Skuteczne sposoby na przyspieszenie porodu. Kiedy maluszek się nie spieszy
Oczekiwanie na pojawienie się dziecka jest dla przyszłej mamy zarówno ekscytujące, jak i nieco stresujące, zwłaszcza gdy ciąża dobiega końca i… nic się nie dzieje. W takich sytuacjach kobiety zastanawiają się, czy istnieją sposoby na przyspieszenie porodu. Okazuje się, że pewne naturalne metody mogą pomóc w wywołaniu skurczów i przyspieszeniu akcji. Przeczytasz o nich w poniższym artykule.
Ananas na przyspieszenie porodu i inne aspekty dietetyczne
Dieta odgrywa istotną rolę w przebiegu ciąży, a w końcowych jej etapach może również wspierać naturalne metody przyspieszania porodu. Wśród licznych sposobów stymulowania skurczy wyróżnia się spożywanie pewnych produktów, które tradycyjnie uznawane są za pomocne. Jednym z nich jest ananas.
Owoc ten zawiera enzym bromelainę, która teoretycznie może wspomagać rozmiękczanie szyjki macicy, co z kolei ułatwia jej rozwieranie niezbędne do rozpoczęcia porodu. Należy jednak pamiętać, że spożycie dużej ilości ananasa nie jest zalecane, ponieważ może powodować podrażnienie żołądka, a nawet rozwolnienie. Niemniej jednak regularne jedzenie umiarkowanej ilości świeżego owocu będzie smacznym i zdrowym sposobem na wsparcie swojego ciała w przygotowaniu do porodu.
Oprócz ananasa niektóre kobiety sięgają po daktyle. Badania sugerują, że ich regularne spożywanie w ostatnich tygodniach ciąży może skrócić czas trwania porodu i zmniejszyć potrzebę interwencji medycznych. Owoce wpływają również na szybsze rozwieranie szyjki macicy. Warto też zwrócić uwagę na przyprawy, takie jak cynamon i imbir, które tradycyjnie są używane do stymulacji akcji skurczowej. Jednak podobnie jak w przypadku ananasa, należy je stosować z umiarem i po konsultacji z lekarzem.
Ćwiczenia na przyspieszenie porodu
Aktywność fizyczna jest jednym z najważniejszych elementów, jakie powinnaś wypróbować, jeśli chcesz przyspieszyć swój poród, ćwiczenia pomagają bowiem w przygotowaniu ciała do tego wyzwania. Regularnie wykonywane, dostosowane do możliwości i potrzeb przyszłej mamy, przyczyniają się również do wzmocnienia i poprawy elastyczności mięśni, co także z pewnością docenisz, kiedy nadejdzie dzień porodu.
Jednym z najbardziej rekomendowanych ćwiczeń są przysiady na przyspieszenie porodu. Angażują one mięśnie dna miednicy, które odgrywają nadrzędną rolę podczas akcji porodowej. Wykonywanie przysiadów (oczywiście przy odpowiedniej technice) pozwala na rozluźnienie i rozciągnięcie tych mięśni, co ułatwia dziecku przejście przez kanał rodny. Dodatkowo, za ich sprawą poprawia się krążenie krwi w całym organizmie, co jest szczególnie istotne w końcowych etapach ciąży.
Kolejnym ćwiczeniem, które wspomóc cię w przyspieszeniu porodu, jest delikatne rozciąganie i joga prenatalna. Pozycje takie jak koci grzbiet (Cat-Cow) czy pozycja dziecka (Balasana) łagodzą napięcia w dolnej części pleców, które stanowią częsty problem u kobiet w zaawansowanej ciąży. Joga pomaga również w nauce prawidłowego oddychania, a umiejętność ta jest niezwykle ważna podczas porodu.
Warto także wspomnieć o ćwiczeniach na piłce gimnastycznej. Delikatne kołysanie biodrami czy wykonywanie okrężnych ruchów i ósemek miednicą wspomaga ułożenie dziecka w odpowiedniej pozycji do porodu, a także stymuluje macicę do skurczów. Wszystkie te ćwiczenia powinny być wykonywane z umiarem i za zgodą specjalisty.
Jak przyspieszyć poród? Technikami stymulacji ciała
W końcowych tygodniach ciąży wiele kobiet szuka dodatkowych sposobów na przyspieszenie porodu poprzez stymulację ciała. Jedną z najczęściej polecanych metod jest masaż sutków. Stymulowanie brodawek sutkowych powoduje uwalnianie oksytocyny – hormonu, który odgrywa pierwszoplanową rolę w wywoływaniu i regulowaniu skurczów macicy.
Masaż powinnaś wykonywać delikatnie i regularnie, kilka razy dziennie (możesz poprosić o pomoc partnera), od 15 do 20 minut. Ważne, aby stosować tę technikę z umiarem i jedynie w końcowych tygodniach ciąży, kiedy twoje ciało jest już gotowe do porodu, a płód w pełni dojrzały. Najczęściej jednak sutki masuje się na sali porodowej, aby wspomóc regularną akcję skurczową macicy.
Inną popularną metodą jest akupresura, technika oparta na tradycyjnej medycynie chińskiej. Polega na uciskaniu określonych punktów na ciele, aby stymulować energię życiową (chi) i wywołać skurcze macicy. Przykładowym punktem jest ten znajdujący się pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym. Jego stymulacja przez kilka minut dziennie może wspomóc rozpoczęcie akcji porodowej.
Nie zapominajmy również o seksie! Nasienie twojego partnera zawiera sporą dawkę prostaglandyn, które podane bezpośrednio do szyjki macicy zaczną stymulować macicę do skurczów. Co jeszcze jest istotne? Stres i napięcie opóźniają rozpoczęcie porodu, dlatego warto zadbać o spokojny stan umysłu. Regularne sesje relaksacyjne (joga, ćwiczenia oddechowe, medytacja) pomagają rozluźnić mięśnie, co z kolei sprzyja pojawieniu się skurczów macicy.
Bibliografia:
- Carlson N., Ellis J., Page K., Review of Evidence-Based Methods for Successful Labor Induction, The Journal of Midwifery & Women’s Health 2021,66(4): 459-469.
- https://www.healthline.com/health/pregnancy/natural-ways-to-induce-labor [dostęp 25.08.2024].
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/314027 [dostęp 25.08.2024].
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Usuwanie macic kobietom po 30., by „czuły, że mają limit czasowy na ciążę”. Tak polityk chce walczyć ze spadkiem urodzeń
Niezwykły poród w centrum Warszawy. Dziewczynka przyszła na świat w… taksówce!
„Kiedy ludzie pytają: ’17 lat razem razem i wciąż nie macie dzieci?’. Po prostu pokażę im to”. Jej ciało przeszło dużo, a serce jeszcze więcej
Jennifer Lawrence jest w ciąży. Aktorka spodziewa się drugiego dziecka. Ma za sobą również dwa poronienia
się ten artykuł?