Przejdź do treści

Twoja mama ma nadciśnienie? Zobacz, co możesz dla niej zrobić!

Thomas Barwick/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?

Właśnie dowiedziałaś się, że twoja mama ma nadciśnienie i spanikowałaś? Ludzie chorują, ale nie moi rodzice – myślisz. Boisz się, że jej zdrowie, serce i układ krwionośny są zagrożone? Spokojnie, nie jesteś bezsilna! Razem z kardiologiem Hanną Kalotką-Kręglewska podpowiadamy, co możesz zrobić.

O nadciśnieniu mówi się, gdy wartości pomiaru ciśnienia tętniczego przekroczą 140 mmHg dla ciśnienia skurczowego i 90 mmHg dla ciśnienia rozkurczowego. Nadciśnienie nie boli i długo pozostaje nierozpoznane. Szacuje się, że w Polsce częstość występowania tej dolegliwości może do 2035 roku wzrosnąć z 32 proc. do 50 proc., a liczba chorych przekroczy 15 mln (na podstawie badania NATPOL 2011).

Jeśli u twojej mamy stwierdzono nadciśnienie kluczowe jest rozpoznanie przyczyny i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Mężczyzna z nadciśnieniem tętniczym mierzy swoje ciśnienie

– Z praktyki mogę powiedzieć, że nadciśnienie u kobiet w wieku 60-65 często związane jest z nadwagą lub otyłością. W okresie menopauzalnym zwalnia metabolizm, a apetyt wzrasta. W związku z tym, jeśli panie nie zmieniają diety, nie jedzą mniej, rośnie masa ciała. Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na rozwój nadciśnienia są także choroby tarczycy, nerek oraz zmiany miażdżycowe w naczyniach. Te wszystkie elementy zdrowotne musi wykluczyć lub potwierdzić lekarz i wdrożyć odpowiednie leczenie – wyjaśnia Hanna Kalotka-Kręglewska, kardiolog.

Gdy twoja mama jest już pod opieką zaufanego specjalista pora byś wkroczyła do akcji. Krok po kroku pomóż mamie w zmianie stylu życia na zdrowszy – to kluczowy element walki z nadciśnieniem.

Załóżcie hodowlę ziół na balkonie/parapecie

Przyjemne z pożytecznym? Dlaczego nie? Jednym z najważniejszych elementów diety w nadciśnieniu jest ograniczenie soli! Pokaż mamie, jak bez utraty smaku można zrezygnować z dosalania.

– Zmiana nawyków żywieniowych to proste, małe kroki. Trzeba zacząć od drobiazgów – nie solić ziemniaków czy makaronu. Zamiast soli świetnie sprawdza się sok z cytryny, a smaku potraw nic tak nie podkreśla jak świeże zioła – podpowiada Hanna Kalotka-Kręglewska, kardiolog.

mama cholesterol

Używanie świeżych ziół nie tylko zapewnia niepowtarzalny smak potraw, ale także jest dodatkowym źródłem przeciwutleniaczy, które chronią naczynia krwionośne. Wybierzcie się do księgarni – kupcie książkę o domowej hodowli ziół, wsiądźcie razem na rower (porcja ruchu!) i zaopatrzcie się w sadzonki w sklepie ogrodniczym. Umówcie się, że każda z was będziecie prowadzić swoją własną hodowlę w domu. Dzięki temu na bieżąco będziecie mogły wymieniać się doświadczeniami! A co z solniczką? Pora się je pozbyć!

Kup mamie ciśnieniomierz

Wybór ciśnieniomierza to nie taka prosta sprawa! Współczesne sprzęty są funkcjonalne, ale mogą mamę przytłoczyć mnogością funkcji. Wybierz się z nią na zakupy i pomóż w wyborze, a potem razem w domu „rozszyfrujcie” instrukcję. Jeśli sprzęt łączy się z aplikacją pokaż mamie, jak jej używać. Niektórzy wolą jednak wyniki pomiarów ciśnienia zapisywać.

– W zaleceniach dotyczących leczenia nadciśnienia podkreśla się, że bardzo ważne są domowe pomiary ciśnienia. Regularna kontrola ciśnienia w domu motywuje do prozdrowotnych zachowań. Bardzo przydatne są estetyczne dzienniczki do notowania wyników, które można przyczepić na lodówce – tłumaczy Hanna Kalotka-Kręglewska.

Taki dzienniczek możesz dla mamy przygotować samodzielnie, korzystając z darmowego oprogramowania graficznego (np. Canva). Nikt inny nie będzie takiego miał!

Zabierz mamę na warsztaty zdrowego gotowania

Nikt nie lubi być pouczany, straszony ani przytłaczany ogromną ilością zmian. Postaraj się zatem unikać kategorycznych stwierdzeń, takich jak: „musisz przestać używać tyle tłuszczu”, „pora skończyć ze słodyczami!”. Takie rozmowy nie pomagają, a wręcz przeciwnie odstraszają od zmian i wywołują bunt. Zamiast mówić pokaż jak działać! Zabierz mamę na cykl warsztatów zdrowego gotowania, bo to dobra zabawa i edukacja w jednym. Takie spotkania to często pierwszy krok do zmiany diety!

Próbujcie nowych form aktywności

Zadbałyście już o zdrową dietę, teraz pora zająć się aktywnością fizyczną. To szczególnie ważne, jeśli twoja mama ma nadwagę lub otyłość.

– U kobiet wieku okołomenopauzalnym, u których stwierdza się nadciśnienie często od początku wprowadza się leczenie farmakologiczne. Jednak równie ważna jest zmiana nawyków żywieniowych i zaplanowanie odpowiedniej aktywności fizycznej! Spadek masy ciała o 5 kg może obniżać ciśnienie tętnicze nawet o 5-10 mm Hg. To dla organizmu ma ogromne znaczenie! Zmiana stylu życia może prowadzić do zmniejszenia dawki leków, a nawet ich całkowitego odstawienia – tłumaczy Hanna Kalotka-Kręglewska, kardiolog.

Jest o co walczyć! Aktywność fizyczną warto wprowadzać stopniowo, powoli zwiększając intensywność. Spraw, by wspólny spacer szybkim tempem stał się waszym rytuałem. Zadbaj jednak także o to, by po pewnym czasie ruch nie stał się dla mamy nudny! Właśnie dlatego próbujcie razem nowych form aktywności. Salsa dla początkujących, fitness w wodzie, tai-chi – możliwości jest wiele!

Zapewnij mamie wolny wieczór tylko dla siebie

Co to ma wspólnego z nadciśnieniem? Otóż okazuje się, że stres jest jedną z przyczyn tej dolegliwości!

– W nowych zalecaniach dotyczących leczenia nadciśnienia bierze się od niedawna pod uwagę także czynnik socjoekonomiczny. Okazuje się, że przewlekły stres, samotność również wpływają na szybsze wystąpienie nadciśnienia. Trzeba pamiętać o tym, że niektóre panie w wieku 60+ są już wdowami i bardzo ważne jest, by w subtelny sposób aktywizować je społecznie – wyjaśnia Hanna Kalotka-Kręglewska, kardiolog.

Pomóż mamie w obowiązkach domowych, jeśli tego potrzebuje. Wyciągnij ją do kina lub na spektakl teatralny. Zapytaj mamę, czy nie chciałaby nauczyć się czegoś nowego. Może od zawsze marzy, by mówić po francusku? Daj jej czas, by mogła realizować swoje pasje i cieszyć się chwilą dla siebie.

Na koniec ważna informacje dla ciebie! Jeżeli mama ma podwyższone ciśnienie krwi i u innych bliskich członków rodziny występuje problem nadciśnienia ty także powinnaś na siebie uważać. Nadciśnienie często jest uwarunkowane genetycznie. W takiej sytuacji już powyżej 30 roku życia warto profilaktycznie sprawdzać ciśnienie, ale nie raz do roku na wizycie kontrolnej u lekarza, tylko regularnie w domu za pomocą ciśnieniomierza.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?