Zespół Alporta, czyli choroba genetyczna z poważnymi powikłaniami
Zespół Alporta to sukcesywnie postępująca choroba o podłożu genetycznym. Atakuje ona przede wszystkim nerki, ale także wzrok i słuch. Ze względu na to, że występuje rzadko, trudno jest ją zdiagnozować. Nie da się jej w pełni wyleczyć, można się jednak w pewien sposób nauczyć z nią żyć.
Czym jest zespół Alporta?
Zespół Alporta to genetyczna choroba, która pojawia się u 1. na 10000 pacjentów, a jej najważniejsze objawy można zaobserwować około 10. roku życia. Jej przyczyną są mutacje genów, które odpowiadają za biosyntezę kolagenu typu IV, co doprowadza z kolei do destrukcji kłębuszków nerkowych, a także uszkodzenia wzroku i słuchu.
Objawy zespołu Alporta
Postępująca niewydolność nerek
Najważniejszym objawem zespołu Alporta jest przewlekła niewydolność nerek. Doprowadza ona do pojawiania się krwi w moczu, czyli hematurii. Pojawia się ona u osób mających od 16. do 35. lat. Problemy z tymi narządami można wykryć poprzez badanie moczu.
Utrata słuchu
Zespół Alporta często wiąże się z brakiem możliwości słyszenia dźwięków o wyższej częstotliwości, a nawet z utratą słuchu. Około 40. roku życia głuchych z tą chorobą jest 90 proc. mężczyzn, którzy odziedziczyli jeden chromosom X, natomiast około 25. roku życia – 50 proc. W przypadku tej patologii uszkodzenie słuchu jest zawsze obustronne.
Problemy ze wzrokiem
Choroba Alporta doprowadza do problemów w obrębie soczewki, rogówki oraz siatkówki. Najczęściej dochodzi do rozwoju zaćmy, ale można też czasem zaobserwować m.in. oczopląs, sferofakię, a w skrajnych przypadkach nawet ślepotę. Podobnie jak w przypadku słuchu, zmiany zachodzą obustronnie.
Inne objawy zespołu Alporta
Inne objawy zespołu Alporta to:
- krwiomocz (jest widoczny),
- krwinkomocz i białkomocz (są niewidoczne),
- wzmożone pragnienie,
- osłabienie łaknienia,
- ból w boku.
Dodajmy, że z czasem pojawiają się takie objawy niewydolności nerek i jej powikłania, np.:
- obrzęk całego ciała,
- ogromne zmęczenie,
- wymioty i mdłości,
- skurcze mięśni,
- nadciśnienie tętnicze,
- niedokrwistość.
Pewne objawy już u noworodków mogą sugerować obecność choroby. Takie dzieci mają bladą, marmurkową skórę, a także wątłą budowę ciała. U najmłodszych pacjentów kości czaszki są miękkie, pojawiają się także obrzęki nóg i twarzy. Przed porodem można też zauważyć powiększone łożysko.
W badaniach wykrywa się u nich z kolei białkomocz i krwinkomocz. Dodajmy, że dziecko z zespołem Alporta często rodzi się kilka tygodni wcześniej, niż powinno. Następnie, po około 10. roku życia można zauważyć, że często się przeziębia i nie ma apetytu. Wyróżnia się również wątłą budową ciała i ma problemy z koncentracją, a wyniki badań jego moczu również nie są zbyt dobre.
Zespół Alporta – dziedziczenie
Dziedziczenie zespołu Alporta ma duży związek z płcią. W większości przypadków patologia wiążę się z mutacjami na chromosomie X (XLAS) – dotyczy to aż 85 proc. przypadków. W takich rodzinach mężczyźni chorują ciężej niż kobiety, a czynność nerek szybciej ulega u nich pogorszeniu. Wcześniej osłabiony zostaje również słuch. Wynika to z tego, że dziedziczą oni tylko jeden chromosom X, a nie dwa (jak kobiety). Jeśli odziedziczą chromosom zmutowany, zespół Alporta będzie miał cięższy przebieg. Kobiety natomiast mają jeden chromosom zdrowy – wówczas choroba może u nich przebiegać bezobjawowo i ujawnić się po kilku pokoleniach.
Pozostałe 15 proc. pacjentów cierpi na zespół Alporta związany z dziedziczeniem autosomalnym recesywnym (ARAS). W takim przypadku zmutowany gen musi przekazać oboje rodziców, a na niewydolność nerek pacjenci zapadają jeszcze przed 20. rokiem życia. Objawy i przebieg choroby są podobne u obu płci. W rzadkich przypadkach odnotowuje się zespół Alporta na skutek dziedziczenia autosomalnego dominującego (ADAS). Wówczas wystarczy, że tylko jeden rodzic przekaże zmutowany gen. W tym przypadku nerki ulegają uszkodzeniu najwolniej, a symptomy i to, jak choroba się toczy, nie są zależne od płci.
Zespół Alporta – leczenie
Leczenie zespołu Alporta ukierunkowane jest na hamowanie postępu choroby – nie da się usunąć jej przyczyny. Ważne jest również to, aby niwelować jej symptomy oraz powikłania, które pojawiają się w toku rozwoju. Lekarze przepisują pacjentom w tym celu m.in. inhibitory konwertazy angiotensyny, a także diuretyki. W większości przypadków, prędzej czy później konieczne są dializy oraz przeszczep nerki.
Diagnostyka zespołu Alporta
Diagnostykę warto rozpocząć od pełnego wywiadu lekarskiego. Zazwyczaj pacjent trafia do lekarza z niezbyt dobrymi wynikami badania ogólnego moczu, czasem ma też ze sobą choroby nerek. W takiej sytuacji często jest kierowany do nefrologa, który – jeśli zaistnieje taka potrzeba – zleci wykonanie biopsji nerki. To najważniejsze badanie przy podejrzeniu omawianej przez nas choroby – zmiany można wówczas zaobserwować pod mikroskopem elektronowym. Ostatecznie chorobę może potwierdzić badanie PCR mutacji genowej.
Bibliografia:
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470419/ [dostęp: 04.12.23].
- Kashtan C., Alport syndrome: facts and opinions, F1000Research, 2017, 6, s. 50.
- Warady B. A., Agarwal R., Bangalore S., Chapman A., Levin A., Stenvinkel P. Toto R. D.,7, Chertow G. M., Alport Syndrome Classification and Management, Kidney Medicine, 2020, 2(5), s. 639-649.
Polecamy
Młodsza córka Dawida Kubackiego ma tę samą wadę genetyczną co jego żona. „Leki trzeba brać do końca życia”
Colin Farrell zebrał 2,5 mln zł dla cierpiących na rzadką i nieuleczalną chorobę. Sam pobiegnie w charytatywnym maratonie
„Choroba jest tylko niewielką częścią tego, kim jestem”. Sammy Basso zmarł w wieku 28 lat
Czym jest migrena hemiplegiczna? Jak się ją leczy?
się ten artykuł?