Przejdź do treści

Aparat na zęby – zakładać najpierw górę czy dół?

Aparat ortodontyczny na zęby
Aparat na zęby - zakładać najpierw górę czy dół? A może oba łuki na raz?/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zakładasz aparat na zęby i zastanawiasz się, jak najszybciej możesz mieć to z głowy? Chcesz za jedną wizytą zamontować metalowe druty na obu łukach? A może wolisz najpierw na górę a później na dół lub odwrotnie? Nie wiesz, co jest najlepszym rozwiązaniem? Ortodontka Anna Wasiewicz rozwiewa wątpliwości.

Zakładanie aparatu – najpierw góra czy dół?

Kiedy już najważniejsza decyzja zapadnie i zdecydujesz się na założenie stałego aparatu na zęby, dochodzą nowe pytania i wątpliwości. Po przebrnięciu przez nie, wybraniu odpowiedniego leczenia ortodontycznego i rodzaju aparatu, pojawiają się wciąż kolejne zagadki. W końcu nadchodzi finalny moment, od którego będziesz nierozłączna z aparatem przez kilka a nawet kilkanaście miesięcy. Wiadomo, chcesz poprawić wadę zgryzu jak najszybciej, więc zastanawiasz się, czy możesz założyć aparat na górny i dolny łuk podczas jednej wizyty w gabinecie ortodonty. A może najpierw wolisz dół, żeby się przyzwyczaić a potem górę lub odwrotnie. Czy tak można i czy to dobry pomysł? Na to pytanie odpowiedziała na swoim profilu na Instagramie ortodontka, Anna Wasiewicz.

Pacjenci często pytają, czy można założyć obydwa aparaty na raz – pisze Wasiewicz i odpowiada – Nie zawsze można lub ściślej: lepiej to rozłożyć na dwa terminy – dodaje.

Ortodontka zaznacza w swoim wpisie, że rozłożenie na dwa razy a także kolejność góra – dół zależą bowiem nie tylko od wady, ale i od rodzaju zakładanego aparatu.

„Przy niektórych wadach lepiej jest założyć najpierw górny, a przy innych dolny aparat. Rozłożenie terminu założenia aparatów może też mieć znaczenie przy rodzaju aparatu, tzn. czy będzie on od zewnątrz czy od środka (od strony języka)” – wyjaśnia.

Najlepiej więc porozmawiać na ten temat ze swoim ortodontą, który dokładnie wytłumaczy, dlaczego taka kolejność i sposób. Wasiewicz dodaje także, że najważniejszy przy zakładaniu aparatu jest komfort pacjenta i tym przede wszystkim należy się kierować.

Czy w takim razie zdarzają się tacy, którzy zakładają aparat od razu na oba łuki? Oczywiście! – Znam takich, co chcą przeżyć swoje katharsis raz i mieć później z głowy – pisze ortodontka. Niestety, jak dodaje – trudniej będzie się od razu przyzwyczaić do dwóch aparatów.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zakładanie aparatu na zęby – jak wygląda zabieg?

Ortodonta w pierwszej kolejności oczyszcza zęby, następnie mocuje na trzonowcach pierścienie, a na pozostałe zęby za pomocą specjalnego kleju przykleja pojedyncze zamki. Ostatnim etapem jest przymocowanie drutu ligaturami – małymi gumkami, których kolor można zmieniać w zależności od preferencji.

Czy zakładanie aparatu boli?

Zakładanie stałego aparatu na zęby nie jest bolesnym zabiegiem. Po założeniu aparatu ortodontycznego przez około 7 dni pacjent może odczuwać dyskomfort, a nawet niewielki ból podczas gryzienia, dlatego w tym czasie zaleca się spożywanie rozdrobnionych lub półpłynnych pokarmów. Niekiedy zdarza się, że poszczególne elementy mogą obcierać policzki. Należy wtedy zabezpieczyć je specjalnym woskiem.

Ile trwa zakładanie aparatu?

Zabieg zakładania stałego aparatu zwykle trwa około 1,5 godziny. Rozłożony jest też na kilka etapów, w zależności od tego, czy zakłada się aparat na jeden czy oba łuki. Ile trwa założenie aparatu od pierwszej wizyty? Zależne jest to od stanu uzębienia. Zęby najpierw muszą być wyleczone, dopiero wtedy można założyć aparat.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?