Przejdź do treści

Kalendarz szczepień ochronnych na 2020 rok. Jakie czekają nas zmiany?

Kalendarz szczepień ochronnych na 2020 r.
Kalendarz szczepień ochronnych na 2020 r. / Fot. Teksomolika/Freepik
Podoba Ci
się ten artykuł?

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował kalendarz szczepień ochronnych na 2020 r. Czy nowy kalendarz zawiera istotne zmiany w porównaniu z obecnie obowiązującym? Kiedy należy przeprowadzić szczepienie przeciw odrze, śwince i różyczce? Czy szczepionki przeciw rotawirusom i HPV będą bezpłatne?

Kalendarz szczepień ochronnych zawiera listę szczepień obowiązkowych, które są bezpłatne oraz szczepień odpłatnych zalecanych, które nie są refundowane przez państwo. Główny Inspektorat Sanitarny co roku publikuje nowy Program Szczepień Ochronnych. Wykaz bezpłatnych szczepień obowiązkowych uwzględnia potrzeby epidemiologiczne, ale w powiązaniu z możliwościami finansowymi kraju. Dlatego nowe szczepienia obowiązkowe w kalendarzu szczepień pojawiają się stosunkowo rzadko, za to są obecne na liście szczepień zalecanych, za które musimy zapłacić.

Kalendarz szczepień ochronnych na 2020 rok – jakie zmiany?

16 października Główny Inspektorat Sanitarny opublikował Program Szczepień Ochronnych na 2020 r. Jakie zmiany pojawiły się w najnowszym PSO? Nowy kalendarz szczepień utrzymał wprowadzoną w ubiegłym roku zmianę, dotyczącą szczepienia przeciw odrze, śwince i różyczce. W związku z sytuacją epidemiologiczną odry w Europie, drugą, przypominającą dawkę szczepionki przeciwko odrze, śwince i różyczce przeniesiono z 10. na 6. rok życia.

Jan Bondar, rzecznik GIS poinformował, że w PSO na 2020 r. nie ma w zasadzie większych zmian. Rodzice i eksperci, którzy liczyli, że w nowym kalendarzu do kategorii szczepień obowiązkowych zostaną wprowadzone szczepienia przeciw rotawirusom, muszą niestety uzbroić się w cierpliwość. Mimo, że Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji rekomendował „stosowanie w powszechnym szczepieniu realizowanym w ramach Programu Szczepień Ochronnych (PSO) szczepionki przeciwko rotawirusom”, szczepienie to pozostaje nadal na liście szczepień zalecanych. Rocznie w Polsce jest hospitalizowanych 50 tys. dzieci z powodu ciężkich infekcji rotawirusowych.

Kalendarz szczepień obowiązkowych na 2020 r. nie poszerzy się także o szczepienie przeciwko HPV, ani o szczepienia przeciwko meningokokom czy ospie wietrznej.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, szczepionka przeciw grypie może być podawana również donosowo – według wskazań producenta (chodzi o dostępną od tego sezonu donosową szczepionkę 4-walentną, dedykowaną dzieciom powyżej 24. miesiąca życia).

Kalendarz szczepień – szczepienia obowiązkowe na 2020 r.

  • 24 godz. po narodzinach: Gruźlica, wzw B
  • 2 miesiąc życia (po ukończeniu 6 tygodnia życia): WZW B, DTP (błonica, tężec, krztusiec), Hib, PCV
  • 4 miesiąc życia (po ukończeniu 14 tygodnia życia; po 8 tygodniach od poprzedniego szczepienia): DTP, IPV, Hib, PCV
  • 5-6 miesiąc życia (po 8 tygodniach od poprzedniego szczepienia): DTP, IPV, Hib
  • 7 miesiąc życia: WZW B
  • 13-15 miesiąc życia: MMR, PCV
  • 16-18 miesiąc życia: DTP, IPV, Hib
  • w 6 roku życia: DTaP, IPV, MMP
  • w 10 roku życia: MMP
  • w 14 roku życia: dTap (druga dawka szczepienia przypominającego DTP)
  • w 19 roku życia: Dt (trzecia dawka szczepienia przypominającego DTP)

Kalendarz szczepień – szczepienia zalecane na 2020 r.

W Programie Szczepień Ochronnych na 2020 r. na liście szczepień zalecanych pojawiły się szczepienia przeciw meningokokom, rotawirusom, grypie, ospie wietrznej, gruźlicy, kleszczowemu zapaleniu mózgu, wzwA, wzwB w wymienionych grupach narażonych na zakażenie.

Jak również, niektóre szczepienia np. przeciw durowi brzusznemu, wściekliźnie, żółtej gorączce czy cholerze, które wykonuje się u osób wyjeżdżających w rejony, gdzie nie występująca u nas choroba, może zagrozić ich życiu i zdrowiu.

Szczepienia w Polsce – statystyki

Z danych Państwowego Zakładu Higieny i Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że liczba niezaszczepionych dzieci i młodzieży do 19 roku życia w ostatnich latach drastycznie wzrosła. I tak: w 2010 roku odnotowano 3.437 odmów, w 2011 roku – 4.689, w 2012 roku – 5.340, w 2013 roku – 7.248. W 2014 roku zarejestrowano już 12.681 odmów, w 2015 roku – 16.689, w 2016 roku – 23.147, natomiast w 2017 było ich już 30.089.

Jeśli liczba zaszczepionych w populacji osób będzie się zbliżała do poziomu 80-85 proc., dojdzie do powrotu chorób, które dotychczas były skutecznie zwalczane a nawet istniała nadzieja na ich wyeliminowanie.

– Jedna osoba chora na odrę zaraża 17 innych – taki jest współczynnik. I obecnie, nawet jeżeli ta osoba niezaszczepiona rozsiewa chorobę dalej, to dookoła są pacjenci, którzy są zaszczepieni. Ten kokon z zaszczepionych osób ucina rozprzestrzenianie się odry i dlatego jesteśmy bezpieczni. Póki wyszczepialność będzie na dobrym poziomie, tak jak jest w Polsce na ten moment, to nie mamy się o co martwić, bo działa odpowiedzialność zbiorowa. Ale jeśli przekroczymy próg wyszczepialności, to epidemia może się szerzyć i ogniska będą się rozrastały – tłumaczył w rozmowie z Hello Zdrowie pediatra, Łukasz Durajski.

Odra to najbardziej zaraźliwa choroba infekcyjna, na drugim miejscu jest krztusiec, następnie niezwykle groźne powodujące bezpośrednie zagrożenie dla życia: tężec, błonica i polio.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?