Okres a ciąża – kiedy może dojść do zapłodnienia? Co oznacza okres w ciąży?
Teoretycznie nie ma żadnego związku między okresem a ciążą, w praktyce – jedno nie wyklucza drugiego. Jeśli twój cykl działa jak w zegarku, problem ten najpewniej ciebie nie dotyczy, jednak jeśli zmagasz się z nieregularnymi miesiączkami, nie można powiedzieć, że na sto procent podczas okresu nie zajdziesz w ciążę.
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
”Agnieszka Widera”
Co więcej, podczas ciąży mogą pojawiać się krwawienia, które dla wielu kobiet przypominają miesiączkę. Jak się jednak okazuje, podczas ciąży nigdy nie dochodzi do okresu, dlatego też plamienie należy interpretować zupełnie inaczej. Dowiedz się więcej o skomplikowanych relacjach między okresem a ciążą oraz o przyczynach plamienia przypominającego okres w ciąży.
Okres a ciąża – czy podczas miesiączki może dojść do zapłodnienia?
Istnieje bardzo mało szansa na to, aby zajść w ciążę podczas okresu, jednak takie ryzyko istnieje. Przykładowo, może zdarzyć się tak, że menstruacja się przesunie i stanie się krwawieniem międzymiesiączkowym, które pojawia się w połowie cyklu, kiedy dni są płodne. Do ciąży może dojść, gdy cykl jest wydłużony lub skrócony i ciężko określić w nim czas owulacji. Mimo że idealny cykl wynosi 28 dni, rzadko u której kobiety on występuje – wiele czynników wpływa na jego rozregulowanie.
Co więcej, plemniki mogą przetrwać w kobiecych drogach rodnych przez trzy dni (a w niektórych przypadkach nawet przez siedem), tymczasem uwolniona komórka jajowa jest gotowa do zapłodnienia przez dobę. Podczas nieregularnego cyklu miesiączka, owulacja i czas żywotności plemników mogą pojawić się w tym samym czasie, na skutek czego może dojść do zapłodnienia.
Okres nie chroni przed ciążą, dlatego też należy odpowiednio zabezpieczyć się podczas uprawiania seksu przy menstruacji. Lekarze zalecają w takich przypadkach prezerwatywę, która dodatkowo chroni przed różnego rodzaju infekcjami. Wiele par decyduje się na stosunek podczas miesiączki – niektóre kobiety uważają, że łagodzi on wówczas dolegliwości, a jednocześnie jest bardzo satysfakcjonujący. Warto jednak zaznaczyć, że w takich sytuacjach zwiększa się ryzyko infekcji układu moczowo-płciowego.
Czy jest możliwy okres w ciąży? Przyczyny krwawienia
Zdarza się, że podczas ciąży kobiety zauważają krwawienie, które mylnie interpretują jako miesiączkę – okres nigdy nie pojawia się w ciąży. Przyczynami takiego plamienia mogą natomiast być:
- ciąża pozamaciczna,
- niedobór progesteronu,
- niewłaściwe zagnieżdżenie się jaja płodowego,
- obumarcie zarodka,
- wady jaja płodowego,
- patologia w obrębie szyjki macicy.
Szczególnie często pojawiają się tzw. krwawienia implantacyjne związane z nieodpowiednim zagnieżdżeniem zarodka. W drugiej połowie cyklu jajo płodowe zagnieżdża się w ściance macicy, w wyniku czego może dojść do plamienia, które bywa również obfite. Krwawienie implantacyjne występuje na 7-10 dni po zapłodnieniu. Krwawieniu implantacyjnemu nie towarzyszą bóle w podbrzuszu, samo plamienie jest zaś niewielkie.
Jeśli masz wątpliwości, warto wykonać USG, które wykaże, czy przypadkiem nie doszło do ciąży pozamacicznej. Wówczas jajo płodowe zagnieżdża się poza macicą, np. w jajowodzie, rzadziej innych częściach dróg rodnych. Często towarzyszą temu zawroty głowy oraz bardzo obfity krwotok, który jest sygnałem pęknięcia jajowodu, jeśli to właśnie tam zagnieździło się jajo. Ciążę pozamaciczną trzeba niestety usunąć, ponieważ zagraża ona życiu kobiety.
Plamienia zdarzają się także u kobiet w ciąży po stosunku seksualnym. W pierwszych tygodniach ciąży niewielkie plamy mogą także pojawić się w terminie miesiączki. Czasem towarzyszy im wówczas lekki ból w okolicach podbrzusza, jednak nie wywiera to żadnego wpływu na ciążę.
Ciąża a okres – kiedy krwawienie powinno niepokoić?
Krwawienie podczas ciąży powinno być powodem do niepokoju, gdy:
- jest ono obfite, ciemnobrązowe, pojawiają się w nim również skrzepy tkanki,
- towarzyszą mu silne bóle w podbrzuszu,
- pojawiają się bóle u dołu pleców,
- towarzyszą mu nudności i wymioty.
W takich przypadkach należy jak najszybciej udać się do szpitala, zwłaszcza przed 8 tygodniem ciąży – wówczas najczęściej dochodzi do poronienia. Krew ma wówczas zabarwienie ciemnobrązowe lub intensywnie czerwone, pojawia się też bardzo nieprzyjemny, przeszywający ból w dolnej części brzucha i pleców. Często na tym etapie kobiety nie wiedzą nawet jeszcze o ciąży i interpretują ten rodzaj krwawienia jako miesiączkę.
Należy pamiętać również, że krwawienie w ciąży może pojawić się w wyniku następujących chorób:
- nadżerki,
- polipów,
- żylaków pochwy,
- chorób szyjki macicy.
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Depresja zwiększa ryzyko bólu menstruacyjnego. „Lepsze zrozumienie tych relacji może przynieść duże korzyści milionom kobiet”
Nastolatki pójdą do ginekologa bez rodzica. Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami
Zbadają ból menstruacyjny u nastolatek. „Mówienie im, by po prostu się z tym pogodziły, nigdy nie będzie pomocne”
Ciężarna kobieta zadławiła się i zmarła. Noworodek przeżył dzięki ratunkowemu cesarskiemu cięciu
się ten artykuł?