Wysokie ciśnienie – przyczyny, objawy, zagrożenia
Wysokie ciśnienie jest jedną z najniebezpieczniejszych przypadłości. Nieleczone może prowadzić do wielu powikłań i poważnych konsekwencji. Na nadciśnienie cierpi wiele osób, co sprawia, że jest ono chorobą powszechną. Czym jest, jakie są przyczyny jego powstania, jakie niesie ze sobą zagrożenie i jak na nie reagować? Sprawdźmy!
Wysokie ciśnienie — czym jest?
Wysokie ciśnienie to nieprawidłowy poziom ciśnienia – wyższy od przeciętnej normy. Granicą wysokiego ciśnienia jest wartość 140 mm Hg na 90 mm Hg. Jest to pierwszy stopień nadciśnienia z trzech, które wynoszą odpowiednio 160 mm Hg na 100 mm Hg oraz powyżej 180 mm Hg. U osób starszych istnieje ryzyko wystąpienia choroby przewlekłej nadciśnienia, a u osób młodych dolegliwość ta jest spowodowana przeważnie konkretnymi czynnikami. W Polsce nawet co trzecia osoba może być dotknięta tym problemem. Pewna część z nich nie zdaje sobie z tego sprawy, gdyż nie daje konkretnych i jasnych objawów jak niskie ciśnienie, przy którym czujemy się ewidentnie źle. Wysokie ciśnie jest chorobą układu krążenia, która jest niebezpieczna i wymaga odpowiednich działań niezależnie od przyczyny. Samo ciśnienie i jego poziom zależy od liczby uderzeń serca na minutę, siły skurczu, objętości krwi w organizmie, jaki i wykonywanej pracy czy stresu.
Wysokie ciśnienie — przyczyny
Jeśli chcemy mówić o przyczynach wysokiego ciśnienia, należy rozdzielić je na dwie grupy. Pierwszym rodzajem wysokiego ciśnienia jest ciśnienie samoistne. Ma go 90% osób chorujących na nadciśnienie. Jest to ciśnienie nie spowodowane żadnymi konkretnymi dolegliwościami, a prawdopodobnie wynika z czynników środowiskowych czy genetycznych. U pozostałych 10% osób wysokie ciśnienie spowodowane jest konkretnymi chorobami i wynika z konkretnych dolegliwości. Istnieje kilka czynników, które zwiększają ryzyko wystąpienia wysokiego ciśnienia. Należą do nich m.in. nieodpowiedni styl życia, palenie papierosów, nadwaga, otyłość brzuszna, brak aktywności fizycznej, spożywanie alkoholu i soli, a także choroby nerek o przewlekłym charakterze, bezdech senny czy zwężenie aorty. Wysokie ciśnienie może być spowodowane również ciążą, co jest często spotykaną sytuacją. Ma ono jednak charakter wtórny.
Wysokie ciśnienie — objawy i zagrożenia
Objawy towarzyszące wysokiemu ciśnieniu przeważnie są równie charakterystyczne dla innych dolegliwości, dlatego łatwo je zlekceważyć czy bagatelizować. Należą do nich m.in. bezsenność, silne bóle głowy, potliwość, drżenia rąk, zawroty głowy, nagłe pogorszenie widzenia, mroczki przed oczami, rozkojarzenie problemy z zachowaniem koncentracji, osłabienie lub wręcz przeciwnie — nadpobudliwość. Jeśli problem z ciśnieniem daje objawy związane ze wzrokiem, zdecydowanie warto udać się do okulisty, którego badanie i szybka reakcja może zapobiec np. trwałemu uszkodzeniu wzroku. Głównymi zagrożeniami, jakie związane są z wysokim ciśnieniem jest udar mózgu lub zawał serca. Jeśli przez wiele lat poziom ciśnienia w organizmie jest wyższy niż optymalny, uszkodzeniu ulegają naczynia krwionośne, które mają bezpośredni wpływ m.in. na pracę nerek, oczu czy mózgu.
Jak diagnozować i reagować na wysokie ciśnienie?
Kontrola odpowiedniego poziomu ciśnienia i reagowanie na wysokie ciśnienie jest niezwykle ważna. Pomiar ciśnienia powinniśmy wykonywać w pozycji siedzącej po przynajmniej pięciu minutach odpoczynku. Na pół godziny przed pomiarem nie powinniśmy pić kawy, alkoholu, palić papierosów oraz wykonywać aktywności fizycznej. Pomiar należy dokonywać przy prostej sylwetce siedzącej ze stopami na ziemi.
Obniżanie wysokiego ciśnienia może odbywać się na kilka sposobów, które będą adekwatne do przyczyn, jakie je powodują. Aby obniżyć wysokie ciśnienie, możemy zmienić ogólny styl życia (w tym dietę), minimalizować i wykluczać z naszego życia czynniki zwiększające prawdopodobieństwo wysokiego ciśnienia lub przyjmować leki. Te ostatnie dzielić mogą się na dwie grupy — bez i na receptę. Leki bez recepty to suplementy przyrządzone z ziół odpowiadających za obniżenie ciśnienia (można zaliczyć do nich między innymi morwę białą).
Polecamy
Mierzysz w domu ciśnienie tętnicze tylko na lewej ręce? Lekarz ostrzega: ten błąd może cię sporo kosztować
Czym zajmuje się hipertensjolog i kto powinien się do niego udać?
Nadciśnienie tętnicze to poważna choroba cywilizacyjna. Jak je leczyć?
Hipotensja – zbyt niskie ciśnienie, które utrudnia funkcjonowanie
się ten artykuł?