Przejdź do treści

Twardy brzuch w ciąży – jakie mogą być jego przyczyny i o czym to świadczy? Metody na złagodzenie dolegliwości

kobieta w ciąży
Fot. Zffoto / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Twardy brzuch w ciąży (czyli napinający się i rozluźniający się mięsień macicy)  towarzyszy kobietom w ostatnim trymestrze. Rzadko stanowi powód do niepokoju i często ma związek ze skurczami przepowiadającymi. Istnieje jednak kilka wyjątków i w niektórych wypadkach twardniejący brzuch może być sygnałem alarmującym.

lek. Marta Dąbrowska

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Marta Dąbrowska

lekarz

Twardy brzuch w ciąży może wzbudzać niepokój kobiety, która spodziewa się pierwszego dziecka. Nie należy jednak wpadać w panikę, ponieważ w większości przypadków twardy brzuch pojawiający się na ostatnim etapie ciąży jest zjawiskiem całkiem normalnym. Należy jednak zachować czujność, ponieważ twardnienie brzucha w początkowych tygodniach ciąży może być zwiastunem zagrożenia życia płodu.

Dr Małgorzata Andrzejewska

Skurcze przepowiadające – przyczyna twardego brzucha w ciąży

Twardy brzuch pojawia się fizjologicznie po 20 tygodniu ciąży. Wówczas kobieta może odczuwać skurcze Braxtona-Hicksa, określane również jako skurcze przepowiadające. Nie są one jednak intensywne, lecz dają uczucie napięcia i chwilowego twardnienia brzucha w ciąży. Pojawiają się nawet kilka razy w ciągu dnia, ponieważ w ten sposób macica przygotowuje się do akcji porodowej, mającej niebawem nastąpić. Twardniejący brzuch w ciąży na tym jej etapie jest rzeczą całkowicie naturalną i może być także spowodowany ruchami dziecka.

W ostatnim miesiącu ciąży skurcze Braxtona-Hicksa mogą pojawiać się nawet co 30–60 minut. Wraz z upływem czasu stają się coraz częstsze i silniejsze, aż do pojawienia się skurczów porodowych i rozwiązania. Kiedy ciężarna odczuwa skurcze Braxtona-Hicksa, powinna zadbać o spokój i starać się zrelaksować. Ulgę przyniesie odpoczynek w pozycji leżącej.

Twarde podbrzusze w ciąży może wystąpić już w drugim trymestrze ciąży, co najczęściej związane jest z ruchami dziecka. Jeśli jednak pojawiają się wątpliwości, najlepiej jest skontaktować się lekarzem prowadzącym ciążę.

Twardy brzuch w ciąży – objawy niepokojące

Jeśli twardnienie brzucha w ciąży utrzymuje się dłużej, nasila się z każdym skurczem, towarzyszy mu krwawienie czy ból w podbrzuszu, może być to powód do niepokoju. Jeśli ma to miejsce na długo przed wyznaczonym terminem porodu, istnieje ryzyko przedwczesnego rozwiązania. W takich przypadkach należy jak najszybciej udać się do szpitala, gdyż taka sytuacja może zagrażać zdrowiu i życiu dziecka. Twardy brzuch w ciąży bez skurczów może również świadczyć o niedawno odbytym stosunku płciowym, gromadzeniu się gazów lub zaparciach. Jeśli kobieta odczuwa częste i silne bóle brzucha w pierwszym trymestrze oraz krwawienie z dróg rodnych, może oznaczać poronienie. W takiej sytuacji należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Zobacz także

Co robić podczas twardnienia brzucha w ciąży?

Jeśli twardnienie brzucha w ciąży występuje często (pod koniec drugiego i w trzecim trymestrze ciąży) i powoduje znaczny dyskomfort, a nawet ból, zaleca się wypróbowanie sprawdzonych i bezpiecznych sposobów na złagodzenie tych objawów. Głównym zaleceniem jest odpoczynek i relaks, szczególnie gdy twardemu brzuchowi towarzyszy ból kręgosłupa. Kobieta spodziewająca się dziecka powinna ułożyć się na lewym boku, ponieważ w tej pozycji nie dochodzi do ograniczenia dopływu krwi do żyły głównej dolnej. Odpoczynek w pozycji na plecach jest niekorzystny dla malucha i zdrowia jego mamy.

Jeśli twardnienie brzucha odczuwane jest podczas chodzenia, wskazane jest położenie się. Z drugiej jednak strony, jeśli pojawia się częściej podczas odpoczynku w pozycji leżącej, należy wybrać się na krótki spacer. Zmiana pozycji ciała w takich momentach jest często dobrym rozwiązaniem.

Dobrym sposobem na walkę z twardniejącym i napiętym brzuchem jest aromatyczna kąpiel w ciepłej, ale nie gorącej, wodzie. Podczas kąpieli w ciepłej wodzie dochodzi do relaksacji mięśni macicy i całego ciała. Kąpiel taka nie powinna być jednak zbyt długa. Gorąca woda wpływa na zwiększenie ciśnienia tętniczego krwi, co nie jest wskazane ze względu na ryzyko poronień lub przedwczesnych porodów. Pomocne mogą okazać się techniki oddechowe. Spokojne i miarowe oddechy przyczyniają się do lepszego dotlenienia organizmu i relaksacji mięśniówki. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.

W ciąży nie wolno zapominać o przestrzeganiu odpowiednich zasad żywienia. Od lat podkreśla się kluczowe znaczenie nawadniania w okresie ciąży (i nie tylko). Codziennie należy przyjmować około 1,5 litra niegazowanej wody mineralnej, ponieważ odwodnienie sprzyja pojawianiu się skurczów. Lepiej jest także zrezygnować z posiłków tłustych i prowadzących do wzdęć i zaparć.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?