Przejdź do treści

Opuchlizna dziąsła – dlaczego się pojawia i jak sobie z nią radzić?

Kobieta będąca u dentysty, cierpiąca z powodu spuchniętego dziąsła
Fot. Ocskay Mark / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Spuchnięte, krwawiące i bolące dziąsła – jeśli zauważysz takie niepokojące objawy, nie ignoruj ich. Mogą oznaczać stan zapalny przyzębia i prowadzić do poważnej dolegliwości – paradontozy.

lek. Marta Dąbrowska

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Marta Dąbrowska

lekarz

Spuchnięte dziąsło przy zębie może boleć, utrudniać jedzenie, a nawet spokojny sen. Przyczyn tego stanu może być kilka, niestety najczęstszy z nich to niedostateczna lub nieprawidłowa higiena jamy ustnej.

Spuchnięte dziąsło – przyczyny

Opuchlizna dziąsła to objaw tego, że w jamie ustnej dzieje się coś niedobrego. Bardzo często jest to stan zapalny dziąsła spowodowany odkładaniem się kamienia nazębnego. Spuchnięte dziąsło pojawia się często przy złej higienie jamy ustnej, np. zbyt krótkim albo złym szczotkowaniu (prawidłowe są ruchy wymiatające). Odkładająca się płytka nazębna, złożona z resztek jedzenia i bakterii, utwardza się i zamienia w kamień nazębny. Spuchnięte dziąsło przy zębie da się wyleczyć, ale przede wszystkim pamiętajmy o profilaktyce i prawidłowej higienie. Czasami samo szczotkowanie nie wystarcza, bardzo ważnym krokiem jest również nitkowanie i płukanie zębów płynem do jamy ustnej. Pozbywamy się wówczas bakterii w miejscach, do których szczoteczka nie ma dojścia. W przypadku gdy kamień nazębny już się odłoży, najlepszym wyjściem jest udanie się do gabinetu dentystycznego, aby wykonać skaling (usunięcie złogów nazębnych) i piaskowanie (usunięcie płytki nazębnej z powierzchni zębów). Gdy jest już za późno i opuchnięte dziąsła przy zębie są objawem paradontozy (jedna z chorób przyzębia, która powoduje wypadanie zębów) najlepszym wyjściem jest udanie się do periodontologa. Jednak nie zawsze puchnięcie dziąseł wiążę się ze złą higieną. Jakie mogą być inne przyczyny?

Uśmiechnięta kobieta

Opuchnięte dziąsła w ciąży – czy to normalne?

Ciąża to okres, w którym szczególnie należy zwracać uwagę na stan jamy ustnej. Wyższy poziom progesteronu powoduje większą przepuszczalność naczyń krwionośnych (krwawienie dziąseł) oraz zmianę flory bakteryjnej – jama ustna staje się bardziej podatna na infekcje, a co za tym idzie, stan zapalny i spuchnięte dziąsła. Oprócz obowiązkowej higieny ciężarna powinna pamiętać o profilaktycznych wizytach u stomatologa. Napuchnięte i krwawiące dziąsła to problem nawet 50% ciężarnych kobiet (objawy nasilają się w drugim i trzecim trymestrze ciąży).

Spuchnięte dziąsło przy ósemce

Opuchnięte dziąsła przy zębie mądrości to bardzo częsty problem, z którym pacjenci zgłaszają się do dentysty. Powodem może być stan zapalny związany z zatrzymaniem ósemki bądź zniszczenie zęba przez próchnicę. Za stan zapalny może odpowiadać zapalenie kieszonki dziąsłowej pojawiające się przy nieprawidłowym wyrzynaniu ósemki. Przy spuchniętym dziąśle może gromadzić się ropa, wystąpić szczękościsk czy gorączka. W wypadku bólu i opuchlizny ósemki należy udać się do stomatologa, który zdecyduje, czy podać najpierw antybiotyk na spuchnięte dziąsło, czy ząb jest możliwy do wyleczenia, czy konieczne będzie jego wyrwanie. Oczywiście po usunięciu zęba również możliwe jest czasowe utrzymanie się opuchlizny (zwłaszcza po chirurgicznej ekstrakcji). Po zabiegu zalecane jest przykładanie zimnych okładów, stosowanie leków przeciwzapalnych przepisanych przez stomatologa. Palenie może znacząco przedłużyć okres gojenia rany.

Zobacz także

Opuchlizna dziąsła po leczeniu kanałowym

Spuchnięte dziąsło po leczeniu kanałowym nie musi być objawem niepokojącym. Jeśli jednak ból i opuchlizna się nasilają lub utrzymują dłużej niż kilka dni, należy ponowić wizytę u stomatologa, ponieważ w leczony obszar mogła wdać się infekcja bądź stomatolog nie oczyścił z bakterii wszystkich kanalików zębowych.

Opuchnięte dziąsła u dziecka – czy mamy się niepokoić?

Spuchnięte dziąsło u dziecka, zwłaszcza u niemowlaka, może oznaczać wyrzynanie się zęba i nie jest niczym niepokojącym. Inne objawy ząbkowania to m.in.: wzmożone ślinienie, brak apetytu, problemy ze snem czy niewysoka gorączka. Jeśli dziecko ma już zęby, opuchnięte dziąsła mogą również oznaczać stan zapalny spowodowany przez próchnicę. W takim wypadku należy udać się do dentysty, który zajmie się leczeniem chorego zęba lub usunie kamień nazębny. Niezwykle ważne są profilaktyka i uczenie malucha prawidłowych nawyków związanych z higieną jamy ustnej oraz regularne wizyty u stomatologa.

Domowe sposoby na opuchnięte dziąsło

Co z domowej apteczki może pomóc na ból związany ze spuchniętym dziąsłem? Przydadzą się produkty o działaniu antyseptycznym, przeciwbólowym i przeciwzapalnym, np. płukanka z wody utlenionej (2 łyżki wody utlenionej na pół szklanki wody), płukanka z szałwii czy nacieranie bolącego miejsca olejkiem goździkowym. Jeśli żadnego z tych produktów nie mamy w domu, możemy poratować się zimnym okładem przyłożonym w bolące miejsce. Jeśli domowe sposoby na spuchnięte dziąsło nie pomagają, warto spytać w aptece o żel stomatologiczny na opuchnięte dziąsło, który przyniesie tymczasową ulgę. Bólu i opuchlizny, które się nasilają lub utrzymują zbyt długo, nie można ignorować. Jak najszybciej należy udać się do dentysty!

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?