Zapalenie korzonków – jak poradzić sobie z nagłym bólem pleców?
Ból przychodzi nagle i uderza z niespodziewaną siłą. Nie możesz się normalnie ubrać ani nawet wyprostować. Leżenie też sprawia problem. Nie wiesz, co się dzieje, w końcu wczoraj wszystko było jeszcze w porządku. Znasz te objawy? Zapalenie korzonków nerwowych to paskudna sprawa. Zobacz, na czym polega to schorzenie i jak sobie z nim radzić.
Przyczyny zapalenia korzonków
Czym właściwie są korzonki? To włókna nerwowe, które wychodzą z rdzenia kręgowego na całej długości kręgosłupa. Uczestniczą w komunikacji pomiędzy mózgiem a tkankami i narządami w różnych partiach ciała. Odpowiadają więc za odczuwanie bodźców oraz czynności ruchowe. Zapalenie korzonków nerwowych rozwija się w wyniku ich podrażnienia lub ucisku. Może to wynikać m.in. z:
- przemieszczenia krążka międzykręgowego, czyli tzw. wypadnięcia dysku,
- rozwoju osteofitów – to narośla kostne, które powstają w wyniku zmian zwyrodnieniowych,
- wad kręgosłupa, np. lordozy czy skoliozy,
- dyskopatii, czyli zwyrodnienia krążka międzykręgowego,
- przebytej infekcji, np. półpaśca,
- urazu spowodowanego pracą w nieprawidłowej pozycji czy gwałtownym ruchem.
Chociaż omawiany problem dotyka najczęściej okolicy lędźwiowej, czasem może się także rozwinąć zapalenie korzonków szyjnych. Zazwyczaj wynika wtedy z dyskopatii lub przepukliny krążka międzykręgowego w odcinku szyjnym kręgosłupa.
Przewlekły, nawracający i nękający nieraz całe życie ból odpowiada kryteriom oddzielnej jednostki chorobowej. Postępowanie lekarza powinno zmierzać do wykluczenia chorób mogących powodować ból i do usunięcia cierpienia chorego, które jest jedynym celem wizyty.
Zapalenie korzonków – objawy
Głównym objawem zapalenia korzonków nerwowych jest ostry, rwący ból, który często promieniuje wzdłuż korzenia od kręgosłupa do kończyn. Miejsce jego występowania zależy od tego, które nerwy zostały zajęte przez stan zapalny. Dla przykładu, jeśli rozwinie się zapalenie korzonków szyjnych, to obejmuje on górne odcinki kręgosłupa. Dochodzi wtedy jeszcze ból przy kichaniu czy kaszlu, a także podczas ruchów głową. Inne objawy, jakie mogą się rozwinąć przy tego typu stanach zapalnych, to:
- osłabienie siły mięśniowej w miejscach zaopatrywanych przez zajęte nerwy,
- zaburzenia czucia – mrowienie, drętwienie,
- tkliwość skóry,
- zwiększone, bolesne napięcie mięśni,
- trudności z poruszaniem się,
- ból nasilający się przy ruchach tułowia i kończyn.
Ile trwa zapalenie korzonków?
To, ile trwa stan zapalny obejmujący nerwy kręgosłupa, oczywiście zależy głównie od nasilenia choroby i ogólnej kondycji organizmu. Jednak zazwyczaj ostre objawy zapalenia korzonków ustępują w ciągu 3 tygodni. W niektórych przypadkach trwa to dłużej, nawet do 3 miesięcy.
Jak wygląda leczenie zapalenia korzonków?
Jakie są tabletki na zapalenie korzonków bez recepty?
Leki na zapalenie korzonków bez recepty to przede wszystkim szeroka gama niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Ponieważ w zapaleniu korzonków objawy są zazwyczaj silne, warto zastosować mocniejsze środki. Spośród NLPZ to:
- ketoprofen,
- deksketoprofen,
- meloksykam,
- diklofenak.
Zapalenie korzonków nerwowych – leczenie domowymi sposobami
Jak leczyć zapalenie korzonków? W pierwszej fazie postaraj się ograniczyć poruszanie do minimum. Najlepiej zostań w łóżku na 1-2 dni, dopóki nie miną najgorsze objawy. Podczas snu i odpoczynku stosuj pozycje odciążeniowe. W objawach zapalenia korzonków nerwowych wygodna jest pozycja embrionalna. Połóż się więc na boku i przyciągnij kolana do klatki piersiowej w takim stopniu, jaki będzie dla ciebie najbardziej komfortowy.
W leczeniu stanów zapalnych korzonków świetnie sprawdza się też rozgrzewanie bolących miejsc. Podwyższona temperatura rozluźnia nadmiernie napięte mięśnie. Możesz w tym celu użyć termoforu, plastrów rozgrzewających lub kompresów żelowych. Ulgę przyniesie ci też ciepła kąpiel.
Co może zalecić lekarz na zapalenie korzonków?
Jeśli pomimo leczenia, objawy zapalenia korzonków nie ustępują w ciągu kilku dni, udaj się do lekarza pierwszego kontaktu. Przyczyn takiego stanu może być wiele, więc lepiej sprawdzić, co się dzieje. Być może konieczna będzie dalsza diagnostyka u ortopedy lub neurologa. Lekarz może ci też przepisać skuteczniejsze leki. Przy bardzo silnym bólu stosuje się połączenie paracetamolu z tramadolem. Na receptę są też dostępne większe dawki NLPZ. Pomocniczo możesz dostać także farmaceutyki zwiotczające mięśnie szkieletowe, np. tyzanidynę lub tolperyzon.
Kolejną opcją są zastrzyki na zapalenie korzonków. Zawierają zazwyczaj leki przeciwbólowe lub miejscowo znieczulające. W cięższych przypadkach stanów zapalnych nerwów rdzenia kręgowego leki bywają nieskuteczne, np. jeśli występuje znaczny niedowład kończyn. Wtedy konieczna może się okazać interwencja chirurgiczna.
Leczenie zapalenia korzonków fizjoterapią
Fizjoterapia to często niedoceniany przez pacjentów element terapii, tymczasem powinna być podstawą leczenia bólu pleców różnego pochodzenia. W zapaleniu korzonków nerwowych sprawdzą się takie zabiegi i ćwiczenia jak:
- wyciąg krzesełkowy,
- kinezyterapia w ciepłych wodach,
- jonoforeza,
- laseroterapia,
- masaże.
Profilaktyka zapalenia korzonków nerwowych
Jeżeli cierpisz na zapalenie korzonków nerwowych, przede wszystkim stosuj się do zaleceń swojego fizjoterapeuty zarówno podczas rehabilitacji, jak i po jej zakończeniu. Zadbaj o pozycję swojego ciała w pracy. Postaraj się ją często zmieniać, stosuj profilowane krzesła i prawidłową postawę podczas pracy siedzącej. Zwróć uwagę na to, w jaki sposób podnosisz ciężkie przedmioty. Prawidłowo odbywa się to z boku ciała. Noszenie ciężaru z przodu mocno obciąża kręgosłup.
Regularnie ćwicz w celu utrzymania prawidłowej masy ciała oraz wzmocnienia mięśni kręgosłupa. Pamiętaj też o tym, aby przywiązywać wagę do prawidłowej postawy swoich dzieci. Nabyte w młodym wieku wady są trudne do skorygowania w dorosłości. Zapalenie korzonków to wycieńczające schorzenie, dlatego najlepiej dbać o plecy na co dzień. Dzięki temu nie tylko zmniejszysz ryzyko wystąpienia choroby, ale też ogólnie poprawisz swoje samopoczucie.
Bibliografia:
- Domżał T., Przewlekłe nieswoiste bóle krzyża – stara dolegliwość czy nowa choroba neurologiczna?, Polski Przegląd Neurologiczny 2007, 3(4): 216-227.
- Hanus-Atras K., Iłżecka J., Bóle kręgosłupa – przyczyny, postępowanie, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu 2010, 16(3): 315-322.
- Milanow I., Zespół bólowy kręgosłupa, Pediatria i Medycyna Rodzinna 2014, 10(3): 253-264.
- Świerkot J., Bóle krzyża – etiologia, diagnostyka i leczenie, Przew. Lek 2006, 9: 86-98.
- Walkowiak N., Dolegliwości bólowe dolnego odcinka kręgosłupa. w: Wybrane choroby cywilizacyjne XXI wieku. T.2, red. Kowalczuk K., Białystok 2016, s. 236-251.
Polecamy
Rób to każdego dnia. Szybko zauważysz, że twój mózg działa lepiej
Fizjoterapeuta Tomasz Sobieraj: „Nerw błędny to klucz do zdrowia. Tylko trzeba go lepiej poznać i wiedzieć, co mu służy”
Co oznacza kłujący ból głowy? Czym jest samoistny kłujący ból głowy?
Popularne plastry rozgrzewające znikają z rynku. GIF poinformował o powodach wycofania
się ten artykuł?