Czego nie powinnaś robić, gdy jesteś przeziębiona?
Rano jest ci zimno. Do pracy idziesz w swetrze i płaszczu, by po południu wychodzić z biura w samej koszuli. Do tego nie jesteś przyzwyczajona do spania przy zamkniętym oknie, więc rano budzisz się z katarem i nieznośnym bólem gardła. W autobusach wszyscy podciągają nosem i kichają. I do tego ten wiatr. Dopadło cię przeziębienie? Wiemy, czego nie powinnaś teraz robić.
Antybiotyki – stosować czy nie?
Boli cię głowa, gardło, do tego masz katar i nie masz siły na zrobienie sobie śniadania? Idź do lekarza. Nie jednak po to, by przepisał ci antybiotyk. Twoje samopoczucie może być spowodowane zwykłym przeziębieniem, czyli ostrą infekcją dróg oddechowych wywołaną przez wiele wirusów.
Dane naukowe mówią nawet o ok. 200 różnych rodzajach patogenów wirusowych, w tym rynowirusów i koronawirusów!
– Choć chorobę wywołuje wiele różnych patogenów, przebieg kliniczny jest podobny. Nie mamy leków leczących chorobę przyczynowo, więc także antybiotyki na nie nie działają, nie skracają czasu choroby i występujących objawów. Wirusy i bakterie to różne organizmy. Antybiotyki działają i niszczą tylko bakterie. Nie naciskajmy więc na ich przepisywanie na zapas. Pamiętajmy też, że przeziębienie to choroba ustępująca po kilku dniach samoistnie, a próby samoleczenia znamy od wieków… – wyjaśnia lek. med. Joanna Pietroń z Centrum Medycznego Damiana.
Wiemy już jedno – podczas przeziębienia nie stosujemy antybiotyków!
Leki przeciwgorączkowe – zażywać czy nie?
Termometr pokazuje 37,5 stopni Celsjusza, a ty od razu biegniesz do apteczki i zażywasz lek przeciwgorączkowy? Spokojnie. Gorączka to naturalna reakcja organizmu pokazująca, że walczy z chorobą. Pozwól mu na to!
– Ból występujący podczas przeziębienia wymaga zawsze leczenia, zaś podwyższoną temperaturę powinniśmy obniżać, gdy jest bardzo wysoka. Gorączka jest na pewno jednym z ważnych sygnałów zakażenia, wzbudza niepokój. Część naukowców tłumaczy, że jest to naturalna i korzystna reakcja obronna organizmu jednak, gdy towarzyszą jej dodatkowe objawy takie jak: uczucie rozbicia, dreszcze, bóle głowy i mięśni, większość pacjentów sięga po dostępne środki obniżające temperaturę zawierające paracatemol lub ibuprofen.
Środki te nie wpływają na czas występowania objawów, nie przyśpieszają też wyzdrowienia. Przy występującej gorączce bardzo ważne jest jednak, aby pamiętać o prawidłowym nawodnieniu organizmu i odpoczynku – dodaje lekarka.
Leki zbijające gorączkę? Tak, ale tylko, gdy naprawdę czujesz, że ich potrzebujesz.
Domowe metody na przeziębienie
A co z babcinymi sposobami na katar czy kaszel? Na pewno nie zaszkodzą.
– Domowe sposoby leczenia (które obejmują inhalacje z olejków eterycznych, picie herbatek ziołowych lub naparów z miodem, imbirem i cytryną), choć nie mają przeprowadzanych wysokiej jakości badań, z uwagi na wieloletnie doświadczenie i brak skutków niepożądanych także są stosowane – wymienia lekarka z Centrum Medycznego Damiana.
O czym warto wiedzieć? Preparaty z jeżówki skracają czas utrzymywania się objawów średnio o 1,5 dnia. W badaniach wykazano także skuteczność tabletek do ssania z cynkiem, które skracały czas infekcji o jeden dzień.
Przeziębienie – czego nie robić?
Jesteś przeziębiona? Dla swojego własnego dobra (i dobra innych pracujących z tobą osób!) weź wolne. Przy infekcji tego typu nawet jeden dzień spędzony w łóżku może pomóc. Do tego kubek ciepłej herbaty z miodem, imbirem i cytryną, woreczek z rozgrzaną solą gruboziarnistą na czoło i sen. Ten ostatni naprawdę ma wielką moc.
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
”Joanna Pietroń”
się ten artykuł?