7 prostych nawyków dla zdrowia. Kasia Bem dzięki nim nie choruje
Apetyt na zdrowie rośnie w miarę zdrowienia, a zdrowe nawyki zaczynają z czasem smakować tak bardzo, że wprowadzamy wciąż nowe.
Bez obaw, nie będę tu pisać o myciu zębów skórką od banana (choć podobno znakomicie wybiela!), ale o sprawdzonych nawykach prozdrowotnych, które – gdyby stały się równie powszechne jak mycie zębów – odmieniłyby stan zdrowia i samopoczucia każdej osoby, która wprowadziłaby je w swoje życie, tak jak odmieniły moje.
Szkoda, że nie uczą ich w szkole ani nie wypisują na receptę zamiast baterii antybiotyków i szczepionki na grypę. Ja stosuję te zasady od kilku lat i w efekcie nie choruję. Naprawdę! Na początek wystarczy, że wprowadzisz do codziennej rutyny choćby jeden nawyk z poniższej listy. Nie pożałujesz.
Po obudzeniu wykonaj proste ćwiczenie oddechowe
Po obudzeniu wykonaj proste ćwiczenie oddechowe np. oddech kwadratowy, który poza tym, że działa tonizująco i dotleniająco na cały organizm, ma również wpływ na wyregulowanie metabolizmu. Usiądź na piętach, licząc do czterech, zrób wdech, na cztery zatrzymaj oddech, licząc do czterech, zrób wydech i na cztery zatrzymaj oddech. Powtórz 10 razy.
Medytuj
Medytuj codziennie rano lub wieczorem co najmniej przez 5 minut. Usiądź, utrzymując prosty kręgosłup, na podłodze w siadzie skrzyżnym lub krześle, zamknij oczy, dłonie ułóż na kolanach, złącz kciuk i palec wskazujący, uwagę skieruj na oddech. Obserwuj wdech i wydech, licząc w myślach: wdech wydech, jeden, wdech wydech, dwa… i tak do dziesięciu. Potem zacznij liczyć od nowa.
Pij na czczo ciepłą wodę z sokiem z cytryny
Codziennie rano wypij na czczo szklankę ciepłej wody z sokiem z połowy cytryny, możesz ewentualnie dosłodzić miodem. Ta mieszanka przyśpiesza perystaltykę jelit i odkwasza organizm (niewskazana przy wrzodach żołądka, nadkwasocie i nietolerancji soku z cytryny).
Masuj ciało pod prysznicem
Pod prysznicem masuj ciało ostrą szczotką, zaczynając od stóp, kolistymi ruchami posuwaj się do góry. Wymasuj nogi, ręce, pośladki, brzuch, tułów. Taki masaż usuwa martwe komórki, poprawia ukrwienie całego ciała i ma korzystny wpływ na jędrność skóry i odporność organizmu.
Wygospodaruj czas na relaks
Codziennie znajdź czas na przynajmniej 30 minutowy relaks. Zdrzemnij się, puść sobie muzykę relaksacyjną, głęboko oddychaj, wypij filiżankę ziołowej herbaty. Zrób to, co lubisz.
Praktykuj jogę
Co najmniej dwa razy w tygodniu praktykuj jogę. Joga jest niezastąpiona w procesach regenerujących i wzmacniających organizm, przyspiesza też wydalanie toksyn. Masuje organy wewnętrzne i poprawia ich wydolność. Uspokaja umysł i harmonizuje emocje.
Jedz mało i dobrze
Wybieraj warzywa, owoce, produkty nieprzetworzone. Raz w tygodniu stosuj monodietę lub post. Twój układ trawienny odpocznie, a Ty poczujesz się naprawdę lekko.
Polecamy
Top trzy asany na bolesne miesiączki. Małgorzata Kobus: „Przyniosą ci ulgę i zmniejszą dolegliwości”
Julian Sobiech: Nie ma przeszkód, by żyć 150 albo 200 lat. Na razie wydaje się to być science fiction, ale mamy tu spory potencjał
„Osoby, które są bardzo elastyczne, muszą zrobić więcej, by poczuć swoje ciało” – mówi nauczycielka jogi kundalini, Agnieszka Bera
Aktywność może być praktykowana nie po to, żeby „wyglądać”, a żeby „się czuć” – dobrze i zdrowo. Jak nie zrezygnować z siłowni po miesiącu
się ten artykuł?