Złamany obojczyk — jak wygląda leczenie?
Mimo lokalizacji bardzo często ulega uszkodzeniom. Szczególnie podczas upadków z wysokości, wypadków samochodowych, bójek. Oprócz tego na złamanie obojczyka narażone są osoby, które uprawiają sport, np. rugby, zapasy, boks, piłkę nożną, piłkę ręczną, koszykówkę. Jakie są objawy złamania obojczyka? Jak leczyć uraz? Czy zagraża życiu?
Podstawowe funkcje obojczyka:
- wraz z łopatką tworzy obręcz kończyny górnej,
- zabezpiecza pęczek naczyniowo-nerwowy,
- jest miejscem przyczepu mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego i mięśnia piersiowego większego.
Złamanie obojczyka — objawy
Jak większości urazów tego rodzaju, także przy złamaniu obojczyka pojawia się obrzęk, opuchnięcie, odkształcenie kości oraz problemy z poruszaniem ręką. Zdarza się, że ból jest tak silny, że poszkodowana osoba odczuwa mdłości, jest jej słabo, ma zawroty głowy.
Pierwsza pomoc przy złamaniu obojczyka
Jeśli doszło do wypadku i istnieje podejrzenie złamania obojczyka, pierwszym krokiem powinno być natychmiastowe unieruchomienie ręki. Można to zrobić poprzez założenie temblaka. Dzięki temu istnieje szansa, że poszkodowany uniknie przesunięcia odłamków kości, które powstały w wyniku urazu. Następnie trzeba niezwłocznie wezwać pomoc lub udać się do lekarza.
Postępowanie i leczenie przy złamaniu obojczyka
Wyróżnia się kilka rodzajów złamania obojczyka:
- złamanie otwarte,
- zamknięte,
- złamanie z przemieszczeniem lub bez.
W zależności od tego, który z urazów wystąpił w danym przypadku, specjalista dobiera konkretny sposób leczenia i późniejszą rehabilitację. Aby ocenić złamanie, konieczne jest wykonanie badania RTG, tomografii komputerowej, a w niektórych przypadkach zaleca się nawet rezonans magnetyczny.
Dopiero po weryfikacji stopnia złamania i uszkodzeń lekarz może wprowadzić leczenie zachowawcze. Polega ono na nastawieniu złamanej kości obojczykowej, a następnie założeniu stabilizatora. Należy go nosić przez +/- 5 tygodni. Jeśli doszło do otwartego złamania obojczyka, konieczne jest wykonanie operacji. W trakcie jej trwania kości scalane są za pomocą drutu, śruby lub płytki.
Złamanie obojczyka — powrót do formy i codzienne funkcjonowanie
Powrót do pełnej sprawności osoby po złamania obojczyka jest uzależniony od wielu czynników. Istotną rolę odgrywa tu miejsce złamania, jego rozległość, a także ogólna kondycja fizyczna, stan zdrowia i wiek. Nie da się ukryć, że tego rodzaju uraz jest dość problematyczny dla poszkodowanego z kilku powodów. Po pierwsze znacznie obniża codzienną sprawność (nie można prowadzić samochodu, nosić zakupów itd.), a po drugie wpływa na jakość snu i dyskomfort podczas wypoczynku, gdyż trzeba zachować szczególną ostrożność ze względu na rękę.
Rehabilitacja po złamaniu obojczyka
W przypadku tego typu urazu unieruchomienie trwa od 3 do 5 tygodni u dorosłych, nieco krócej u młodzieży, natomiast u dzieci na regenerację potrzebne są około 2 tygodnie. Dopiero po tym czasie możliwa jest rehabilitacja, która obejmuje ćwiczenia pasywne i aktywne. Warto pamiętać, że kość w całości zrasta się dopiero po +/- 16 tygodniach. Na powrót do pełnej sprawności trzeba poczekać znacznie dłużej, gdyż jest on możliwy nawet do roku od zakończenia rehabilitacji.
Jakie formy rehabilitacji są zalecane przy złamaniu obojczyka? To zależy od rozległości urazu. Plan działania inaczej wygląda po złamaniu zamkniętym, a inaczej po złożeniu operacyjnym. Najczęściej specjalista kieruje pacjenta fizjoterapię, w tym m.in. krioterapię, laseroterapię, ćwiczenia zwiększające zakres ruchów, a także kinesiotaping, czy masaż tkanek głębokich obręczy barkowej.
Wszystkie działania służą temu, by odzyskać pełną sprawność, wzmocnić mięśnie, polepszyć dynamikę ruchów i cieszyć się pełną funkcjonalnością jak przed złamaniem obojczyka.
Polecamy
się ten artykuł?