Niepokojący śluz przed okresem? Sprawdź, jak powinien wyglądać
Zastanawiałaś się kiedyś, co oznaczają różne typy śluzu przed okresem? To normalne, że śluz się zmienia – jest to część twojego cyklu miesiączkowego. W tym artykule udowodnię jednak, dlaczego jego kolor ma znaczenie. Opowiem również, co oznaczają poszczególne barwy i konsystencje śluzu, abyś mogła lepiej zrozumieć swój organizm. Zapraszam do lektury.
Skąd bierze się śluz w pochwie?
Śluz pochwowy to nieodłączny element kobiecości. Produkują go gruczoły szyjki macicy, co ściśle powiązane jest z poziomem estrogenu i progesteronu, który ulega fluktuacjom na różnych etapach cyklu menstruacyjnego. Oprócz funkcji rozrodczych, śluz pochwowy odgrywa też istotną rolę w utrzymaniu zdrowego środowiska pochwy – reguluje jej pH, dzięki czemu zapobiega infekcjom. Nietypowe zmiany w jego konsystencji, kolorze czy ilości powinny być dla ciebie sygnałem ostrzegawczym.
Czy prowadzisz dzienniczek, w którym opisujesz wygląd śluzu podczas cyklu?
Biały śluz przed okresem – fizjologia czy patologia?
W fazie przedmenstruacyjnej, która następuje po owulacji i trwa do dnia wystąpienia miesiączki, parametry śluzu ulegają zmianie pod wpływem wzrostu stężenia progesteronu w organizmie. W tym czasie wydzielina staje się mniej obfita i gęstsza niż w okresie okołoowulacyjnym. U niektórych kobiet śluz pod koniec cyklu miesiączkowego jest na tyle skąpy, że może być nawet niezauważalny. Wyglądem i konsystencją przypomina on krem lub lotion o jasnym zabarwieniu.
Mleczny, biały śluz przed okresem jest zatem jak najbardziej normalnym, zdrowym zjawiskiem, odzwierciedlającym naturalne procesy zachodzące w kobiecym organizmie. Co ważne, nie powinien wywoływać żadnego dyskomfortu w okolicach intymnych, takiego jak swędzenie czy pieczenie, ani mieć nieprzyjemnego zapachu – są to objawy świadczące o infekcji.
Dla każdej kobiety niezwykle ważna jest świadomość własnego ciała. Obserwacja sygnałów, które wysyła nam organizm w trakcie cyklu menstruacyjnego, pozwala szybko zauważyć wszelkie nieprawidłowości, które mogą wymagać konsultacji z lekarzem. Należą do nich między innymi zmiany w zabarwieniu śluzu, o których opowiem za chwilę.
Różowy śluz przed okresem – jest się czym martwić?
Różowy śluz przed okresem może pojawić się w wyniku zmieszania się naturalnego śluzu pochwowego z niewielką ilością krwi. Jej źródłem jest zwykle lekkie krwawienie przedmenstruacyjne bądź otarcia i drobne urazy śluzówki pochwy, powstałe na skutek intensywnego stosunku seksualnego. Bywa również, że jest to efekt owulacji, podczas której niewielka ilość krwi wypływa z drobnych naczyń krwionośnych pękniętego pęcherzyka jajnikowego. Jeśli jednak różowy śluz pojawia się u ciebie regularnie, powinnaś udać się do ginekologa, aby wykluczyć istnienie pewnych nieprawidłowości. Należą do nich:
- infekcje i stany zapalne,
- polipy szyjki macicy lub polipy endometrialne,
- zaburzenia hormonalne,
- wczesna ciąża (implantacja zarodka).
Brązowy śluz przed okresem – o czym świadczy?
Brązowy śluz przed okresem oraz zaraz po zakończeniu krwawienia jest zjawiskiem zupełnie naturalnym. Jego kolor wynika z połączenia śluzu ze starą krwią, która przed wydostaniem się z pochwy zdążyła się utlenić. Jeśli zjawisko to występuje sporadycznie i nie towarzyszą mu inne objawy, nie masz się czym martwić. Jeśli jednak przez większą część cyklu obserwujesz obfity, brązowy śluz, czas na kontrolę u ginekologa. Taki stan może wskazywać na infekcję, ale również patologie, takie jak endometrioza lub polipy macicy.
Żółty śluz przed okresem – nigdy go nie bagatelizuj
Żółty śluz przed okresem często wzbudza zaniepokojenie i jest to reakcja jak najbardziej trafna. Żółty kolor śluzu pochwowego zazwyczaj wskazuje na obecność bakteryjnego zapalenia pochwy. Tego rodzaju infekcja, poza zmianą koloru śluzu objawia się również nieprzyjemnym zapachem, świądem czy pieczeniem pochwy. Ponadto, w niektórych przypadkach żółty śluz może być związany z chorobami przenoszonymi drogą płciową, takimi jak chlamydioza czy rzeżączka.
Warto mieć też na uwadze, że czasem żółty śluz pojawia się w wyniku mniej poważnych przyczyn, jak np. reakcje alergiczne na detergenty czy produkty higieniczne. Mimo to lepiej nie lekceważyć tego sygnału. W obliczu takich objawów wizyta u ginekologa staje się koniecznością. Dokładna diagnoza jest kluczowa, ponieważ odpowiednie i szybkie leczenie może powstrzymać wystąpienie poważnych powikłań.
Bibliografia:
- Bull J. R., Rowland S. P., Scherwitzl E. B., Scherwitzl R., Danielsson K. G., Harper J., Real-world menstrual cycle characteristics of more than 600,000 menstrual cycles, npj Digital 2019, 2:83.
- Chen X., Lu Y., Chen T., Li R., The Female Vaginal Microbiome in Health and Bacterial Vaginosis, Frontiers in Cellular and Infection Microbiology 2021, 11: 631972.
- https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/4719-vaginal-discharge [dostęp z 04.12.2023].
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy
Nastolatki pójdą do ginekologa bez rodzica. Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami
Zbadają ból menstruacyjny u nastolatek. „Mówienie im, by po prostu się z tym pogodziły, nigdy nie będzie pomocne”
Brzuch tarczycowy – dlaczego hormony mogą być przyczyną nadmiaru tłuszczu?
Co warto wiedzieć o Hashimoto u mężczyzny?
się ten artykuł?