Cukrzyca – nie czekaj, zapobiegaj!
14. listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. Dorzucamy swoją cegiełkę do tych obchodów, dzieląc się kilkoma poradami dotyczącymi zapobiegania tej chorobie.
Przychodzi zazwyczaj na nasze życzenie. Zła dieta, kanapowy styl życia, papierosy – tak zapraszamy tę podstępną chorobę. Co gorsze, czasem nie daje żadnych objawów. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że liczba osób z cukrzycą sięga 347 milionów. To bardzo dużo. W 2030 roku ta choroba ma być siódmą co do częstości przyczyną śmierci na świecie. I wbrew temu, co wiele osób myśli, da się jej całkowicie zapobiec.
Cukrzyca nie śpi – ruszaj się
I niekoniecznie chodzi o to, żeby się pocić i męczyć. Wystarczy półgodzinny energiczny spacer każdego dnia, a zmniejszymy ryzyko cukrzycy o 30 procent! – dowodzą badania Nurses’Health Study. Ćwiczenia służą przede wszystkim utrzymaniu prawidłowego poziomu cukru we krwi.
Cukrzyca nie śpi – schudnij
Jeśli musisz. Jeżeli Twoja waga jest ok, nie ma takiej potrzeby. W innym przypadku zrzucenie od 7 do 10 proc. wagi zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 2 o połowę. Do roboty!
Cukrzyca nie śpi – pilnuj diety
Dieta w prewencji cukrzycowej jest bardzo ważna. Postaw na pełne ziarno i błonnik. Unikaj wysoko przetworzonych węglowodanów zawartych w białym pieczywie, makaronach, płatkach śniadaniowych, słodyczach. Jedno z badań przeprowadzone na 160 tys. kobiet wykazało, że kobiety, które jadły średnio 2-3 porcje pełnoziarnistych produktów dziennie, miały o 1/3 niższe ryzyko cukrzycy niż te, które jadły takie produkty rzadko. Więcej szczegółów na ten temat znajdziecie w piśmie PLoS Medicine. Oprócz pełnoziarnistych produktów duże znaczenie w profilaktyce cukrzycowej ma błonnik. Znajdziesz go w warzywach, owocach, fasoli, orzechach i nasionach. Dzięki niemu organizm poprawi kontrolę nad poziomem glukozy we krwi.
Wybieraj produkty o niskim poziomie glikemicznym – czyli z mniejszą zawartością cukru w węglowodanach. Dzięki temu nie zgłodniejesz tak szybko i unikniesz gwałtownych skoków cukru. Niski poziom IG mają np.: brązowy ryż i makaron, sok bez cukru, groszek, czerwona fasola, płatki owsiane, surowa marchew, pomidory, gorzka czekolada, bakłażan, orzechy ziemne/laskowe/włoskie, cebula i cukinia. Wysoki poziom IG mają: piwo, ziemniaki, frytki, białe pieczywo, makarony, arbuz, słodycze, ciastka, dżemy, banany.
Zamiast słodzonych napojów, wybieraj wodę , kawę, herbatę.
Cukrzyca nie śpi – koniec z papierosami
Jeśli palisz, masz o połowę większe ryzyko, że dopadnie cię cukrzyca, niż osoby niepalące.
Gwoli jasności, te wskazówki tyczą się najpowszechniejszej cukrzycy – typu 2 – 90 proc. wszystkich chorych na cukrzycę ma tę odmianę. Jak informuje WHO przyczyny cukrzycy typu 1 są nieznane i nie wiadomo, póki co, jak jej zapobiegać.
Polecamy
się ten artykuł?