Lampy UV do paznokci. O tym, czy są szkodliwe i mogą powodować raka, pisze dermatolożka Nina Wiśniewska
Manicure hybrydowy i żelowy w ostatnich latach zawitał nie tylko do salonów kosmetycznych, ale także do naszych domów. „Hybrydę” każda z nas może zrobić sobie w zaciszu własnych czterech ścian. Wraz z długotrwałym komfortem zadbanych paznokci pojawia się jednak pytanie, czy dawka promieniowania lamp UV jest bezpieczna. Temat ten podjęła dermatolożka Nina Wiśniewska. Co napisała?
Manicure hybrydowy i żelowy stały się tak popularne, że coraz więcej kobiet raz na 2-3 tygodnie umawia się do kosmetyczki lub maluje paznokcie w domu. Zabiegowi towarzyszy wkładanie rąk pod lampę UV, która wydziela promieniowanie. Czy jest ono bezpieczne w być może małych ilościach, jednak powtarzanych dość często? Temat postanowiła poruszyć na swoim koncie na Instagramie dermatolożka Nina Wiśniewska, którą obserwuje ponad 11 tys. osób. Post oparła na artykule „Potential cutaneus carcinogenic risk of exposure to UV nail lamp: A review ” z 2018 roku.
Lampa UVA i LED – czy są bezpieczne?
1. Nie ma różnicy czy lampa UVA czy LED , gdyż te ostatnie też emitują UVA;
2. Dawka UVA jest 4 - krotnie silniejsza niż słoneczna;
3. Płytka paznokciowa blokuje całkowicie UVB, pozwala na penetracje promieni UVA tylko 0,5 -2,5% więc jest skuteczną warstwą protekcyjną;
4. Boimy się o grzbiety rąk, stąd zaleca się 20 minut przed ekspozycją stosowanie filtrów przeciwsłonecznych lub zakładanie rękawic bez palców;
5. Mówi się, że potrzeba aż 13 000 sesji lampą UV i 40 tyś lampą LED, aby zwiększyło się znacząco ryzyko raka skóry w ciągu życia;
6. Lampy LED są może o tyle lepsze, że jest krótszy czas naświetlań, jednak czas 45 sekund jest bardziej intensywny.
Lampy UV – zalecenia
Wiśniewska przede wszystkim zaleca, aby unikać spożywania leków i ziół fotouczulających przed użyciem lampy. Pokazuje także przykład fotoonycholizy, która wystąpiła w wyniku połączenia ibuprofenu i lampy UV.
Rozwiń– Każdy „zielony paznokieć” to prawdopodobieństwo zakażenie Pseudomonas, udaj się do dermatologa, wskazany jest antybiotyk – ostrzega dermatolożka. Radzi też, aby zadbać o to, by narzędzia, którymi mamy stylizowane paznokcie były wysterylizowane. Jeśli nie ma możliwości, by kosmetyczka zapewniła nam osobne narzędzia, można kupić własne i u niej zostawić.
Jeśli chodzi o występowania raka skóry na skutek częstego stosowania lamp UV, ryzyko jest niskie. Ważne jednak, aby stosować krem z filtrem na 20-30 min przed zabiegiem, dzięki czemu unikniemy szybszego starzenia się skóry. Należy także – jak radzi lekarka – raz na jakiś czas udać się na wizytę do dermatologa, by przyjrzał się dokładnie i ocenił znamiona i stan naszych dłoni.
Polecamy
Sportowcy, którzy zachorowali na raka jąder. „Badaj się co miesiąc, by poczuć zmiany” – apelują
Nie myjesz zębów przed snem? Naukowcy ostrzegają: możesz zachorować na ten groźny nowotwór
„Nie myślałem, że życie zgotuje mi taki scenariusz”. Tomasz Jakubiak zwrócił się do fanów z prośbą o pomoc
Młodzi lekarze nie chcą specjalizować się w onkologii. „Na186 miejsc było 15 chętnych”. Powód?
się ten artykuł?