Przejdź do treści

Polski wynalazek podbije świat? Materiał, który zastępuje ludzką kość

Tekst o polskim wynalazku zastępującym ludzką kość. Na zdjęciu: Grupa białych okrągłych obiektów - HelloZdrowie
Flexioss
Podoba Ci
się ten artykuł?

Biomateriał, czyli wynalazek kościozastępczy został nagrodzony przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Materiał można dokładnie dopasować do kształtu ubytku kostnego i zastępować nim kość. Produkt został już opatentowany w Europie i być może jeszcze w tym roku wejdzie do użytku w chirurgii urazowej i ortopedii.

Nowatorski produkt medyczny FlexiOss firmy Medical Inventi S.A, stworzony m.in. przez prof. dr hab. Grażynę Ginalską i dr hab. Annę Belcarz z Katedry i Zakładu Biochemii i Biotechnologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, został uznany Polskim Produktem Przyszłości w XXI edycji konkursu organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Polski wynalazek zastąpi ludzką kość

Wynalazek pozwala na leczenie ubytków kostnych, powstałych w wyniku urazów, np. komunikacyjnych, ze zmienionych nowotworowo obszarów tkanki kostnej, którą trzeba usunąć, a także w uszkodzeniach wynikających z nadmiernej łamliwości kości. Biomateriał po namoczeniu staje się podatny na formowanie, a w stanie wysuszonym na frezowanie, zatem można go idealnie dopasować do wymiarów i kształtu ubytku kostnego poprzez cięcie lub zginanie. Produkowany jest od podstaw w laboratorium a nie jak większość podobnych wynalazków ze szczątek kości ludzkich. Jego głównym składnikiem jest fosforan wapnia, który buduje ludzką tkankę kostną. Ponadto jest łatwy w przechowywaniu i transporcie. To preparat, który może mieć szerokie zastosowanie w chirurgii urazowej, ortopedii, chirurgii twarzowo-szczękowej, a także chirurgii weterynaryjnej.

 

Innowacyjną cechą FlexiOss są jego własności hemostatyczne – poprzez wchłanianie krwi w miejscu operacyjnym zapobiega powstawaniu skrzepów. Może również pełnić rolę nośnika leków przeciwbakteryjnych, co pozwala ograniczać stosowanie antybiotyków po zabiegu. Z punktu widzenia pacjenta, FlexiOss daje możliwość prawidłowej odbudowy tkanki kostnej, małego ryzyka ognisk zapalnych, zakażenia i odrzutu. Oszczędza zatem dodatkowego stresu i bóluwyjaśnia kierujący projektem mgr Maciej Maniecki, prezes zarządu Medical Inventi S.A., jak czytamy na stronie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Laureaci otrzymują możliwość uzyskania grantu w maksymalnej kwocie 100 tys. zł z przeznaczeniem na rozwój, promocję lub umiędzynarodowienie produktu.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?