USG kolana – kiedy zrobić badanie ultrasonograficzne stawu kolanowego?
USG kolana to potoczne określenie ultrasonograficznego badania stawu kolanowego, pozwalającego na ocenę kondycji tego narządu ruchu. Ze względu na częste urazy i dolegliwości bólowe, które zgłaszane są przez pacjentów, jest ono często wykonywaną procedurą medyczną. Jak przebiega USG kolana? Jak się do niego przygotować?
USG kolana – co to za badanie?
Staw kolanowy zaliczany jest do stawów zawiasowych. Łączy on kość udową z kością goleni i składa się z główki stawowej, więzadeł, łąkotek, torebki stawowej, panewki, a także nerwów oraz naczyń krwionośnych. Ze względu na swoje funkcje, narażony jest na duże obciążenia. Wszelkie schorzenia i patologie w obrębie narządu ruchu pozwala zaś wykryć badanie ultrasonograficzne.
USG kolana to bezinwazyjne, bezpieczne i bezbolesne badanie, które jest niezwykle skuteczną i precyzyjną metodą diagnostyczną. Nie wymaga ono szczególnego przygotowania pacjenta, a dodatkowo może być z powodzeniem wielokrotnie powtarzane. To właśnie dlatego, przed wdrożeniem stosownego leczenia ortopedzi często zalecają jego wykonanie.
Wskazania do wykonania USG kolana
Kiedy warto wykonać USG kolana? Lekarz skieruje cię na to badanie, gdy zgłosisz przewlekłe lub nawracające dolegliwości bólowe albo trudności ruchowe, a także w razie pojawienia się obrzęku. Wskazaniem do ultrasonografii narządu ruchu są ponadto:
- zmiany pourazowe i ocena ewolucji po ich przebyciu,
- zmiany zapalne,
- podejrzenie zmian nowotworowych,
- zmiany zwyrodnieniowe,
- choroby reumatyczne,
- monitorowanie po zabiegach operacyjnych.
Warto także pamiętać, że pod kontrolą USG wykonuje się m.in. celowaną biopsję zmian, które pojawiają się w obrębie mięśni lub stawów. Mimo dużej dokładności badania ultrasonograficznego, w niektórych przypadkach konieczne może okazać się pogłębienie diagnostyki i wykonanie rezonansu magnetycznego. Pozwala on bowiem na uwidocznienie tkanek miękkich oraz kości. Jak podkreślają zaś niektórzy specjaliści, USG kolana może w sposób niewystarczający obrazować dotkniętą urazem strukturę łąkotki, więzadeł krzyżowych i chrząstki.
Jak przebiega USG kolana i jak się do niego przygotować?
Badanie ultrasonograficzne kolana nie wymaga żadnego szczególnego przygotowania. Jedyne, o czym powinien pamiętać pacjent, to pozbycie się z kolana bandaży i innych opatrunków. Nie jest także możliwe wykonanie USG, jeśli noga pokryta jest gipsem. Na w pełni odsłoniętą skórę lekarz nakłada specjalny żel, który umożliwia sprawne przesuwanie głowicy oraz przenoszenie ultradźwięków. To dzięki niemu obraz widoczny na monitorze jest dokładny.
Pacjent w trakcie badania ułożony jest w pozycji leżącej – na brzuchu lub plecach, w zależności od tego, która część stawu podlega ocenie – lub siedzącej. Warto pamiętać, że wyniki dostępne są wprawdzie od razu, niemniej istotny jest jednak opis USG kolana.
Przeciwwskazania do USG kolana
USG kolana uznawane jest za w pełni bezpieczne badanie, dlatego z powodzeniem może być wykonywane u kobiet ciężarnych i karmiących piersią, a także u małych dzieci. Jedynym przeciwwskazaniem są niewygojone rany, a także niemożliwe do zdjęcia opatrunki czy bandaże.
USG kolana – cena, dostępność badania
Ultrasonografia jest obecnie powszechnie wykorzystywaną metodą diagnostyki obrazowej narządów ruchu. USG kolana można wykonać w zasadzie od ręki, choć w przypadku refundacji przez NFZ należy pamiętać, że czas oczekiwania uzależniony jest placówki. Za badanie przeprowadzone w prywatnym gabinecie trzeba zaś zapłacić od 100 do 250 zł
Bibliografia:
- Drwięga M., Zrobiłeś USG kolana po urazie? – straciłeś kasę! Ortopedia moja pasja.
- Podgórski M., USG kolana, Edra Urban & Partner, Wrocław 2020.
- Siemianowicz A. K., Wawrzynek W., Gibińska J., Nowak S. A., Rudzki K., J., Diagnostyka obrazowa narządu ruchu, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach 2012.
Polecamy
To mit, że na RZS chorują tylko starsi ludzie. „Bolało mnie dosłownie wszystko. Nawet kołdra była za ciężka”
USG jąder to ważne badanie, które warto wykonywać regularnie
Na czym polega USG jajników? Kiedy warto wykonać badanie?
USG nadnerczy, czyli badanie wykrywające patologie tego narządu
się ten artykuł?