Czy kubeczek menstruacyjny jest bezpieczny? Pani Miesiączka: tak! I są na to badania!
Kubeczki menstruacyjne są coraz bardziej popularne. I to dobra wiadomość! Dlaczego? W ciągu życia każda z nas wydaje średnio 36 tys. zł na podpaski, wkładki i tampony. W ten sposób generujemy 130 kg śmieci. A kubeczek? Jest wykonany z medycznego silikonu, który będzie nam służył przez 10 lat. Czy jednak korzystanie z niego jest bezpieczne?
Niedawno czasopismo medyczne „The Lancet” opublikowało wyniki 43 badań obejmujących ponad 3300 osób. Wszystkie dotyczyły kubeczków menstruacyjnych. Sprawdzono, czy przeciekają, czy są bezpieczne, dostępne i czy kobiety chętnie po nie sięgają.
Tematem nowych badań zajęła się Basia Pietruszczak, jedna z prowadzących konta „Pani Miesiączka” w mediach społecznościowych. Właśnie o kubeczkach menstruacyjnych jest najnowszy post opublikowany na Instagramie.
Pani Miesiączka o kubeczkach menstruacyjnych
„Ogólny wniosek z badań: kubeczki menstruacyjne są bezpieczną i dostępną opcją ✔⠀
⠀
Reszta wniosków:⠀
⠀
? Przeciekanie podczas używania kubeczka jest takie samo lub mniejsze niż w przypadku jednorazowych podpasek i tamponów⠀
⠀
? Ok. 70% przebadanych w 13 badaniach zadeklarowało chęć dalszego korzystania z kubeczka⠀
⠀
? Kubeczek NIE MA niekorzystnego wpływu na florę waginy⠀
⠀
⏳ używanie kubeczka wymaga czasu zapoznania się i oswojenia z jego użytkowaniem, co może zająć kilka cykli⠀
⠀
? Kubeczki mogą być nieodpowiednim wyborem dla kobiet stosujących wkładki wewnątrzmaciczne (u 13 kobiet odnotowano wysunięcie wkładki podczas korzystania z kubeczka)⠀
⠀
? w badaniach odnotowano m.in. kilka przypadków urazów waginy (5 przypadków) oraz Zespołu Wstrząsu Toksycznego (5 przypadków), autorzy analizy zaznaczają, że potrzebnych jest więcej badań⠀
⠀
?? O kubeczkach menstruacyjnych rzadko się mówi w materiałach edukacyjnych online dotyczących dojrzewania⠀
⠀
? konieczne są dalsze badania porównujące koszt oraz wpływ na środowisko kubeczków, tamponów i podpasek” – czytamy w ostatnim poście.
Bezpieczne kubeczki menstruacyjne
Kubeczki są więc bezpieczne. Ich zaletą jest także to, że mogą być stosowane przez dziewice. Sprawdzą się również podczas uprawiania sportu bądź podczas pływania. Niektórzy specjaliści zajmujący się tematem środków poprawiających jakość życia podczas miesiączki uważają również, że kubeczki są lepsze od tamponów. Dlaczego?
Są bardziej przyjazne dla naturalnej flory bakteryjnej pochwy. Tampony wycierają wydzieliny, podczas gdy kubeczki zajmują się jedynie gromadzeniem krwi menstruacyjnej.
Każda z nas miesiączkuje średnio 350-400 razy w ciągu swojego życia. To oznacza, że ponad 10 lat mamy okres. Warto więc wybrać najbezpieczniejszą i najwygodniejszą opcję.
Zobacz także
Polecamy
Zbadają ból menstruacyjny u nastolatek. „Mówienie im, by po prostu się z tym pogodziły, nigdy nie będzie pomocne”
„Pogadamy jutro, dostałam okresu”. Ewa Swoboda zwraca uwagę na pomijany aspekt kobiecych zmagań
Irmina Walczak: „Cykliczność miesiączki przypomina nam, że jesteśmy częścią natury, w której wszystko ma swój czas”
Jessica Biel wydała książkę dla dzieci o menstruacji. „Najwyższy czas, byśmy otwarcie rozmawiali o okresie”
się ten artykuł?