Przejdź do treści

Podczas migreny sięgasz po leki z grupy tryptanów? Farmaceutka tłumaczy, jak je zażywać

freepik.com
freepik.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Cierpisz na nawracające migreny? Na pewno w twojej apteczce znajdują się tryptany, które nieustannie łykasz. Zastanawiałaś się jednak, czym grozi zbyt częste sięganie po tego typu leki? Anna Wyrwas, znana w mediach społecznościowych jako „Będąc Młodym Farmaceutą”, właśnie się tym zajęła. 

Migrena – jak ją leczyć?

Na poważne bóle głowy może cierpieć nawet 8 mln Polaków – tak wynika z raportu „Społeczne znaczenie migreny” opracowanego przez PZH Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. Zmagamy się jednak nie tylko z migreną, ale także z nadwrażliwością na światło, problemami z koncentracją i zmęczeniem ograniczającym codzienne funkcjonowanie. Na potęgę łykamy więc leki przeciwbólowe.

Na silne bóle głowy najczęściej stosujemy tryptany, czyli leki przeciwmigrenowe dostępne na receptę. Nie możemy ich jednak przyjmować tak często, jak byśmy chcieli. Dawkowanie tryptanów jest jasno wyszczególnione w ulotce.

Tematem zażywania leków przeciwmigrenowych zajęła się niedawno Anna Wyrwas, farmaceutka prowadząca w mediach społecznościowych konta „Będąc Młodym Farmaceutą”.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

 

„Tryptany są obecnie złotym standardem w przerywaniu ataku migrenowego i są najbardziej specyficzną i najskuteczniejszą grupą leków w migrenie.

Trzeba pamiętać o kilku zasadach ich stosowania:
* nie stosujemy ich w trakcie aury migrenowej, lecz dopiero gdy wystąpi ból – te leki są najskuteczniejsze gdy ból się jeszcze nie rozwinie, gdy będzie łagodny
* jeśli ból powróci w ciągu 24h, można zażyć drugą dawkę substancji. ALE – jeśli pierwsza nie pomogła, to zastosowanie drugiej jest bezcelowe. Jeśli pacjent stosuje sumatryptan – kolejną dawkę może łyknąć już po 2h od pierwszej (maksymalna dawka dobowa to 300mg sumatryptanu)
* jeśli jeden tryptan jest nieskuteczny, poprawę u tego samego pacjenta może przynieść zastosowanie innego
* jeśli zbyt często bierzemy tryptany możemy sobie wywołać ból głowy z powodu nadużywania tych leków. To samo zresztą tyczy się leków przeciwbólowych, o czym należy pamiętać!
* aby uniknąć bólu głowy spowodowanego nadużywaniem tryptanów nie powinno się ich przyjmować częściej niż średnio 2 dni w tygodniu (i nie więcej niż 9-10 dni w miesiącu)
* osoby zażywające tryptany często się skarżą na tzw. zespół tryptanowy – czyli niefajne objawy występujące po zażyciu tryptanu, takie jak uczucie gniecenia w klatce piersiowej lub gardle, uczucie gorąca, parestezje
* czasami połączenie tryptanu z innym lekiem przeciwbólowym daje lepsze wyniki niż monoterapia (czyli sam tryptan) – dane naukowe potwierdzają to dla połączenia sumatryptanu z naproksenem, oraz ryzatryptanu z deksametazonem
* tryptany nie są dla każdego. Przeciwwskazaniami do ich stosowania są: źle kontrolowane nadciśnienie, choroba niedokrwienna serca, przebyty udar niedokrwienny, choroba Raynauda, ciężka niewydolność wątroby i nerek
* kiedy należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania tryptanów? Wtedy, kiedy zażywa się jednocześnie selektywny inhibitor wychwytu serotoniny (SSRI) lub serotoniny i noradrenaliny (SNRI)- a to ze względu na ryzyko wystąpienia zespołu serotoninowego” – tłumaczy Anna Wyrwas.

Migrena – jak działają tryptany?

Tryptany są najczęściej przepisywanymi lekami na migrenę. Ich działanie polega na zwężaniu naczyń mózgowych i hamowaniu uwalniania neuroprzekaźników z zakończeń włókien nerwowych. Hamują także przewodzenie czuciowe pierwszej gałęzi nerwu trójdzielnego unerwiającego głównie oko i oczodół. Właśnie dlatego leki te nie tylko niwelują ból, ale i wpływają na inne objawy – nudności, wymioty czy światłowstręt.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?