Przejdź do treści

Jak zabezpieczyć cerę przed smogiem?

śmiejąca się kobieta
Jak zabezpieczyć cerę przed smogiem? Thomas Eky/Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?

Na twojej twarzy pojawił się trądzik, a skóra zszarzała i zrobiła się przesuszona? Bardzo możliwe, że to przez smog. Zanieczyszczone powietrze wpływa na powstawanie wolnych rodników, które burzą funkcje obronne skóry i inicjują procesy starzenia. Co zrobić, by zabezpieczyć cerę przed smogiem w okresie jesienno-zimowym? 

Smog to dużo więcej niż dym z kominów. To konkretny problem, który wpływa zarówno na nasze zdrowie, jak i na nasz wygląd. – W smogu znajduje się wiele substancji szkodliwych dla naszej skóry i organizmu takich jak policykliczne węglowodory aromatyczne, lotne związki organiczne, ozon, PM-y. Związki te prowadzą do stresu oksydacyjnego w tkankach. Przenikają one przez pory. W wyniku stresu oksydacyjnego dochodzi do wzrostu stężenia reaktywnych form tlenu – wolnych rodników. Organizm nie jest w stanie ich eliminować, gdyż wspomniane zjawisko niweluje mechanizmy obronne – tłumaczy dr n. med. Małgorzata Marcinkiewicz, specjalistka w dziedzinie dermatologii oraz wenerologii, certyfikowany lekarz medycyny estetycznej.

Wolne rodniki wpływają na elementy strukturalne skóry, co prowadzi do jej przedwczesnego starzenia się, przebarwień i głębokich zmarszczek. Badania wskazują na związek niektórych związków zawartych w smogu z procesem nowotworzenia, powstawaniem alergii, a także tworzenia się zmian charakterystycznych dla trądziku.

Z powodu zanieczyszczonego powietrza cera wyraźnie zmienia się na niekorzyść. Szarzeje, brakuje jej blasku i nawilżenia, staje się podrażniona. Widać to gołym okiem. Jeśli w młodości zmagałaś się z trądzikiem, o tej porze roku jesteś szczególnie narażona na szkodliwy wpływ smogu.

Pielęgnacja antysmogowa

Czy jesteśmy skazane na negatywny wpływ brudnego powietrza na naszą cerę? Występowanie zjawiska smogu to fakt, dlatego musimy koniecznie zabezpieczyć swoją skórę przed szkodliwym wpływem smogu i wspomnianymi związkami. – Pielęgnacja powinna być całodniowa. Przed wyjściem z domu powinniśmy wzmacniać nasz naturalny płaszcz ochronny i chronić skórę przed promieniowaniem UV. Zmniejszymy w ten sposób przenikanie cząsteczek przez naskórek. Wieczorem zaś należy oczyścić skórę, stosując łagodne preparaty i odbudować naskórek narażony przez cały dzień na niekorzystne działanie warunków zewnętrznych – mówi dr n. med. Małgorzata Marcinkiewicz.

Obecnie na rynku kosmetyków można znaleźć coraz więcej kremów antysmogowych, które tworzą na skórze barierę ochronną, zabezpieczając ją przed skutkami działania smogu. Dr Marcinkiewicz podkreśla, że preparaty pielęgnacyjne powinny być wzbogacone o antyoksydanty – związki obecne także w naszej skórze, a przeciwdziałające stresowi oksydacyjnemu. Wśród znanych antyoksydantów dominują witaminy C i E, flawonoidy, koenzym Q10, resweratrol. W kosmetykach odnajdziemy liczne wyciągi z różnych znanych europejskich, jak i bardziej egzotycznych roślin azjatyckich jak np. drzewo moringa.

ruch uliczny, samochód, autobus, dym z kominów

W kosmetykach powinnaś również szukać takich wzmacniających i odbudowujących strukturę skóry składników jak: kolagen, kwas hialuronowy, kwas mlekowy, gliceryna, mocznik, D-panthenol. Przed wpływem zanieczyszczonego powietrza uchroni cię też wyciąg z cytryńca. Ważną składową codziennej pielęgnacji są ponadto filtry UV, które zabezpieczają przed tworzeniem wolnych rodników.

Uważaj jednak – nie ulegaj reklamie, bo sama nazwa „krem antysmogowy” może nic nie znaczyć. Przed zakupem produktu wpisującego się w tzw. trend anti-pollution sprawdź jego skład. Możesz też zapoznać się z opiniami dostępnymi np. w internecie. A jeśli sięgasz po ochronny dermokosmetyk czy serum, najlepiej najpierw poradź się lekarza albo farmaceuty.

Zabiegi, dieta i… edukacja

Przybywa klinik, które wprowadzają do swojej oferty również „zabiegi antysmogowe”. Specjaliści mogą zaproponować m.in. zabiegi dotleniające skórę (terapię tlenową) czy z wykorzystaniem witaminy C, masaże skóry bądź nałożenie specjalnej maseczki. Ale również w tym przypadku wybierz sprawdzoną, rekomendowaną klinikę i optymalnie lekarza z dorobkiem.

Dr Małgorzata Marcinkiewicz zaznacza, że bardzo ważne jest wzmacnianie skóry od wewnątrz. Dlatego antyoksydanty powinny znaleźć się w twojej codziennej diecie. Zadbaj o to, by była zdrowa, urozmaicona, kolorowa. W jadłospisie nie powinno zabraknąć: żurawiny, jabłek, borówek, gruszek, jagód acai, papryki, orzechów, czerwonej fasoli, soczewicy, aronii, śliwek, jeżyn, winogron, moreli, malin, cytryny, awokado, kakao, czosnku, cebuli, czerwonej kapusty, rodzynek, zielonych warzyw liściastych. Bogate w antyoksydanty są przyprawy: cynamon, goździki, oregano, kurkuma, sumak, kminek, pietruszka, bazylia, curry, szałwia, imbir, soja. Przeciwutleniacze zawiera również gorzka czekolada.

Specjalistka dermatologii, z którą rozmawiamy, zwraca jednak uwagę, że najlepszą ochroną skóry jest… dbanie o czystość powietrza. – Walka ze smogiem to przede wszystkim edukacja i poprawa stanu powietrza, zmniejszenie zanieczyszczenia. Jeśli każdy z nas zmniejszy emisję spalin, palenie w piecach i kominkach odpadami (np. kolorowymi gazetami, które podczas palenia wyrzucają mnóstwo toksycznych związków w otoczenie), ochrona przeciwsmogowa może okazać się niepotrzebna – podkreśla.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?