Jak złagodzić objawy migreny? Farmaceutka Zofia Winczewska ma kilka propozycji

Ból głowy może skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Gdy czujesz ten nieznośny ucisk w skroniach, jest ci wszystko jedno. Często do migreny dochodzi także światłowstręt. W rezultacie marzysz tylko o tym, by położyć się do łóżka i szczelnie przykryć kołdrą. Niestety, ból głowy nie zwalnia nas z pracy. Musisz więc radzić sobie z nim w inny sposób. Jaki? Skorzystaj z rad farmaceutki.
Farmaceutka pomagająca w racjonalnej suplementacji, blogerka, szkoleniowiec – tak o sobie mówi mgr Zofia Winczewska. Specjalistka jest aktywna w mediach społecznościowych, a jej konta na Instagramie i Facebooku obserwuje coraz więcej osób. Do sieci trafił właśnie post, w którym mgr Winczewska opisuje sposoby na zniwelowanie bólu migrenowego.
Migrena – jak ją zwalczyć?
RozwińMigrena – suplementacja mikroskładników
„Mimo, że migrena nie jest schorzeniem zagrażającym życiu, wpływa na obniżenie jakości życia, a niekiedy wręcz upośledza funkcjonowanie w życiu społecznym czy zawodowym. Czy można zapobiegać napadom migreny? Albo zmniejszać nasilenie napadów?
Jako że doraźne leczenie migreny jest powszechnie znane (za pomocą niesteroidowych leków przeciwzapalnych, a także tryptanów), dziś chciałabym napisać Wam kilka słów na temat suplementacji niektórych mikroskładników w zapobieganiu migreny. Co wiemy? Choć nadal potrzeba większych, kontrolowanych badań w tym obszarze, mamy już kilka wartościowych konkluzji:
1. Koenzym Q10 (100 mg dziennie) może zmniejszać liczbę dni migrenowych i skracać czas ich trwania.
2. Połączenie koenzymu Q10 z kurkuminą może zmniejszać częstotliwość, nasilenie i czas trwania migreny (podawano 300 mg Q10 i 80 mg kurkuminy przez 8 tygodni).
3. Witamina B2 (ryboflawina) – może zmniejszać liczbę ataków migreny (podawano 200-400 mg dziennie przez 3-6 miesięcy).
4. Witaminy: B12, B6 oraz kwas foliowy (B9) ich uzupełnianie może mieć korzystny wpływ na przebieg migreny, szczególnie w migrenach z tzw. aurą. W badaniach suplementacja tych składników zmniejszyła częstość występowania migren oraz nasilenie bólu głowy (podawano odpowiednio 400 mcg B12, 25 mg B6 oraz 2 mg kwasu foliowego przez 6 miesięcy).
5. Witamina E – może zmniejszać nasilenie bólu głowy, zwłaszcza przy migrenie menstruacyjnej.Ponadto wiele pacjentek doświadcza nasilenia bólu głowy nawet po krótkotrwałym odstawieniu tryptanów i NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych, tj. ibuprofen). Podawanie witaminy E zmniejszyło ból głowy związany z odstawieniem leków (podawano witaminę E w dawce 400 j.m. przez 5 dni podczas menstruacji przez 3 cykle)” – wyjaśnia mgr Zofia Winczewska, farmaceutka.
Migrena – sposoby na ból
W komentarzach pod postem inna znana w mediach społecznościowych farmaceutka, mgr Anna Wyrwas z „Będąc Młodym Farmaceutą” zapytała o wpływ magnezu na ból głowy. „Najlepiej wypada cytrynian w dawce 600 mg i siarczan mg dożylnie (1000 mg)” – odpowiedziała mgr Winczewska.
Suplementacja naprawdę działa. „Mi suplementację koenzymem Q10 i wit. B12 poleciła lekarz rodzinna i po ponad pół roku faktycznie jest lepiej i migreny występują rzadziej” – pisze jedna z użytkowniczek.
Następnym razem nie czekaj aż migrena pokaże swoją całą moc. Zacznij suplementować mikroskładniki już teraz.
Polecamy

Aspiryna może zatrzymać przerzuty raka. Odkrycie naukowców daje szansę milionom chorych

„Wokół marihuany medycznej wciąż jest wiele stereotypów, a największą bolączką jest dezinformacja” – mówi doktor Magdalena Nita

„Pacjenci słysząc o 'ludziach-zombie’ rezygnują z niezbędnego leczenia”. Medycy rozprawiają się z mitami dotyczącymi fentanylu

Dr Ewa Czapińska-Ciepiela: „Klasterowe bóle głowy potrafią zrujnować życie”
się ten artykuł?