Przejdź do treści

Złamana noga, czyli jedna z najczęściej diagnozowanych kontuzji

kobieta z bolącą nogą
Złamana noga – objawy urazu, istota pierwszej pomocy, przebieg. Fot. Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Złamana noga to kontuzja, do której dochodzi m.in. w wyniku upadków z dużej wysokości, aktywności sportowych czy wypadków komunikacyjnych. Jednocześnie jest to jeden z najdłużej gojących się urazów. Jakie są objawy złamanej nogi? O jakie odszkodowanie można się w związku z nią ubiegać? Czytaj dalej, a poznasz odpowiedź.  

Czym jest złamana noga? 

Złamanie nogi to uraz, w wyniku którego kończyna zostaje unieruchomiona w gipsie. Mówi się o nim, kiedy dojdzie do pełnego przerwania ciągłości tkanki kostnej, co może się stać w momencie oddziaływania dużej siły, której tkanka kostna nie jest w stanie wytrzymać. Można dokonać podziału na: 

  • złamanie otwarte nogi – wiąże się z uszkodzeniem skóry, konieczna jest tutaj operacja, 
  • złamanie zamknięte nogi – w tym przypadku skóra nie zostaje uszkodzona, zwykle nie ma potrzeby przeprowadzania zabiegu chirurgicznego.

Objawy złamania nogi 

Jak rozpoznać złamanie nogi? Na przykład na podstawie następujących symptomów: 

  • obrzęk, 
  • brak możliwości poruszania kończyną, 
  • mocno nasilony ból, 
  • deformacja w okolicy złamania, 
  • zasinienie lub krwawe wybroczyny podskórne, 
  • charakterystyczne trzeszczenia podczas prób poruszania kończyną. 

Jak wygląda złamana noga? Najłatwiej rozpoznać ją po tym, że jest nienaturalnie wykrzywiona, a do tego spuchnięta. Na skórze można wówczas zaobserwować przebarwienia, które stanowią efekt wylewu krwi z uszkodzonych naczyń do przestrzeni pomiędzy tkankami. Jeśli chodzi o złamanie otwarte, fragment kości wystaje z rozerwanej tkanki miękkiej. 

Leczenie złamanej nogi 

Leczenie złamania nogi polega z reguły na założeniu gipsu. Zanim jednak do tego dojdzie, przeprowadza się badanie radiologiczne. Dzięki niemu można określić, jak wygląda kość oraz gdzie dokładnie jest zlokalizowany uraz. Jak już wspomnieliśmy, w niektórych przypadkach konieczna jest również operacja 

Podczas interwencji chirurgicznej stabilizuje się kończynę przy pomocy płytek lub implantu. Czasem mocuje się także śruby w nodze po złamaniu. Istotna jest również rehabilitacja, którą należy rozpocząć jeszcze w trakcie noszenia opatrunku gipsowego. Dzięki niej kości szybciej się regenerują, a pacjent powoli wraca do formy. 

Złamana noga w gipsie – jak o nią dbać? 

Po założeniu gipsu należy o swoją nogę odpowiednio zadbać. Przede wszystkim trzeba unikać styczności opatrunku gipsowego z wodą. Ponadto nie powinno się zbyt dużo chodzić, aby niepotrzebnie nie nadwyrężać kończyny. Dobrze jest także zakładać na gips specjalny but ochronny, który zabezpiecza opatrunek przed destrukcją. Co więcej, dzięki niemu poruszanie się będzie łatwiejsze. 

Odszkodowanie za złamaną nogę 

O odszkodowanie z ZUS-u możesz ubiegać się, jeśli masz ubezpieczenie wypadkowe. Możesz to robić również wtedy, gdy do złamania doszło w miejscu pracy. Wynosi ono 20% miesięcznego wynagrodzenia za każdy procent uszczerbku na zdrowiu. Jeżeli masz prywatne ubezpieczenie na życie lub zdrowotne wraz z NNW, kwota, jaką otrzymasz, jest związana z wykupioną sumą ubezpieczenia oraz stopniem uszczerbku na zdrowiu. 

Chodzenie ze złamaną nogą o kulach 

Jak chodzić o kulach ze złamaną nogą? Poniżej podajemy instrukcję krok po kroku. 

  1. Postaw kule na podłożu. Aby to zrobić, należy przenieść je do przodu jedna po drugiej lub równocześnie. 
  2. Przenieś nogę w gipsie do przodu tak, aby jej nie obciążać – w tym celu trzeba przenieść ciężar ciała na kule oraz zdrową nogę z tyłu. Możesz palcami kontuzjowanej nogi lekko dotykać podłoża – noga nie powinna luźno wisieć. 
  3. Spróbuj odbić się z nogi ustawionej z tyłu i przeskoczyć nią do przodu.  

Warto zwrócić także na sposób siedzenia z gipsem – nogę także należy wówczas odpowiednio ustawiać. Powinna być ona w pełni oparta na podłodze, a do tego zgięta w biodrze i kolanie pod kątem prostym. Taka pozycja ją odciąży i pozwoli na lepszą regenerację, a także zapobiegnie ewentualnym kontuzjom. 

Kiedy można obciążać nogę po złamaniu? 

Jeśli chodzi o złamania dostawowe, które leczy się przy pomocy zespolenia zewnętrznego, nogę można obciążać po około 12. tygodniach od wizyty u lekarza.  Jeżeli mówimy natomiast o złamaniu trzonu kości piszczelowej lub o innych, z którymi można sobie poradzić bez operacji, czas ten wynosi około 6 tygodni. 

Ile zwolnienia otrzymuje się na złamaną nogę? 

W przypadku złamanej nogi zwykle otrzymuje się zwolnienie na 6-8 tygodni. Ważny jest jednak rodzaj pracy, którą wykonujesz. Jeżeli np. jest to praca przy komputerze, możesz wrócić do niej po 2-3. tygodniach. Jeżeli jednak pracujesz fizycznie lub często poruszasz się w ramach wykonywania obowiązków zawodowych, otrzymasz zwolnienie aż do końca rehabilitacji. 

Jakie ćwiczenia na złamaną nogę wykonywać? 

Rodzaj ćwiczeń, które powinien wykonywać pacjent, zależy od miejsca złamania. Przykładowo, jeśli doszło do uszkodzenia kości piszczelowej, konieczne będą pozycje, które przywracają prawidłowy zakres ruchu w obrębie stawu kolanowego. W przypadku złamania kostki należy wykonywać z kolei ćwiczenia wzmacniające mięśnie pośladkowe, czworogłowy oraz trójgłowy łydki. Kiedy udasz się na rehabilitację, specjalista z pewnością zaprezentuje ci odpowiednio dobrany zestaw treningowy. 

 

Bibliografia: 

  1. Dziak A., Urazy i uszkodzenia w porcie, Kasper, Kraków 2019. 
  2. Gaździk T. S., Ortopedia i traumatologia. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2002. 
  3. Paprocka-Borowiec M., Fizjoterapia w chorobach układu ruchu, Wydawnictwo Medyczne, Wrocław 2007.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?