Krew w moczu – rozpoznanie i leczenie krwiomoczu oraz krwinkomoczu
Krew w moczu może nie być zauważalna gołym okiem, wówczas mowa jest o krwinkomoczu. Jeśli jednak płyn przybierze różowy bądź herbaciany odcień, jest to krwiomocz. Oba stany wymagają diagnostyki, ponieważ mogą sygnalizować poważne zaburzenia, jak zakażenie układu moczowego czy kamicę nerkową. Jak rozpoznać krew w moczu? Czy patologii towarzyszą charakterystyczne objawy? Jakie badania może zlecić lekarz, żeby poznać przyczynę obecności krwi w moczu?
Jak wygląda krew w moczu?
Krwawienie z moczem miewa postać krwiomoczu lub krwinkomoczu. Nie są to wbrew pozorom synonimy. Krwinkomocz, zwany również krwawieniem mikroskopowym, to stan, gdy podczas analizy osadu moczu w laboratorium, w polu widzenia znajdzie się pięć lub więcej erytrocytów (czerwonych krwinek). Nieprawidłowość ta musi zostać potwierdzona trzykrotnie powtórzonymi badaniami, prowadzonymi w ciągu kilku tygodni.
Natomiast krwiomocz, zwany również krwawieniem makroskopowym, to wyraźne krwawienia z moczem. Mocz ma wówczas kolor czerwony lub herbaciany. Dla potwierdzenia diagnozy konieczne jest jeszcze przeprowadzenie testów laboratoryjnych. Jeśli odwirowany osad będzie miał czerwony kolor, a test paskowy potwierdzi obecność hemoglobiny, stwierdzany jest krwiomocz. Gdy test paskowy wyjdzie ujemny, może to sugerować inne zaburzenie, jak np. mioglobinurię (obecność w moczu mioglobiny) czy hemoglobinurię (przedostawanie się wolnej hemoglobiny do moczu).
Jakie są przyczyny obecności krwi w moczu?
Najczęstszą przyczyną krwi w moczu jest zakażenie układu moczowego zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. Jeśli zmagasz się zapaleniem pęcherza, krew w moczu najpewniej się pojawi, a wraz z nią bakterie i leukocyty. W zdrowym moczu liczba erytrocytów w polu widzenia nie powinna przekraczać pięciu, jednak w niektórych laboratoriach granica jest niższa i wynosi do dwóch erytrocytów w polu widzenia (0-2 wpw) albo do trzech erytrocytów w polu widzenia 0-3 wpw.
W związku z powyższym, zawsze odnoś się do zakresów referencyjnych przyjętych w punkcie diagnostycznym. To one będą również podstawą do wdrożenia leczenia przez lekarza. Oczywiście zakażenie układu moczowego to nie jedyny powód obecności krwi w moczu. Innymi przyczynami mogą być:
- śródmiąższowe zapalenie nerek,
- uraz,
- obecność ciała obcego w układzie moczowym,
- zaburzenie krzepnięcia,
- wytrącanie się kryształków w moczu,
- kamica moczowa i nerkowa,
- rak nerki, prostaty, pęcherza moczowego.
Obecność krwi w moczu może być również przypadkowa i nie wiązać się z żadną patologią. Ma to miejsce wówczas, gdy kobieta pobierze mocz do badania w czasie miesiączki. Właśnie dlatego nie należy wykonywać badania w czasie krwawień i plamień z dróg rodnych. Co ciekawe, dość częstym zjawiskiem jest występowanie krwi w moczu po stosunku czy intensywnym wysiłku fizycznym. Jeśli więc planujesz wykonać badanie kontrolne moczu, wstrzymaj się od obu tych czynności niedługo przed pobraniem próbki.
Krew w moczu w ciąży
Krew w moczu w ciąży najczęściej ma związek z infekcją dróg moczowych. To wynik dwukrotnie zwiększonej objętość pęcherza moczowego, kielichów, miedniczek i moczowodów, spowolnionej perystaltyki moczowodów oraz ucisku macicy na drogi moczowe. Efektem tego jest m.in. zastój moczu, co sprzyja rozwojowi zakażeń.
Krew w moczu w ciąży może wynikać też z rozwijającego się odmiedniczkowego zapalenia nerek. Jest to powikłanie bakteriurii (obecności bakterii w moczu) u aż 20-40 proc. ciężarnych. Krwiomocz i krwinkomocz wymagają szczególnej uwagi w czasie ciąży, ze względu na zwiększone prawdopodobieństwo powiązania tego objawu z bakteriurią. Jest ona zagrożeniem nie tylko dla zdrowia matki, ale też dla zdrowia i życia płodu!
Krew w moczu u mężczyzn
Ślady krwi w moczu mężczyzn mogą wynikać z przerostu gruczołu krokowego. Taką dolegliwość zgłasza około 5 proc. pacjentów już w wieku 60 lat. Oznacza to, że jest to jeden z wczesnych objawów choroby, biorąc pod uwagę, że przerost gruczołu krokowego dotyczy 50 proc. mężczyzn po 50. roku życia i 70 proc. po 60. roku życia. Krew w moczu nie jest jednak nierozerwalnie związana z chorobą. Okazuje się, że po wdrożeniu farmakoterapii zaleconej przez urologa symptom ustępował u ponad 80 proc. mężczyzn.
Krwinkomoczem określa się występowanie pięciu lub więcej krwinek czerwonych w dużym polu widzenia (40x) w trzech kolejnych badaniach osadu świeżego moczu wykonanych w ciągu kilku tygodni. Zasadnicze znaczenie ma potwierdzenie krwawienia.
Jakie objawy towarzyszą obecności krwi w moczu?
Jeśli oddajesz mocz z krwią i towarzyszy temu piekący ból, może to oznaczać zakażenie układu moczowego. Prawdopodobieństwo wrasta, gdy dodatkowo występuje częstomocz i uczucie parcia na pęcherz. Jeśli bakterie zaatakują nerki, mogą dodatkowo wystąpić nudności i wymioty oraz gorączka.
Jakie badania wykonać, gdy zauważysz krew w moczu?
Podstawowym badaniem, jakie zleci ci lekarz, jeśli zgłosisz mu obecność krwi w moczu, jest badanie próbki moczu w laboratorium. W ten sposób specjalista będzie mógł się zapoznać ze wszystkimi parametrami moczu i postawić diagnozę albo zlecić dalszą diagnostykę (np. posiew moczu, USG dróg moczowych).
W przypadku podejrzenia koagulopatii (wówczas pojawiają się skrzepy w moczu) konieczne będzie dodatkowe zbadanie układu krzepnięcia. Informacji na temat jego kondycji dostarczą parametry badania krwi (płytki krwi, PT, APTT, fibrynogen). Krew w moczu powiązana z prostatą wymaga poszerzonej diagnostyki urologicznej: badanie per rectum (przez odbytnicę), USG oraz badanie krwi pod kątem obecności antygenu sterczowego PSA (w celu wykrycia łagodnego przerostu prostaty i raka gruczołu we wczesnym stadium).
Bibliografia:
- Boniecki R., Ocena dolegliwości związanych z łagodnym rozrostem prostaty, Geriatria 2011, nr 5, s. 257-266.
- Lichodziejewska-Niemierko M., Kicińska A., Rutkowski B., Wpływ ciąży na funkcję i strukturę nerek, Forum Nefrologiczne 2009, t. 2, nr 4, s. 250-253.
- Massengill M., Krwiomocz, Pediatria po Dyplomie 2010, vol. 14, nr 2, s. 43-52.
- Szałek E., Tomczak H., Kamińska A., Korzeniowska K., Grześkowiak E., Bakteryjne zakażenia układu moczowego u kobiet w ciąży, Farmacja Współczesna 2011, nr 4, s. 166-170.
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Lekarz pozwolił 13-latce wywiercić dziurę w głowie pacjenta. Media piszą o gigantycznym skandalu
Efekt Nocebo, czyli siła negatywnych myśli w medycynie
Koniec z implantami! Lek na… porost zębów ma szanse trafić do sprzedaży już całkiem niedługo
Czym jest hepatologia i kiedy zgłosić się do specjalisty?
się ten artykuł?