Przejdź do treści

Najpopularniejszy lek na tarczycę z nowym składem. Farmaceutka Anna Wyrwas mówi, co się zmieniło

istockphoto.com
istockphoto.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Masz zdiagnozowaną nadczynność bądź niedoczynność tarczycy? Pewnie łykasz Euthyrox, czyli lewotyroksynę. Lek ten właśnie pojawił się na rynku z nowym składem (i opakowaniem). Co się zmieniło? Farmaceutka Anna Wyrwas, znana w mediach społecznościowych jako „Będąc Młodym Farmaceutą”, tłumaczy.

Mgr Anna Wyrwas to farmaceutka i blogerka znana w sieci pod pseudonimem „Będąc Młodym Farmaceutą”. Ekspertka na swoim Instagramie często publikuje inspirujące posty związane ze zdrowiem. Opisuje także anegdoty, absurdy i ciekawostki z życia farmaceutki. Jej ostatni wpis dotyczy Euthyroxu, czyli najbardziej popularnego leku stosowanego w chorobach tarczycy. Chodzi o nowy skład preparatu. Właśnie dlatego specjalistka poprosiła, by udostępniać go dalej.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Nowy skład leku na tarczycę

„Uwaga! Dziś Euthyrox wchodzi na rynek ze zmienionym składem (i opakowaniem, ale to mniej ważne). Producent zmienił skład substancji pomocniczych, substancja czynna pozostaje bez zmian. Przede wszystkim usunięta została LAKTOZA, a zamiast niej dodano mannitol i kwas cytrynowy.

Zmiana substancji pomocniczych nie wymaga zmiany dawkowania i przyjmowania innych dawek hormonu. Niemniej należy obserwować swój organizm, a najlepiej by było sprawdzić poziom hormonów po około 3 miesiącach od zaczęcia zażywania nowej wersji leku – chyba, że lekarz zadecyduje wcześniejszą kontrolę z uwagi na niepokojące objawy.

Jeśli macie w domu „starą” wersję leku zjedzcie ją do końca, a dopiero potem sięgnijcie po preparat z nowym składem. Gdy się przerzucicie na nową – nie wracajcie do starej. W aptekach przez jakiś czas będą dostępne jeszcze te „stare” opakowania, trzeba wtedy farmaceutę poprosić o nowe” – pisze farmaceutka.

lekarka Małgorzata Ponikowska

Tarczyca – stosowanie lewotyroksyny

Dlaczego w chorobach tarczycy stosuje się lewotyroksynę? Substancja ta wykazuje podobne działanie do hormonów tarczycy – podkręca przemianę materii, przyspiesza procesy spalania, zwiększa komórkowe zużycie tlenu i temperaturę ciała. Działa również pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy i zwiększa częstość rytmu serca.

O czym warto jeszcze wiedzieć? Euthyrox podaje się doustnie, na czczo, co najmniej 30 minut przez śniadaniem.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?