Czy wiesz, jakie badania powinnaś wykonać na czczo? Skorzystaj ze ściągi!
Badania – czy wiesz o nich wszystko? Niezależnie od tego czy stan zdrowia zaczyna nas niepokoić czy od dłuższego czasu czujemy się gorzej, warto regularnie się badać. Często nie wiemy jednak, jak przygotować się do pobrania próbki. Pójść na czczo przed pracą czy może po południu, na spokojnie? Efektem niewiedzy mogą być zaburzone wyniki, prowadzące do błędnej diagnozy. Dlatego ściągę podsunął Julian Sobiech, bloger medyczny, na swoim profilu na Instagramie @jakdozycdosetki.
Badania, które wykonujemy na czczo
”Alergie pokarmowe, Terrytyna, Glukoza, Insulina, Kalcytonina, Kwas foliowy, Kwas moczowy, Lipidogram (cholesterol całkowity, HDL, LDL, trójglicerydy), Morfologia, Żelazo”
Alergie pokarmowe
Alergia pokarmowa to jeden z rodzajów uczulenia. Występuje na skutek spożycia określonych pokarmów – dotyczy to zarówno całej potrawy, jak i poszczególnych jej składników. Najbardziej wiarygodnym sposobem ich wykrycia jest test z krwi. Wykrywa on ogólny poziom przeciwciał, pojedyncze alergeny i panele alergenów. Standardowo panel pokarmowy testów alergicznych obejmuje 20 antygenów, do których należą: białko, żółtko jaja, mleko, drożdże, mąka pszenna, mąka żytnia, ryż, soja, orzeszki ziemne, orzech laskowy, migdał, jabłko, kiwi, morela, pomidor, marchew, ziemniak, seler, dorsz, krewetka. Podczas badania należy być na czczo.
Terrytyna
Ferrytyna jest białkiem, które znajduje się we wszystkich komórkach naszego organizmu. Badanie wykonuje się, gdy jest podejrzenie choroby nowotworowej, niedokrwistości, stanu zapalnego. Badanie wykonuje się na czczo. Krew pobierana jest z żyły łokciowej.
Glukoza
Oznaczenie stężenia glukozy we krwi jest podstawowym badaniem w rozpoznawaniu i monitorowaniu leczenia cukrzycy. Badanie wykonuje się w celu rozpoznania nieprawidłowej glikemi lub nieprawidłowej tolerancji glukozy. Badanie wykonuje się na czczo za pomocą pobrania krwi z żyły łokciowej lub kropli krwi poprzez nakłucie opuszka palca.
Kwas foliowy
Pomiar stężenia kwasu foliowego wykonuje się przy podejrzeniu niedokrwistości, niedoboru witaminy B12 i kwasu foliowego. Jest również pomocne przy rozpoznaniu anemii. Badanie to jest szczególnie ważne dla kobiet, które planują lub są w ciąży. Niedobory kwasu foliowego w czasie ciąży mogą prowadzić do wad płodu.
Czy wiesz, że niektóre kobiety nie metabolizują kwasu foliowego, zarówno z pożywienia, jak i suplementów?
Wyjściem z sytuacji jest zażywanie Quatrefolicu, czyli aktywnej formy kwasu foliowego. Substancja ta przechodzi przez barierę żołądkową i jest absorbowana głównie w jelicie cienkim. Suplementacja zagwarantuje odpowiednią zawartość procentową L-metylofolanu w krwi płodowej i folianów we krwi, zapewniając naturalną i bioaktywną dawkę kwasu foliowego. Tym sposobem, nie musimy martwić się o niedobory, bo Quatrefolic zapewni nam wszystko, co potrzebne do prawidłowego rozwoju ciąży. Jest on składnikiem suplementów WIMIN.
Lipidogram
Lipidogram to komplet badań, który ma na celu skontrolowanie poziomu cholesterolu całkowitego HDL, LDL i trójglicerydy. Badanie powinny wykonać szczególnie osoby, które są obciążone genetycznie do podwyższonego cholesterolu, palą papierosy, mają nadwagę, są mało aktywne fizycznie. Dodatkowo, osoby chore na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, mające przewlekłą chorobę nerek.
Morfologia
Morfologia krwi to jedno z najpopularniejszych badań profilaktycznych. Według zaleceń lekarskich powinno się ją wykonywać co najmniej raz w roku, niezależnie od stanu zdrowia. Należy być na czczo i dzień wcześniej ograniczyć aktywność fizyczną i stres. Krew pobiera się z żyły łokciowej lub opuszki palca.
Żelazo
Żelazo jest jednym z ważniejszych pierwiastków, odpowiadających za sprawne funkcjonowanie organizmu. Badanie jego poziomu wykonuje się, wówczas gdy jest podejrzenie jego niedoboru lub nadmiaru. Pacjent powinien być na czczo. Krew pobierana jest z żyły łokciowej.
Badania, podczas których nie musisz być na czczo
”Albuminy, Aldosteron, ALP, ALT, Amylaza, antyTPO, antyTG, Beta hCG, Bilirubina, Borelioza, CA 125, CEA, Chromogranina A, CRP, DHEA, FSH, Hashimoto (pakiet badań), HCV, Hemoglobina glikowana, Kandydoza, Kortyzol, Kreatynina, Nietolerancja glutenu, OB, Progesteron, przeciwciała IgE (alergie), PSA, T4, Troponina, TSH, Witamina D”
Albuminy
Badanie stężenia albuminy – głównej frakcji białek osoczowych –wykorzystuje się w diagnostyce schorzeń, takich jak: zaburzeń stężenia białka całkowitego, obrzęków, chorób zapalnych: wątroby, nerek, jelit i skóry, stanów niedożywienia, stanów katabolicznych, np. sepsa, choroby nowotworowe. Podczas badania nie musisz być na czczo. Krew pobierana jest z żyły łokciowej.
Aldosteron
Aldosteron jest hormonem, który pomaga zrównoważyć poziom sodu i potasu. Zbyt dużo aldosteronu powoduje zatrzymanie sodu w organizmie, powodując gromadzenie się soli i wody oraz wysokie ciśnienie krwi. Niekontrolowane wysokie ciśnienie krwi stanowi poważne ryzyko udaru, zawału serca, niewydolności serca i niewydolności nerek. Badanie wykonuje się, gdy występują objawy związane z hiperaldosteronizmem, takie jak podwyższone ciśnienie tętnicze krwi, osłabienie mięśni i niskie stężenie potasu. Poziom weryfikuje się za pomocą próbki krwi pobranej z żyły łokciowej lub moczu. Może się zdarzyć, że przed pobraniem próbki, lekarz zaleci pozostanie w pozycji pionowej lub leżącej przez kilkanaście minut.
ALP
Badanie ALP, czyli fosfataza zasadowa, wykonuje się, gdy jest podejrzenie chorób wątroby, dróg żółciowych, bóli kości, zaburzeń gospodarki wapniowej i witaminy D3. Dobrze jeśli pacjent pozostanie na czczo, ale nie jest to konieczne. Krew pobierana jest z żyły łokciowej.
ALT
Alt, czyli aminotransferaza alaninowa, wykonuje się przy podejrzeniu chorób wątroby. Do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać, ani pozostawać na czczo. Krew pobiera się z żyły łokciowej.
Amylaza
Amylaza to enzym, który jest produkowany przez trzustkę i ślinianki. Jego aktywność jest weryfikowana, w przypadku podejrzenia ostrego zapalenia trzustki. Pacjentom towarzyszy wówczas silny ból brzucha, wysoka gorączka, wymioty. Materiałem, poddanym analizie jest krew pobrana z żyły łokciowej lub próbka moczu.
Anty-TPO, Anty-TG
Jeśli masz podejrzenie chorób tarczycy lub otrzymałaś niepokojące wyniki badań TSH, T3, T4, warto zbadać przeciwciała. Powinny również je wykonać kobiety, które mają problem zajściem w ciąże lub doszło do poronienia. Pacjentka nie musi być na czczo. Krew pobierana jest z żyły łokciowej.
Borelioza
Jeśli wróciłaś ze spaceru w lesie i nie masz pewności, czy nie ugryzł cię kleszcz, warto zrobić badanie na wykrycie boreliozy. Jest to wielonarządowa choroba zakaźna wywoływana przez krętki borrelii. Borelioza przenoszona jest przede wszystkim przez kleszcze, ale roznoszą ją także niektóre gzy, bąki, wszy i komary. Jest trudna do zdiagnozowania ze względu na szeroką gamę objawów, które mogą wskazywać na dziesiątki innych schorzeń. Do badania nie trzeba się przygotowywać.
Beta hcG
Beta hcG jest hormonem, wytwarzanym przez zapłodnią komórkę jajową. Badanie pozwala na najszybsze wykrycie ciąży. Określa w dokładny sposób, w którym tygodniu ciąży jest kobieta. Krew pobierana jest z żyły łokciowej.
Bilirubina
Badanie stężenia bilirubiny w organizmie jest niezbędne podczas diagnostyki chorób, takich jak: jak żółtaczka czy kamienie żółciowe. U osób dorosłych próbkę krwi pobiera się z żyły łokciowej, natomiast u noworodków z pięty.
pakiet badań na Hashimoto
Hashimoto to jedna z chorób układu immunologicznego. Jest przewlekłym stanem zapalnym tarczycy, który z czasem doprowadza do zniszczenia tego gruczołu. W efekcie tarczyca najpierw produkuje coraz mniej niezbędnych nam hormonów, a w końcu zupełnie przestaje je wytwarzać.
CA-125
CA-125, czyli antygen nowotworowy 125, to marker jaka jajników. Badanie wykonuje się w ocenie skuteczności leczenia nowotworu jajników i prognozowania nawrotów. Jest również przydatny w wykrywaniu endometriozy. Krew pobierana jest z żyły łokciowej.
CEA
Jeśli lekarz ma podejrzenie wystąpienia raka jelita grubego, trzustki, płuca, piersi, tarczycy, wykonuje się badane CEA, czyli antygenu rakowo-płodowego. Do badania nie trzeba się wcześniej przygotowywać. Materiał poddany badaniom to krew pobrana z żyły łokciowej, płyn z jamy otrzewnej lub płyn mózgowo-rdzeniowy.
HCV
Zakażenie wirusem HCV to wstęp do rozwoju wirusowego zapalenia wątroby typu C. Wystarczy zabieg u dentysty lub robienie manicure, aby ten wirus podstępnie wkradł się do naszego organizmu. Badanie w kierunku wirusa HCV polega na pobraniu krwi, w celu wykrycia przeciwciał anty-HCV. Jeśli wynik będzie dodatni, to znak, że mieliśmy kontakt z wirusem, ale nie jest to jednoznaczne z byciem zakażonym wirusem HCV. Dopiero dodatkowe badania mogą potwierdzić, czy naszemu organizmowi coś grozi. Test pozwala na wykrycie wirusa już po mniej więcej dwóch tygodniach od momentu zakażenia.
Kortyzol
Szybki tryb życia, godziny spędzone w biurze, brak czasu na relaks, niedospane noce. Nie wpływa to dobrze na nasz organizm. To wszystko może doprowadzić do podwyższenia poziomu kortyzolu, który w nadmiarze ma negatywny wpływ na nasz organizm. Może powodować problemy z gubieniem wagi, budowaniem masy mięśniowej, obniży naszą wydajność. Jego poziom jest badany, kiedy jest podejrzenie, że w organizmie dochodzi do zbyt dużej lub niewystarczającej produkcji tego hormonu stresu. Jest również badaniem pomocniczym w diagnostyce choroby Cushinga, niedoczynności nadnerczy i problemów związanych z przysadką mózgową. Materiał poddany analizie jest pobierany z krwi, moczu lub śliny.
Progesteron
Progesteron to jeden z najważniejszych hormonów żeńskich. Jego znaczenie wzrasta szczególnie w okresie ciąży lub jej planowania. Umożliwia nie tylko zajście w ciążę, ale też prawidłowy rozwój płodu. W celu ustalenia ilości progesteronu we krwi przeprowadza się badanie w określonej fazie cyklu, dla której są przyjęte jego różne normy. Do badania nie trzeba się wcześniej przygotowywać. Krew pobierana jest z żyły łokciowej.
TSH
Oznaczenie stężenia TSH jest badaniem wykrywającymi zaburzenia czynności tarczycy. Umożliwia monitorowanie i skuteczność leczenia niedoczynności i nadczynności tarczycy. Krew pobierana jest z żyły łokciowej.
Niezależnie od tego, jak się czujesz i ile masz lat – badania profilaktyczne wykonuj regularnie. To ważne, aby uchronić się przed chorobami lub wykryć je we wczesnym stadium. Zadbaj o siebie.
Polecamy
Matka i córka poddały się profilaktycznej podwójnej mastektomii po tym, jak ich dziadek zmarł na raka piersi
Stworzyła spot, w którym ponad 70 kobiet przekonuje do samobadania. „To dla mnie osobisty temat, moja mama zmarła na raka piersi”
Lekarka chorująca na raka wymienia pięć sygnałów ostrzegawczych, które mogą świadczyć o nowotworze
Drew Barrymore poddała się mammografii na wizji: „To było bardzo budujące doświadczenie”
się ten artykuł?