Przejdź do treści

Parogen – wskazania, działanie i skutki uboczne leku. Wykorzystanie Parogenu w leczeniu depresji

Figurka z drewna leży na warstwie leków
Fot. fotoriatonko/AdobeStock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Parogen, którego czynną substancją jest paroksetyna, zaliczany jest do inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (ang. selective serotonin reuptake inhibitor). Lek wydawany jest na receptę.

lek. Marta Dąbrowska

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Marta Dąbrowska

lekarz

Parogen jest lekiem wykorzystywanym w leczeniu depresji, fobii społecznych, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego oraz stresu pourazowego. Zamiennikiem Parogenu będą wszystkie leki mające w składzie paroksetynę. Mechanizm działania Parogenu opiera się na hamowaniu zwrotnego wychwytu serotoniny, czego konsekwencją jest dłuższe działanie serotoniny. Neurotransmiter ten jest niezbędny w komunikowaniu się neuronów. Wysoki poziom serotoniny kojarzony jest głównie ze stanem zakochania, dlatego im więcej tego przekaźnika, tym lepszy nastrój. Lek Parogen ponadto pozytywnie wpływa na sen i nie szkodzi innym procesom zachodzącym w mózgu. W aptece dostępne jest opakowanie leku zawierające 30 lub 60 tabletek. Cena leku uzależniona jest od warunków refundacji leku. Osoby ze zdiagnozowanymi chorobami o podłożu psychicznym objęte są 30%, dodatkowym zakresem refundacji. Cena mniejszego opakowania wynosi około 30 zł, a większego w okolicach 45 zł.

Parogen – skutki uboczne

Jak większość leków stosowanych w depresji, Parogen może powodować skutki uboczne różnego stopnia. Do najczęstszych skutków ubocznych działania leku zaliczyć można zaburzenia funkcji seksualnych oraz nudności. Częste skutki Parogenu to tycie, senność, biegunka, pobudzenie, wysoki poziom cholesterolu, zaparcia, pocenie się, uczucie suchości w jamie ustnej, brak apetytu, ból głowy, drżenie mięśniowe, zaburzenie koncentracji, zawroty głowy oraz ogólne osłabienie. Działanie uboczne Parogenu występujące mniej często to pojawienie się wybroczyn skórnych, omamów, splątania, tachykardii, rozszerzenie źrenic, świąd, zatrzymanie moczu, podwyższenie lub obniżenie ciśnienia tętniczego. Rzadkimi skutkami są depersonalizacja, napady paniki, drgawki, ból mięśni i stawów, lęki, reakcje maniakalne oraz hiponatremia. Do najrzadszych zalicza się reakcje alergiczne, jaskrę, krwawienia z przewodu pokarmowego, obrzęki obwodowe, zaburzenia czynności wątroby oraz żółtaczkę.

Odstawienie Parogenu

Niektóre ze skutków ubocznych bądź też choroby współwystępujące mogą zadecydować o konieczności odstawienia Parogenu lub zmniejszenia jego dawki. Szczególną kontrolą powinny być objęte osoby mające skłonności do podejmowania prób samobójczych. Zmiany w zachowaniu chorego po zastosowaniu leku powinny być zgłaszane przez bliskich i rodzinę chorego jak najszybciej do lekarza prowadzącego. Stosowanie Parogenu może doprowadzić do zaburzenia w reakcjach natychmiastowych i podejmowaniu decyzji, dlatego też nie zaleca się prowadzenia pojazdów przez osoby przyjmujące ten lek. Cierpiący na cukrzycę powinni skonsultować się z lekarzem, ponieważ konieczna może okazać się zmiana dawek insuliny i innych leków przeciwcukrzycowych. Pod stałym nadzorem lekarza powinni znajdować się także pacjenci z chorobami i schorzeniami współistniejącymi, np. padaczką, manią oraz chorobami układu sercowo-naczyniowego.

Dawkowanie Parogenu

Parogen ma postać tabletek i podawany jest doustnie. Nie wolno zwiększać zalecanych dawek leku, gdyż może to grozić pojawieniem skutków ubocznych lub ich nasileniem. U osób dorosłych zalecana dawka Parogenu to 20 mg na dobę. Tylko lekarz może zdecydować o zwiększeniu dawki, jednakże nie powinna wynosić ona więcej niż 50 mg na dobę. Pierwszą poprawę obserwuje się po około dwóch tygodniach stosowania. Standardowy czas leczenia wynosi pół roku, jednak decyduje o tym lekarz. U osób starszych, u których epizody depresji występują często przy chorobach otępiennych, maksymalna dawka nie powinna przekraczać 40 mg na dobę. Należy pamiętać również o tym, że dawki powinny być niższe u osób z niewydolnością wątroby oraz nerek. Leku Parogen nie należy stosować u dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia.

Zobacz także

Przeciwwskazania stosowania Parogenu

Nie należy przyjmować leku przy nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu. Odradzane jest również stosowanie tego leku w połączeniu z inhibitorami MAO. Istnieją od tego wyjątki, jednakże wymaga to konsultacji z lekarzem i kontrolowania ciśnienia tętniczego krwi. Nie wolno łączyć Parogenu z żadnym lekiem wpływającym na płytki krwi np. kwasem acetylosalicylowym, klozapiną czy trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi. Należy unikać również wszystkich preparatów mających w składzie dziurawiec. W trakcie leczenia niewskazane jest spożywanie alkoholu.

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?