Przejdź do treści

Łyżeczkowanie macicy – jakie są wskazania do wykonania zabiegu? 

Łyżeczkowanie macicy – jak przebiega i jakie są wskazania do jego wykonania? Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Łyżeczkowanie macicy nazywamy również abrazją endometrium. Jest to bardzo ważny zabieg, przeprowadzany zarówno w celach diagnostycznych, jak i leczniczych. Niestety, choć procedura pozwala między innymi na wykrycie nowotworu błony śluzowej macicy, jego wykonanie wiąże się z szeregiem powikłań. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się, jak wygląda łyżeczkowanie macicy, ile czasu oczyszcza się macica po łyżeczkowaniu i jak postępować po zabiegu.

Na czym polega łyżeczkowanie macicy? 

Łyżeczkowanie macicy to zabieg ginekologiczny, wykonywany najczęściej w celach diagnostycznych lub leczniczych. Przeprowadza się go zwykle podczas jednodniowej hospitalizacji, w gabinecie zabiegowym. Cała procedura trwa około 10-20 minut, podczas których pacjentki poddawane są krótkotrwałemu znieczuleniu ogólnemu. 

Łyżeczkowanie polega na pobraniu materiału tkankowego z jamy macicy lub kanału szyjki macicy. Celem badania jest wykluczenie schorzeń błony śluzowej (endometrium), usunięcie tkanek zalegających w jamie macicy po poronieniu lub porodzie, a także ograniczenie nieprawidłowych krwawień z dróg rodnych.

młoda kobieta w czarnych ciuchach stoi na scenie podczas konferencji tedx

Łyżeczkowanie macicy – wskazania 

Zabieg abrazji jest inwazyjny, dlatego wykonuje się go jedynie przy zaistnieniu wyraźnych wskazań medycznych. Jeśli więc cierpisz z powodu obfitych i przedłużających się krwawień z dróg rodnych (szczególnie przed menopauzą), występują u ciebie plamienia i krwawienie po menopauzie lub lekarz na podstawie badania USG podejrzewa rozrost albo polipa endometrium, kwalifikujesz się do wykonania łyżeczkowania.  

Zabieg wykonuje się również u pacjentek z poronieniem zatrzymanym oraz po samoistnym poronieniu niezupełnym, na skutek którego w jamie macicy pozostają niewydalone tkanki obumarłego jaja płodowego. Dodatkowo, łyżeczkowanie jamy macicy przeprowadza się u położnic, u których po porodzie stwierdzono niekompletność popłodu, czyli braki w tkankach wydalonego łożyska i błon płodowych. 

Jak się przygotować do łyżeczkowania macicy? 

W dniu umówionego zabiegu łyżeczkowania macicy zgłoś się do szpitala na czczo o wyznaczonej godzinie. Zabierz wygodną piżamę, najlepiej długą koszulę nocną. Jeśli przyjmujesz na stałe leki, weź je ze sobą. Chwilę przed zabiegiem udaj się do toalety w celu oddania moczu lub stolca – po wszystkim nie zapomnij się podmyć. Często pacjentki zastanawiają się też, czy do łyżeczkowania macicy trzeba się golić. Nie ma takiego przymusu, jednak gdy owłosienie łonowe jest bardzo bujne, zaleca się jego skrócenie. Najważniejsza jest jednak higiena okolic intymnych. 

Jeżeli chorujesz przewlekle, około tydzień przed zabiegiem skonsultuj się z lekarzem prowadzącym w celu wprowadzenia ewentualnych modyfikacji leczenia farmakologicznego. Jest to szczególnie istotne, jeśli na co dzień stosujesz leki obniżające krzepliwość krwi.

Łyżeczkowanie macicy a możliwe powikłania 

Najczęściej występującym powikłaniem łyżeczkowania jamy macicy jest przedłużające się do około 7 dni plamienie lub krwawienie. Groźne dla zdrowia i życia problemy występują bardzo rzadko. Jednak musisz mieć na uwadze, że może dojść do patologii takich jak: 

  • zakażenie układu moczowego, 
  • zakażenie rany, 
  • krwotok pozabiegowy, 
  • uszkodzenie mięśnia macicy narzędziami używanymi do łyżeczkowania (na skutek którego może być konieczne usunięcie całego narządu), 
  • powikłania zakrzepowo-zatorowe, 
  • zespół Ashermana (zrosty w jamie macicy prowadzące do niepłodności).

Rozszerzanie i łyżeczkowanie (D&C) to przede wszystkim procedura diagnostyczna polegająca na pobraniu próbki endometrium (wyściółki macicy), ale może być również stosowana w leczeniu takich schorzeń, jak poronienie niecałkowite. Podczas zabiegu usuwa się tkankę z wnętrza macicy. Próbka endometrium jest pomocna w diagnostyce przyczyny obfitych krwawień miesiączkowych lub krwawień po menopauzie.

BetterHealth Channel, https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/dilatation-and-curettage-dc

Postępowanie po zabiegu łyżeczkowania jamy macicy 

Błona endometrium po zabiegu łyżeczkowania macicy zaczyna regenerować się po około 5. dniach, zatem możesz się spodziewać kilkudniowego plamienia. W tym czasie powinnaś wstrzymać się od współżycia oraz ograniczyć intensywne aktywności, jak dźwiganie ciężkich przedmiotów czy wyczerpujące treningi. Po około 5-7 dniach od zabiegu będziesz mogła powrócić do swoich zajęć. 

Jeżeli jednak po powrocie do domu pojawi się u ciebie silne krwawienie z dróg rodnych połączone z bólem brzucha, gorączką i dreszczami, niezwłocznie udaj się do szpitala. Przedłużające się plamienie z dróg rodnych, ale bez dodatkowych objawów, powinny skłonić cię do wizyty kontrolnej u ginekologa 

Jeśli łyżeczkowanie macicy było następstwem powikłań po porodzie lub poronieniu, umów wizytę u lekarza prowadzącego po 2-3 tygodniach od zabiegu. Jest to niezbędne, aby ocenić, czy jama macicy prawidłowo się oczyszcza. Co ważne, nie zapomnij o odbiorze wyniku badania histopatologicznego i przekazaniu go do interpretacji ginekologowi, który zależnie od diagnozy ustali dalsze postępowanie. 

 

Bibliografia: 

  1. https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/dilation-and-curettage/about/pac-20384910 [dostęp 17.08.2023]. 
  2. G. H. Bręborowicz, Położnictwo i ginekologia, tom 2, PZWL, Warszawa 2008.
  3. G. H. Bręborowicz, Położnictwo i ginekologia, tom 2, PZWL, Warszawa 2007.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?