siedząca na łóżku
Skuteczne sposoby na szybkie wstawanie z łóżka/ zdjęcie: unsplash.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Czujesz się jak zombi, gdy za oknem ciemno? Zimą pogoda nie rozpieszcza nas, zwłaszcza gdy na zewnątrz chłodno i szaro. Zdarzają się takie dni, gdy budzimy się, mając wrażenie, że jeszcze jest noc. A tu jednak trzeba szybko wstać do pracy. Jak zmobilizować się do szybkiego wstania z łóżka? 

Nie od dziś wiemy, że zimą aura za oknem sprzyja długiemu leżeniu, z książką, ciepłą kawą. Jednak większość z nas zmaga się z problemem wczesnego wstawania z łóżka, w szczególności kiedy szaro i ponuro za oknem. Motywacyjne hasła idą w niepamięć, a budzik w telefonie przypomina o sobie co kilka minut. Znasz to? Spróbuj wdrożyć w życie kilka zasad, które możliwe, że sprawdzą się u ciebie i sprawią, że początek dnia nie będzie taki trudny, jak zwykle.

Budzik

Jeśli wiesz, że rano czeka cię ważne spotkanie, praca lub inne obowiązki, ustaw budzik na konkretną godzinę, o której musisz wstać. Wiele osób po usłyszeniu dźwięku alarmu, ustawia kilkuminutową drzemkę. Dla organizmu nie jest to wskazane, wówczas trudniej jest „przestawić się” z trybu nocnego na dzienny. Jeśli twoim nawykiem jest ustawienie kilku alarmów, np. 6:00, 6:05, 6:10; dobrym pomysłem jest położenie budzika w takiej odległości, która zmusi cię do wstania z łóżka, aby wyłączyć. Ten sposób sprawi, że wstaniesz na nogi i potrzeba ponownego położenia się będzie znacznie mniejsza.

kobieta na wydmach

Woda z cytryną

Nie tylko kawa pobudza. Większość z nas obok łóżka ma szafkę, na której może postawić szklankę wody z cytryną, przygotowaną wieczorem przed snem. Wypicie takiego napoju po przebudzeniu orzeźwi i pobudzi nasz organizm.

Kolacja

Dieta ma duże znaczenie na funkcjonowanie naszego organizmu. Lekkostrawna przyczyni się do tego, że nasz organizm będzie lepiej regenerować się podczas snu. Ostatni posiłek powinien być spożyty 2-3 godziny przed snem, najlepiej jeśli będzie lekki i pożywny, np. sałatka, rozgrzewająca zupa warzywna. Ciężki posiłek sprawi, że nasz organizm bardziej będzie zmagał się z trawieniem pożywienia, przez co możemy czuć się rano ociężali i zmęczeni.

Poranna gimnastyka

Wiemy, że kilka minut po wstaniu nasze ciało jest wiotkie i często towarzyszy nam poczucie braku sił. Dobrym sposobem na przebudzenie się jest kilkuminutowa gimnastyka, polegająca na rozciąganiu się, wykonaniu skłonów, przysiadów. To sprawi, że organizm dotleni się i nabierze energii. Dodatkowo uwolnią się endorfiny, które sprawią, że nasz dzień rozpoczniemy z większym entuzjazmem. Jeśli masz alternatywę udania się do pracy, na uczelnię lub spotkanie pieszo, skorzystaj z tej możliwości i rozpocznij dzień aktywnością fizyczną. Jogging? Świetny pomysł.

Organizacja czasu

Zdarza się, że niewyspanie lub brak sił o poranku to konsekwencja zbyt późnego pójścia spać. Dobra organizacja czasu jest podstawą, aby wygospodarować swój dzień na pracę, odpoczynek, sen. Liczne badania na temat snu wskazują, że odpowiednia ilość dla dorosłej osoby to przedział 6,5-8 godzin na dobę. Znając swoje potrzeby, godzina pójścia spać powinna zostać wcześniej zaplanowana. Najlepiej także jeśli przyzwyczaimy nasz organizm do stałej godziny zasypiania i wstawania.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?