Przejdź do treści

Melatonina a sen. Skutki niedoboru i przedawkowania tego hormonu

Melatonina / istock
Melatonina / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Przedawkowanie melatoniny – czy to możliwe? Melatonina to organiczny związek chemiczny regulujący rytmy dobowe każdego człowieka. Nazywana także hormonem ciemności zaczyna wydzielać się w szyszynce po zapadnięciu zmroku. Czym grozi niedobór melatoniny? Już wyjaśniamy. 

Melatonina – czym jest?

Melatonina jest hormonem, który w głównej mierze wydzielany jest przez szyszynkę zlokalizowaną w mózgu. Badania dowodzą, że niewielkie jej ilości wydzielane są również przez siatkówkę i soczewkę oka, komórki krwi i nabłonek jelit.

Jest to hormon, którego ilość w ciągu dnia w naszych organizmach jest bardzo niska. Wraz z nastaniem mroku poziom melatoniny w organizmie wzrasta. Jej największa ilość notowana jest pomiędzy 24 a 3 nad ranem.

Melatonina – działanie

Dowodzi się, że melatonina ma właściwości zdrowotne – antyoksydacyjne i świetnie potrafi poradzić sobie z wolnymi rodnikami. Do tego wpływa również na regulację układu immunologicznego. Ciekawostką jest fakt, że melatonina jest ściśle powiązana z procesem starzenia się. Z wiekiem szyszynka produkuje mniejsze ilości melatoniny. Osoby powyżej 50. roku życia bardzo często mają przez to problemy ze snem. 40-70 proc. osób starszych zmaga się z przewlekłymi zaburzeniami snu.

Z kolei nowo narodzone dzieci w ogóle nie produkują takiego hormonu. Ich rytm dobowy zaczyna się dopiero wykształcać około 6. miesiąca życia.

Melatonina – hormon na bezsenność

Jest to hormon w głównej mierze odpowiedzialny za jakość naszego snu i rytm dnia. Oczy wysyłają sygnał do mózgu, że nadchodzi noc. W ten sposób w szyszynce zaczyna powoli wytwarzać się melatonina. 

Wysoki poziom melatoniny sygnalizowany jest przez fakt, że robimy się senni i zmęczeni. Można powiedzieć, że ten hormon ciemności jest informatorem dla naszego organizmu, kiedy jest dzień, a kiedy jest noc.

Osoby pracujące w nocy lub na różne zmiany mają bardzo niski poziom melatoniny, a ich zegar biologiczny jest w dużej mierze rozstrojony. Przez to w naszym organizmie może dochodzić do niekorzystnych zmian. Wiele osób czuje się źle, ma problemy z koncentracją. Wszystko z powodu braku snu. 

Brak melatoniny w organizmie może powodować również rozwój chorób układu sercowo-naczyniowego. Do tego dochodzi do zaburzeń w naszej gospodarce hormonalnej i w układzie immunologicznym.

Bardzo ważny jest również fakt naszego zdrowia psychicznego. Zmniejszona ilość melatoniny może być w dużej mierze odpowiedzialna za powstawanie depresji. W okresie zimowym, kiedy ilość światła dziennego jest o wiele mniejsza, naukowcy mówią o powstawaniu depresji zimowej spowodowanej pojawianiem się melatoniny w złych porach w naszym organizmie.

Atak pochwicy i fibromialgia

Objawy niedoboru melatoniny

Brak melatoniny objawia się przy:

  • stanach nerwicowych,
  • uczuciu wyczerpania fizycznego,
  • pogorszeniu kondycji fizycznej,
  • nasileniu objawów współistniejących chorób,
  • bezsenności,
  • zaburzeniach snu.

W takich przypadkach warto udać się do lekarza, który oznaczy stężenie melatoniny w naszym organizmie i zajmie się jej regulacją.

Niski poziom melatoniny może skutkować większą możliwością zachorowania na raka piersi, prostaty, okrężnicy. Do tego osoby z niską melatoniną mogą cierpieć na schorzenia oczu, jelit. Częściej zapadają na cukrzycę.

Melatonina – czy można przedawkować?

Melatonina jest lekiem dostępnym bez recepty. Nie można jej jednak mylić z lekami nasennymi, ponieważ nie wpływa ona na strukturę snu. Ten hormon w postaci leku jest naturalnym substytutem dla melatoniny produkowanej przez nasz organizm. Dzięki niej nasz rytm dobowy w pełni się wyreguluje i za jakiś czas będzie można ją odstawić.

Kiedy stosować melatoninę?

Stosowanie melatoniny należy skonsultować z lekarzem, który ustali, czy ten hormon jest nam faktycznie potrzebny. Czasem konieczne jest bowiem przyjmowanie melatoniny o uwolnionym działaniu; przy czym musi to być wykonywane o określonych godzinach, dlatego będzie nam potrzebna pomoc specjalisty.

Melatonina – przeciwwskazania

Niedobór melatoniny zaburza pracę naszego mózgu, powodując padaczkę, halucynację i – już wspomnianą – depresję. W takich przypadkach przyjmowanie melatoniny nie jest wskazane. Lepsze będą leki przeciwdepresyjne, które znacznie poprawią jakość snu. 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?