„Bardzo wysokie temperatury nie wpływają korzystnie na gojenie” – mówi dr Małgorzata Andrzejewska. Co jednak, jeśli koniecznie musimy wyrwać zęba, a na dworze upał?
Wyrywałaś kiedyś zęba? Na pewno wiesz, jakie jest to bolesne i uciążliwe. Okazuje się jednak, że w upalne dni może być… jeszcze gorzej. Ale nie musi. Dr Andrzejewska wyjaśnia, co robić, by gojenie po ekstrakcji przebiegło korzystnie.
„Rana może goić się dłużej i trudniej. Jest większa szansa na wystąpienie obrzęku pozabiegowego, ale nie możemy zapomnieć o 2 kwestiach: Dlaczego ten konkretny ząb ma zostać usunięty? Czy jest tam stan zapalny? Zgorzel? Jeśli tak, to nie możemy sobie pozwolić na „trzymanie” takiej infekcji w obrębie głowy. Jak najszybciej taki ząb należy usunąć, gdyż upały predysponują do powstawania ropni. A ropne zapalenia są szczególnie niebezpiecznie – zwłaszcza jeśli chodzi o głowę” – pisze „dr_andrzejewska” na Instagramie.
Rozwiń
I dodaje, że pacjent, który nie chce szybko wrócić na krzesło w gabinecie stomatologicznym, musi stosować się do zaleceń pozabiegowych.
Najczęściej taka osoba otrzymuje je od lekarza w formie papierowej. Wcześniej, podczas wizyty, dentysta dokładnie omawia natomiast zasady rekonwalescencji.
Czy w upalny dzień można więc usunąć zęba? Jeśli są wskazania do pilnej ekstrakcji to tak. Jeśli jednak ząb nie jest ogniskiem zapalnym, zabieg można odroczyć na inny, mniej upalny dzień.
Jakie są zalecenia przy wyrywaniu zębów w upalny dzień?
- stosuj zimne okłady w miejscu po usunięciu zęba,
- unikaj gorących pokarmów,
- w dzień zabiegowy nie przebywaj w zatłoczonych autobusach bez klimatyzacji czy w pełnym słońcu w ogródku.
„Stosowanie się do zaleceń pozabiegowych jest kluczowe w procesie gojenia. Jak to się mówi: „matkę oszukasz, ojca oszukasz, nawet dentystę możesz oszukać, ale siebie i swojego organizmu nie oszukasz”” – pisze dentystka.
Nie musisz łykać tabletek przeciwbólowych? Ból zęba nie utrudnia ci codziennego funkcjonowania? Z wyrywaniem zęba, np. zleconym przed leczeniem ortodontycznym, poczekaj. Gdy temperatury na dworze spadną, ryzyko powikłań związanych z silnym krwawieniem się zmniejszy.
Polecamy
Nie myjesz zębów przed snem? Naukowcy ostrzegają: możesz zachorować na ten groźny nowotwór
Herbata górska z gojnika, myjka z trukwy i łzy Chios
Edyta przeszła operację dwuszczękową. „Progenia była moim dużym kompleksem”
Koniec z implantami! Lek na… porost zębów ma szanse trafić do sprzedaży już całkiem niedługo
się ten artykuł?