Przejdź do treści

Bezpieczne wybielanie zębów. Czy taki zabieg jest możliwy?

Na zdjęciu: Uśmiechnięta kobieta, na pierwszym planie piękne, białe zęby; wybielanie zębów to jej metoda.
Bezpieczne wybielanie zębów. Czy taki zabieg jest możliwy? Fot. Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wybielanie zębów to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Sięgają po niego wszyscy, którym marzy się śnieżnobiały uśmiech będący wizytówką celebrytów i influencerów. Czy jednak bezpieczne wybielanie zębów jest możliwe? Czym powinno wykonywać się zabieg, aby sobie nie zaszkodzić? Jak zrobić to prawidłowo w domu? 

 

Na czym polega wybielanie zębów? 

Wybielanie zębów może odbywać się w gabinecie dentystycznym lub w domu. W obu przypadkach najczęściej nakłada się na zęby specjalny preparat o właściwościach wybielających. Ich działanie polega na utlenianiu – uwalniane z nich jony perhydroksylowe przenikają do tkanek zęba i rozkładają cząsteczki organiczne, które wywołują przebarwienia. Substancje czynne wykorzystywane w procesie to: 

  • nadtlenek karbamidu, 
  • nadtlenek wodoru (perhydrol).  

Efektem wybielania jest rozjaśnienie naturalnego koloru zęba oraz pozbycie się przebarwień utworzonych w wyniku działania nikotyny, kawy, czerwonego wina czy silnie barwiących soków.  

Wybielanie zębów w kontrolowanych warunkach, czyli pod opieką stomatologa jest uznawane za najszybszą, ale przede wszystkim najbezpieczniejszą metodę uzyskania bielszego uśmiechu. Musimy jednak pamiętać, że jest to wciąż procedura medyczna, która może nieść ze sobą pewne powikłania i komplikacje. Na szczęście, przy prawidłowo wykonywanym zabiegu są one bardzo rzadkie - można uzyskać więc piękny biały uśmiech w sposób całkowicie bezpieczny dla naszych zębów.

dla Hello Zdrowie mówi Marta Bik-Tavares

Przeciwwskazania do wybielania zębów 

Istnieją sytuacje zdrowotne, kiedy nawet bezpieczne metody wybielania zębów mogą być szkodliwe. Należą do nich: 

  • ciąża i karmienie piersią (brak wystarczających danych na temat bezpieczeństwa zabiegu w tym okresie); 
  • alergia na składnik preparatów wybielających; 
  • aktywna próchnica; 
  • uszkodzenie szkliwa; 
  • stan zapalny dziąseł.

Możemy wyróżnić przeciwwskazania stricte stomatologiczne, między innymi: aktywna próchnica, pęknięcia i niedorozwój szkliwa, zaawansowany stan zapalny dziąseł. Większość z tych przeciwwskazań da się wyeliminować przy pomocy odpowiedniego leczenia, ale ignorowanie ich, wybielając zęby na własną rękę może grozić poważnymi konsekwencjami dla zdrowia naszej jamy ustnej.
Istnieją też przeciwwskazania ogólne dla wybielania. Oczywiście nie należy przeprowadzać go u osób z alergią na jakikolwiek składnik preparatów. Ponadto zgodnie z dyrektywą Rady Unii Europejskiej nie wolno stosować terapii u osób poniżej 18 lat. Producenci również ostrzegają przed wybielaniem w okresie ciąży oraz karmienia piersią - nie ma jednoznacznych badań potwierdzających ryzyko dla płodu i dziecka, ale lepiej odsunąć ten kosmetyczny zabieg na późniejszy czas.

dla Hello Zdrowie mówi Marta Bik-Tavares
Kobieta uśmiecha się po wybielaniu zębów

Bezpieczne i szkodliwe wybielanie zębów 

Czy wybielanie zębów jest bezpieczne? Wykorzystując preparaty z nadtlenkiem wodoru i nadtlenkiem karbamidu masz większą pewność, że nie wystąpią żadne skutki uboczne. Natomiast za szkodliwą metodę wybielania zębów uchodzi stosowanie past wybielających. Nie wnikają one w tkanki zębów, a jedynie ścierają z nich przebarwienia i osad – niestety wraz ze szkliwem.  

Długotrwałe i regularne stosowanie past wybielających prowadzi do uszkodzeń szkliwa i rozwoju nadwrażliwości zęba. W niektórych przypadkach nadwrażliwość może być tak silna, że będzie utrudniać codzienne funkcjonowanie, np. spożywanie gorących lub zimnych posiłków poprzez wywoływanie silnego bólu. 

Bezpieczne wybielanie zębów w gabinecie dentystycznym 

Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym najczęściej polega na poddaniu zębów działaniu wcześniej wymienionych wyżej substancji: nadtlenku wodoru i nadtlenku karbamidu. Do użytku profesjonalnego przeznaczone są preparaty o wyższym stężeniu niż te dostępne w sprzedaży detalicznej. Dozwolone jest także zastosowanie na zęby z nałożonym preparatem światła lampy (LED, laserowa lub halogenowa), która potęguje efekt wybielający. 

Bezpieczne wybielanie zębów w domu 

Bezpieczne wybielanie zębów w domu to te z wykorzystaniem indywidualnie przygotowanych dla pacjenta nakładek, które wypełnia się żelem wybielającym zawierającym wspomniany nadtlenek wodoru i nadtlenek karbamidu. W zależności od preparatu, nakładki umieszcza się na zębach na noc (na czas spania) albo w ciągu dnia, na około pół godziny. Czas trwania terapii jest wyznaczony przez stomatologa i zwykle wynosi 10-14 dni. 

Alternatywną dla nakładek z żelem są paski do wybielania zębów. Na paskach znajduje się podobny żel jak ten stosowany przy wybielaniu nakładkowym, jednak dla wielu osób noszenie ich jest bardziej komfortowe. Mimo że obie techniki wybielania przeprowadzane są w warunkach domowych, nie są „domowym sposobem wybielania zębów” i taki zabieg powinien odbywać się pod kontrolą stomatologa. 

Bezpieczne wybielanie zębów węglem aktywnym 

Nie ma pełnej zgody co do bezpieczeństwa i skuteczności węgla aktywnego. Prawdą jest, że absorbuje powierzchowne zabrudzenia zębów powstałe w wyniku spożywania kawy, herbaty, buraczków czy czerwonych owoców. Jednak w rzeczywistości węgiel aktywny nie wybiela zębów, ponieważ nie działa na tkankę, a jedynie pochłania osad. 

Wybielające pasty do zębów opierają swoje działanie na wysokiej abrazyjności, czyli ścieraniu powierzchniowych przebarwień, np. po kawie czy herbacie. Mogą być stosowane 1-2 razy w tygodniu i wspomagać codzienną higienę, ale ich częstsze i zbyt długie stosowanie może prowadzić do uszkodzenia szkliwa i nadwrażliwości zębów. A inne preparaty? Portale internetowe oferują dziesiątki produktów wybielających. Większość z nich w zalecanym przez producenta okresie stosowania nie da zadowalających efektów, a przedłużanie stosowania na własną rękę może prowadzić do wielu powikłań, najczęstsze to nadwrażliwość. W gabinecie stomatologicznym słyszałam już o przypadku, gdy konsekwencją takiego samodzielnego wybielania, była tak duża nadwrażliwość u pacjentki, że jednym rozwiązaniem, aby przywrócić jej możliwość normalnego funkcjonowania, było leczenie kanałowe wszystkich zębów. Warto o tym pamiętać, gdy najdzie nas ochota na wybielanie "na własną rękę".

dla Hello Zdrowie mówi Marta Bik-Tavares

Czy wybielanie zębów jest bezpieczne? 

To, czy wybielanie zębów jest bezpieczne, zależy od użytych do tego celu środków i technik. Za najbezpieczniejsze uchodzi wybielanie zębów w gabinecie dentystycznym, kiedy proces jest w pełni kontrolowany przez lekarza stomatologa. Jednak należy pamiętać, że profesjonalny zabieg również może spowodować wystąpienie skutków ubocznych takich jak nadwrażliwość zęba, która dotyka aż 60% pacjentów. 

 

O ekspertce:

Marta Bik-Tavares jest dentystką. Po skończeniu UM w Łodzi i odbyciu stażu wyjechała na Madrę, a tam pracuje jako stomatolog.

 

Bibliografia: 

  1. Kasiak M., Kasiak M., Wybielanie i rozjaśnianie zębów – przegląd piśmiennictwa, Farmacja Polska 2010, 66(1): 62-67. 
  2. Małkiewicz K., Jodkowska E., Ocena trwałości efektu działania preparatu do profesjonalnego wybielania zębów, Dental and Medical Problems 2010, 47(2): 182-187. 
  3. Słotwińska S., Majkowski M., Wybielanie zębów a środowisko jamy ustnej, Nowa Stomatologia 2011: 16(3). 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?