Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?
Na obniżoną temperaturę ciała mogą mieć wpływ warunki pogodowe, zmęczenie, osłabienie czy głód. Kiedy spada ona poniżej 35°C, wiele osób odczuwa jednak niepokój. Czy słusznie?
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
”Agnieszka Widera”
Lekarze zalecają, aby wykonywać pomiary temperatury z samego rana, na czczo, zaraz po obudzeniu. Należy zaznaczyć, że każdego dnia mogą one delikatnie się między sobą różnić. Co więcej, warto zauważyć, że nieco wyższe wyniki mogą wyjść po zmierzeniu temperatury w uchu czy odbycie niż po wykonaniu pomiaru pod pachą. A co oznacza, jeśli obniżona temperatura utrzymuje się długo i dotyczy każdej części ciała?
Obniżona temperatura u dorosłych – przyczyny, które nie muszą budzić niepokoju
Obniżona temperatura ciała może być powodem do niepokoju, jak się jednak okazuje – jeśli ów stan nie utrzymuje się zbyt długo, nie należy się nim zbytnio przejmować. Przykładowo, obniżona temperatura przy przeziębieniu nie powinna nikogo martwić. W takiej sytuacji należy unikać jedynie przyjmowania leków przeciwgorączkowych.
Ogromny wpływ na obniżoną temperaturę ciała ma środowisko, w którym przebywa się na co dzień. Jeżeli w danym miejscu jest bardzo zimno, prawdopodobne jest to, że obniży się również temperatura ciała. Do takiego zjawiska często dochodzi również wówczas, gdy nosi się przemoczoną odzież przez kilka godzin lub zbyt lekkie ubranie, nieadekwatne do warunków pogodowych. Przyczyną niskiej temperatury ciała może być także odwodnienie.
Jeżeli obniżona temperatura u dorosłego utrzymuje się jednak zbyt długo, warto skontaktować się z lekarzem. Może być ona objawem poważniejszych schorzeń, np.:
- cukrzycy,
- niedoczynności tarczycy,
- alkoholizmu,
- hipoglikemii,
- uzależnienia od narkotyków,
- niewydolności wątroby,
- niedoczynności kory nadnerczy,
- niewydolności nerek,
- niedoczynności przysadki mózgowej,
- niedożywienia,
- zatrucia,
- niedokrwistości.
Do przyczyn obniżonej temperatury ciała można zaliczyć również skutki uboczne przyjmowania niektórych lekarstw (barbituranów, benzodiazepin, beta-blokerów oraz neuroleptyków).
Co więcej, obniżona temperatura organizmu może być wynikiem zaburzeń, które wpływają na funkcjonowanie podwzgórza, które jest odpowiedzialne za regulowanie temperatury ciała. Należy do nich zaliczyć:
- stwardnienie rozsiane,
- udar mózgu,
- krwawienie wewnątrzczaszkowe,
- uszkodzenie rdzenia kręgowego,
- uraz głowy,
- choroba Parkinsona,
- nowotwory ośrodkowego układu nerwowego.
Zdarza się, że powodem niskiej temperatury są też zaburzenia termoregulacji, które występują często u osób starszych i przewlekle chorych.
Przyczyny obniżonej temperatury u dziecka – sepsa, zimno, zakażenie
Obniżona temperatura ciała u dziecka może wynikać – podobnie jak u dorosłego – z czynników środowiskowych, takich jak niska temperatura powietrza czy też noszenie przemoczonego ubrania. Mogą ją powodować także niektóre choroby. Głównym schorzeniem, które jest związane z niską temperaturą u dzieci, jest sepsa. Zazwyczaj podczas choroby pacjenci mają gorączkę, zdarza się jednak, że dochodzi u nich także do obniżenia temperatury ciała.
A jak interpretować obniżoną temperaturę u niemowlaka? Jak się okazuje, małe dzieci są wyjątkowo wrażliwe na czynniki zewnętrzne. U maluchów często występują też na początku zaburzenia termoregulacji. U noworodków niska temperatura ciała może być jednak oznaką ciężkiego zakażenia.
Obniżona temperatura w ciąży – niski poziom progesteronu, anemia, choroby
O ile zazwyczaj obniżona temperatura nie powinna być od razu powodem do niepokoju, o tyle powinna ona stanowić sygnał ostrzegawczy dla kobiet w ciąży. Dlaczego? U ciężarnych kobiet jest ona podwyższona i wynosi z reguły 36,7°C. Niska temperatura może więc wskazywać na poważne zaburzenia zagrażające zarówno matce, jak i dziecku.
Jeśli przyszła mama zauważy, że termometr wskazuje poniżej 36°C, powinna jak najszybciej udać się do lekarza. Co oznacza obniżona temperatura u kobiet w ciąży? Po pierwsze może ona wskazywać na niski poziom progesteronu, co z kolei może doprowadzić do poronienia. Po drugie może oznaczać anemię, która jest poważnym zagrożeniem dla życia matki i dziecka. Łatwo na nią zachorować właśnie w ciąży, ponieważ organizm wymaga wówczas większej ilości składników odżywczych.
O czym jeszcze świadczy obniżona temperatura u kobiet w ciąży? Na przykład o:
- niewydolności nerek,
- niedoczynności tarczycy,
- niedoczynności kory nadnerczy,
- chorobach wątroby,
- sepsie,
- niewydolności przedniego płata przysadki (choroba Glińskiego-Simmondsa),
- alkoholizmie,
- nadużywaniu narkotyków,
- zatruciu tlenkiem węgla.
Obniżonej temperaturze ciała może towarzyszyć ból głowy oraz osłabienie.
Bibliografia/Źródła: https://www.mp.pl/, https://www.gov.pl/
Zobacz także
„Gorączka jest korzystna, pomaga zwalczać infekcje” – pisze lek. Dawid Ciemięga. Co dzieje się w organizmie przy podwyższonej temperaturze?
„Krąży powiedzenie, że nie ma ludzi zdrowych, są tylko niezdiagnozowani. Ja bym dodała do tego jeszcze, że są tacy, którzy NA RAZIE nie chorują”. Dr Mirosława Gałęcka o tajemnicach ludzkiej odporności
„Ludzie często obawiają się nie tego, czego powinni, a ignorują realne zagrożenie dla zdrowia” – mówi Damian Parol, psychodietetyk
Polecamy
Fizjoterapeuta Tomasz Sobieraj: „Nerw błędny to klucz do zdrowia. Tylko trzeba go lepiej poznać i wiedzieć, co mu służy”
Lekarka Róża Hajkuś apeluje do rodziców: „Nauka do sprawdzianu nie jest warta zarywania nocy”
Demi Moore zmagała się z półpaścem. „Schudłam jakieś 9 kilogramów” – przyznaje aktorka
Lekarz pozwolił 13-latce wywiercić dziurę w głowie pacjenta. Media piszą o gigantycznym skandalu
się ten artykuł?