Przejdź do treści

Bonding zębów – na czym polega? Jakie są jego efekty?

Tekst o procedurze bondingu zębów, efektach i trwałości. Na zdjęciu: Kobieta na polu kwiatów - HelloZdrowie
Podoba Ci
się ten artykuł?

Nierówne, pęknięte lub ukruszone zęby mogą stanowić niemały problem. Istnieje jednak sposób, dzięki któremu uśmiech znów może stać się piękny. Bonding jest nieinwazyjną metodą, pozwalającą szybko i skutecznie poprawić wygląd zęba.

Bonding stosuje się najczęściej w przypadku niewielkich problemów, zwłaszcza u pacjentów chcących uniknąć zakładania porcelanowych licówek i ingerencji w szkliwo. Procedura ta umożliwia przywrócenie zębowi odpowiedniego wyglądu bez konieczności nawiercania czy tworzenia zaczepów. Warto wiedzieć, kiedy można zdecydować się na ten zabieg oraz poznać jego wady i zalety.

Bonding przed i po zabiegu – jakie daje efekty?

Bonding to metoda, która umożliwia odbudowę zębów i pokrywanie ich przebarwionych powierzchni. Dzięki niej w prosty sposób można nadać zniekształconym bądź złamanym koronom estetyczny wygląd. Technika nie jest inwazyjna, gdyż bonding wymaga jedynie drobnych preparacji zęba. Podczas tej metody wykorzystuje się żywicę kompozytową, a niekiedy również cienką warstwę kompozytu. Podczas bondingu dochodzi do łączenia się wypełnienia kompozytowego z tkankami twardymi zęba. O czym trzeba pamiętać, decydując się na bonding? Efekty tego zabiegu w dużej mierze zależy od zdolności manualnych lekarza, zarówno jego precyzji, jak i doświadczenia. Osoba wykonująca zabieg powinna mieć odpowiednie wyczucie, dzięki któremu odbudowane zęby będą wyglądać ładnie i dopasują się do zgryzu oraz całego wyglądu twarzy.

młoda kobieta w łazience myje zęby szczoteczką

Bonding – jak wygląda procedura?

Stosowane obecnie materiały kompozytowe doskonale naśladują prawdziwe uzębienie. Są również o wiele bardziej wytrzymałe niż materiały stosowane dawniej. Bonding kompozytowy pozwala odbudować zęby w trakcie jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Zwykle podczas jego wykonywania znieczulenie pacjenta okazuje się zbędne. Jak wygląda cała procedura?

Na początku lekarz stomatolog oczyszcza dokładnie powierzchnię zębów, by móc następnie odpowiednio uformować ich powierzchnię. Później preparowana część zęba zostaje wytrawiona przez kwas i płukana. Na tak przygotowaną powierzchnię nakłada się żywicę, czyli bond. Jego kolor jest dobierany w taki sposób, by jak najlepiej odpowiadał barwie zębów pacjenta. Na koniec zaaplikowany materiał naświetla się przy zastosowaniu lampy stomatologicznej.

Cała procedura trwa od około trzydziestu minut do godziny. Podczas jej przeprowadzania szkliwo zębów poddawane jest wyłącznie delikatnemu wytrawianiu, dlatego zabieg w żaden sposób nie wpływa na jego strukturę. Bonding stosuje się w przypadkach zmniejszania lub likwidowania diastemy, jak również podczas zamykania szpar między zębami. Kompozyt pomaga maskować pęknięcia, niedorozwoje szkliwne i przebarwienia. Sprawdza się także przy odbudowywaniu ukruszeń.

Jaka jest trwałość zabiegu?

Osoby rozważające wykonanie bondingu powinny wiedzieć, że zabieg ten nie należy do najtrwalszych. Jakiś czas po przeprowadzeniu procedury zęby znów mogą zacząć się przebarwiać czy ulegać uszkodzeniom. Z tego względu bonding jest metodą, którą należy powtarzać w razie potrzeby. Kompozyty wykorzystywane do zabiegu wytrzymują średnio około czterech, pięciu lat. Bonding jest ponadto podatny na działanie czynników zewnętrznych. Znaczenie ma również żywienie i skład śliny. Na estetykę bondingu może wpływać spożywanie barwiących napojów, takich jak kawa, zielona herbata czy wino.

Kiedy zdecydować się na bonding kompozytowy?

Poprawa wyglądu zębów przy zastosowaniu bondingu jest rozwiązaniem wykonywanym w licznych przypadkach. Na jego wykonanie pacjenci często decydują się przede wszystkim z powodów ekonomicznych – zabieg jest tańszy niż w przypadku wyboru uzupełniania protetycznego, takiego jak korony czy licówki porcelanowe. Bonding jest też chętnie wykonywany, kiedy pacjentom zależy na szybkiej poprawie wyglądu uzębienia (na przykład przed podróżą). Bonding kompozytowy może być również traktowany jako rozwiązanie tymczasowe. Mogą z niego skorzystać osoby, które jeszcze nie zdecydowały się na poważniejszy zabieg w przypadku likwidacji diastemy, a chcą sprawdzić, jak będą prezentować się przy takiej metamorfozie.

Wady i zalety bondingu – o czym należy pamiętać

Metoda bondingu ma wiele zalet, ale są jednak też jej minusy. Jako atut na pewno należy zaliczyć to, że zabieg wykonuje się szybko. Dzięki temu pacjent już po jednej wizycie może cieszyć się widocznymi efektami. Bonding jest ponadto prosty do wykonania, a jego cena nie jest wysoka.

Bonding nie jest jednak, w przeciwieństwie do chociażby zębów okoronowanych protetycznie, zbyt odporny na przebarwienia. Trzeba też pamiętać, że nie jest trwały. Bonding należy więc powtarzać, by cieszyć się pięknym uśmiechem przez długi czas.

lek. Marta Dąbrowska

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Marta Dąbrowska

lekarz

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?