Przejdź do treści

Maska antysmogowa – w jaki sposób chroni układ oddechowy?

kobieta nosząca maskę antysmogową
Fot. leszekglasner / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Maska antysmogowa w wielu miejscach na świecie okazuje się już koniecznością. Podobnie jest w Polsce – coraz głośniej mówi się o tym, że występuje tu najbardziej zanieczyszczone powietrze w Europie. Wskaźniki dopuszczalnych norm są w kraju regularnie przekraczane. Maska antysmogowa jawi się więc jako niezbędne dla zdrowia i życia rozwiązanie. Sięga po nią coraz więcej osób.

lek. Marta Dąbrowska

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Marta Dąbrowska

lekarz

Maska antysmogowa to nic innego jak maska z filtrem przeciwpyłowym, której zadaniem jest ochrona ludzkiego układu oddechowego. Na rynku dostępne są różne jej wersje, m.in. maska z filtrem HEPA lub węglowym.

samochody na autostradzie a w powietrzu smog

Maska antysmogowa – potrzebna czy nie?

Maska antysmogowa przez niektórych przedstawiana jest jako kolejny, mało użyteczny produkt, którego sprzedaż bazuje na ludzkim strachu. Badania naukowe zlecone przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów pokazują jednak, że maski antysmogowe rzeczywiście działają (choć nie wszystkie) i są w stanie ochronić ludzki organizm przed wieloma niebezpiecznymi substancjami wziewnymi.

Maska antysmogowa dzisiaj kojarzy się raczej ze zdrowym rozsądkiem i świadomą ochroną własnego zdrowia niż z nadwrażliwością. Chroni ona bowiem przed ogromem toksycznych związków i mimo że żadna z masek nie jest w stanie zatrzymać wszystkich substancji, to część filtrów cechuje się naprawdę niską przepuszczalnością toksyn.

Czy maski antysmogowe działają?

Maski antysmogowe dla dzieci oraz dorosłych to maski przeciwpyłowe, wyposażone w filtry PM10, czyli wyłapujące pyły o średnicy mniejszej niż 10 μm oraz PM2,5 (pyły o średnicy mniejszej niż 2,5 μm). Kluczowy nie jest sam materiał (ten przepuszcza aż 70% pyłów), a właśnie filtr, na którym zatrzymuje się 95–99% toksyn (przy certyfikowanych maskach).

Maska antysmogowa jest w stanie zatrzymać nie tylko niebezpieczne pyły, lecz także szkodliwe dla ludzkiego zdrowia gazy (tlenek azotu czy siarki).

Badania wpływu zanieczyszczeń na układ sercowo-naczyniowy przeprowadzone w Pekinie w 2012 roku potwierdzają, że maski antysmogowe mają wysoką skuteczność ochrony ludzkiego serca oraz układu oddechowego. Smog odpowiada za powstawanie dużej części nowotworów, chorób sercowo-naczyniowych, upośledza także układ oddechowy, umożliwiając tym samym działanie wirusów i bakterii. Pyły sprzyjają więc rozwojowi różnorodnych infekcji.

Maska antysmogowa jest szczególnie wskazana dla osób chorych na serce, astmę, cierpiących na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. We wszystkich tych przypadkach smog powoduje zaostrzenie objawów.

Maski do biegania także wydają się dzisiaj niezbędne, przy intensywnym wysiłku fizycznym do płuc dociera bowiem jeszcze więcej zanieczyszczeń.

Zobacz także

Jaka maska antysmogowa jest najlepsza?

Maski antysmogowe to obecnie bardzo szeroka grupa produktów, które różnią się między sobą pod kilkoma względami. Przede wszystkim swoim przeznaczeniem. Maska antysmogowa do biegania jest po prostu nieco inaczej zbudowana niż maska, którą można nosić na co dzień. Chodzi po prostu o lepszą stabilność tej pierwszej – przy intensywnym ruchu powinna ona cały czas utrzymywać się na miejscu.

Podstawowym kryterium wyboru maski antysmogowej powinien być jednak filtr. To od jego jakości i przepuszczalności zależy, w jakim stopniu maska na rower lub do codziennego użytku będzie chronić nie tylko gardło i płuca, lecz także serce, mózg oraz inne organy.

Filtr do maski antysmogowej powinien być oznaczony symbolem N99 lub przynajmniej N95, co oznacza, że zatrzymuje on 99% lub co najmniej 95% zanieczyszczeń.

Jak wybrać maskę antysmogową?

Najlepsze maski antysmogowe to przede wszystkim takie, które blokują jak najwięcej zanieczyszczeń i nie pozwalają im w przedostaniu się do ludzkiego układu oddechowego. Jednym z kryteriów wyboru jest więc rodzaj filtra (z uwzględnieniem jego przepuszczalności). Obecnie na rynku dostępne są następujące filtry:

  • węglowe – (najpopularniejsze) część z nich oznaczona jest symbolem N99, co oznacza, że wyłapują one aż 99% pyłów, w tym nie tylko zanieczyszczeń smogowych, lecz także wiele alergenów unoszących się w powietrzu; to dobre maski antysmogowe dla dzieci cierpiących na alergie;
  • HEPA – (High Efficiency Particulate Air) oznacza wysokoskuteczny, cząsteczkowy filtr powietrza; podobnie jak filtry węglowe niektóre maski z filtrem HEPA wyłapują aż 99,97% zanieczyszczeń; wykonane są z 3 warstw spiekanego szkła, które połączone są ze sobą syntetycznymi żywicami;
  • łączone – połączone filtry węglowe i HEPA o wysokiej skuteczności; wyłapują także nieprzyjemne zapachy;
  • bio – filtry neutralizujące szkodliwe cząsteczki; radzą sobie z pyłami PM2,5 do 0,1 mikrona oraz tlenkami azotu, siarki lub benzopirenami.

Bibliografia

Beneficial cardiovascular effects of reducing exposure to particulate air pollution with a simple facemask, „Particle and Fibre Toxicology” 2009, 6:8, [w:] www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2662779/pdf/1743-8977-6-8.pdf.
UOKiK dla bezpieczeństwa: maski antysmogowe i czujniki czadu pod lupą [w:] www.uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=13984.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?