Czym charakteryzuje się arteterapia i kiedy jest stosowana?
Arteterapia, nazywana również terapią przez sztukę, to jedna z popularnych form oddziaływania psychologicznego, mająca znaczenie zarówno w kontekście dzieci, jak i młodzieży oraz osób dorosłych. Sprawdź, czym charakteryzuje się arteterapia, jakie są jej metody oraz zalety.
Czym jest arteterapia?
Arteterapia, czyli terapia sztuką, to jedna z dynamicznie rozwijających się form pomocy terapeutycznej z wykorzystaniem różnych kreatywnych działań. Taka metoda oddziaływania psychologicznego znajduje zastosowanie zarówno w kontekście działań edukacyjnych, wychowawczych, profilaktycznych, jak i terapeutycznych, na przykład w terapii zajęciowej.
Największy rozwój arteterapii datuje się na lata siedemdziesiąte i osiemdziesiąte XX wieku. Od tamtego czasu terapia sztuką dynamicznie się rozwija. Prekursorem arteterapii był Adrian Hill, który jako pierwszy użył tego terminu w 1942 roku i zdecydował się na stosowanie terapii sztuką w odniesieniu do weteranów wojennych. W tym czasie do szpitali często zgłaszali się żołnierze, a także artyści, dlatego Hill postanowił wykorzystać umiejętności tych dwóch grup zawodowych.
Pionierami terapii sztuką byli także Zygmunt Freud oraz Karol Jung, którzy w dużym stopniu w swoich pracach koncentrowali się na znaczeniu ekspresji dzieł sztuki oraz ludzkiej wyobraźni. W Polsce zainteresowanie arteterapią rozpoczęło się na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku. Terapia przez sztukę stała się od razu popularna w procesie leczenia osób niepełnosprawnych fizycznie i psychicznie, a także w zaburzeniach osobowości lub braku akceptacji samego siebie. W naszym kraju arteterapią zajmowali się między innymi Stefan Szuman i Julian Aleksandrowicz.
Dla kogo jest arteterapia?
Arteterapia dedykowana jest dzieciom, młodzieży i osobom dorosłym zmagającym się z różnymi trudnościami, takimi jak:
- niepełnosprawność intelektualna,
- zaburzenia ze spektrum autyzmu,
- traumy i problemy emocjonalne,
- choroby somatyczne,
- depresja, nerwica, zaburzenia lękowe.
Terapia sztuką dobrze sprawdza się w przypadku osób z trudnościami w zakresie komunikacji werbalnej, a także przy różnego rodzaju uzależnieniach.
Jakie są metody arteterapii?
Arteterapia to niezwykle złożona forma oddziaływania psychologicznego, w której skład wchodzą różne metody. Wyróżniane są między innymi techniki o charakterze:
- czynnościowym – arteterapia o charakterze czynnościowym pozwala na wykorzystanie twórczej działalności człowieka do tego, aby wyzwolić jednostkę od negatywnych, złych myśli,
- sublimacyjnym – ten rodzaj arteterapii ma na celu pomoc w odreagowaniu emocjonalnym,
- kreacyjnym – arteterapia o charakterze kreacyjnym wzmacnia tendencję jednostki do samorealizacji twórczej i kreatywnej,
- projekcyjnym – arteterapia projekcyjna to forma, która pobudza człowieka do rzutowania swoich uczuć i postaw na wytwory twórczości, dzięki czemu łatwiej można je zrozumieć, a następnie zinterpretować.
Do ciekawych technik wykorzystywanych w trakcie arteterapii można zakwalifikować:
- choreoterapię – taniec i ruch,
- bajkoterapię – czytanie i opowiadanie,
- muzykoterapię – praca z głosem, śpiewanie, słuchanie muzyki,
- filmoterapię – oglądanie filmów, kręcenie własnych, dyskusje na ich temat,
- terapię przez sztuki plastyczne – malarstwo, rysunek, grafiki i inne.
Zwykle te formy najlepiej przyjmowane są przez dzieci, które lubią bawić się, uczyć, oglądać filmy, słuchać bajek, rysować i tańczyć. W przypadku osób dorosłych znacznie lepiej sprawdzają się takie formy jak psychodrama, teatr, filmoterapia, dyskusje, a także malowanie przy muzyce.
Jedną z wielu metod wykorzystywanych w terapii dzieci niepełnosprawnych w tym autystycznych jest arteterapia. Pierwszą osobą, która użyła tego terminu wykorzystując twórczość w terapii w latach 40-tych ubiegłego wieku był brytyjski artysta Adrian Hill. (...) Osobom z autyzmem mającym problemy z komunikacją arteterapia daje możliwość wyrażania swoich emocji. Stwarza sytuacje w trakcie których mogą wypowiedzieć się za pomocą różnorodnych środków artystycznych. Pozwala na pobudzanie wszechstronnego rozwoju oraz na lepsze poznawanie siebie i podnoszenie poziomu samoakceptacji poprzez doświadczanie swoich możliwości i sprawczości. Arteterapia pomaga również rozładowywać negatywne napięcia i agresję. Terapeucie daje możliwość lepszego poznania dziecka jego możliwości, potrzeb, przeżyć, wyrażanych w pracach emocji.
Najważniejsze zalety arteterapii i jej funkcje
Terapia sztuką ma wiele zalet, a do najważniejszych należą:
- obniżenie poziomu napięcia, zmniejszenie stresu,
- nawiązywanie nowych kontaktów, poznawanie innych ludzi, rozwijanie przyjaźni,
- zrozumienie swoich codziennych problemów oraz możliwość ich interpretacji,
- rozwój własnej osobowości.
Poza tym warto wiedzieć, że arteterapia pełni trzy podstawowe funkcje, do których można zakwalifikować:
- funkcję rekreacyjną – jej celem jest dbanie o stworzenie odpowiednich warunków dla konkretnych pacjentów, aby mogli swobodnie przezwyciężać trudności oraz polepszyć swoją ogólną orientację,
- funkcję edukacyjną – arteterapia koncentruje się na pomocy w zrozumieniu siebie, sztuki oraz otaczającej rzeczywistości,
- funkcję korekcyjną – terapia poprzez szeroko pojmowaną sztukę opiera się na przekształceniu szkodliwych mechanizmów w takie, które są bardziej wartościowe i efektywne.
Arteterapia rozwija również kompetencje miękkie, przede wszystkim interpersonalne, a także usprawnia funkcje intelektualne, pozwala na rozwój kreatywności oraz sprawności manualnej.
Bibliografia:
- Gagracz S., Arteterapia: próba charakterystyki zjawiska, Debiuty Bibliologiczno-Informatologiczne 2015, 3.
- Korbut A., Arteterapia i jej zastosowanie w obszarze edukacji, Artykuły Naukowe 2016, 41.
- Linek A., Arteterapia: poznanie i wyrażanie siebie, Zeszyty Naukowe Towarzystwa Doktorantów Uniwersytetu Jagiellońskiego Nauki Humanistyczne 2012, 4.
- Skwarek B., Szulc W., Arteterapia w pracy pedagogicznej, Zeszyty Naukowe Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy 2017, 22.
Polecamy
Ludzie myślą, że mają rację, nawet jeśli się mylą. Naukowcy zbadali, dlaczego się tak dzieje
„Jeżeli nie słuchasz szeptów swojego ciała, to będziesz musiał usłyszeć jego krzyk” – mówi psychoterapeutka dr Agnieszka Kozak
„Widok zalanego miasta to trudne doświadczenie”. Od dziecka do seniora – bezpłatne wsparcie psychologiczne dla powodzian
Reforma psychiatrii dziecięcej do poprawki. NIK ujawnia nieprawidłowości: pacjent spędził ponad 2 miesiące w pasach
się ten artykuł?