Jesteś po porodzie i chcesz wrócić do wzmożonej aktywności fizycznej? Uważaj. Fizjoterapeutka uroginekologiczna wymienia ćwiczenia zakazane

Od czego należy zacząć powrót do aktywności fizycznej po porodzie? „Od aktywacji i wzmocnienia mięśni, które zostały najbardziej obciążone, czyli mięśni głębokich” – wyjaśnia Monika Grzegorzewicz, fizjoterapeutka uroginekologiczna. I dodaje, że istnieją ćwiczenia, które po porodzie są absolutnie zakazane. O jakich mowa?
Fizjoterapia Kobieca
Fizjoterapia Kobieca to konto na Instagramie prowadzone przez Monikę Grzegorzewicz, fizjoterapeutkę uroginekologiczną oraz studentkę osteopatii. Na profilu, który obecnie obserwuje ponad 3 tys. osób, często pojawiają się ciekawe posty pogłębiające wiedzę dot. kompleksowej fizjoterapii kobiet, uroginekologii oraz opieki okołoporodowej. Tym razem fizjoterapeutka wyjaśniła, jakie ćwiczenia są zakazane po porodzie.
Ćwiczenia po porodzie – które są zakazane?
„Pamiętaj, że po porodzie trening musisz rozpocząć od aktywacji i wzmocnienia mięśni, które zostały najbardziej obciążone, czyli mięśni głębokich (mięśnie dna miednicy i mięsień poprzeczny brzucha). Powinnaś rozpocząć pracę nad ich aktywacją jeszcze w połogu!
Następnie skorzystać z pomocy fizjoterapeuty, chcąc rozszerzyć bezpieczny trening.Przez pierwsze miesiące po porodzie unikaj ćwiczeń podnoszących znacznie ciśnienie śródbrzuszne typu: brzuszki, długie dźwignie (wznos obu nóg ), deski, planki.
Są to trudne ćwiczenia, więc przed próbą ich wykonania, musisz zapewnić sobie odpowiednią ochronę obciążonych ciążą i porodem struktur” – pisze Monika Grzegorzewicz.
Rozwiń
Ćwiczenia po porodzie – co można?
„Każde ciało jest inne. Pod okiem specjalisty nauczysz się, jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia i zdobędziesz cenną wiedzę o swoim ciele oraz procesach w nim zachodzących” – pisze Monika Grzegorzewicz na stronie Fizjoterapia Kobieca.
Jeśli więc chcesz wrócić po porodzie do aktywności fizycznej, umów się na wizytę z fizjoterapeutą uroginekologicznym bądź z osteopatą. Tylko w ten sposób uchronisz swoje ciało od niepożądanych efektów źle dobranych ćwiczeń.
Zobacz także
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy

„Torbiele najczęściej nie dają dolegliwości, ale zdarzają się i takie, które powodują bóle o charakterze rozpierającym”. Czy torbieli w piersi trzeba się bać? Tłumaczy dr Jacek Tulimowski

„Problemy hormonalne nie biorą się znikąd”. Katarzyna Wróbel o regulowaniu hormonów

Lekarka przez lata zmagała się z otyłością. „Żyłam w nieświadomości, że jestem chora”

„Uważność to potężne narzędzie w procesie wychodzenia z nałogu” – mówi terapeutka Julie S. Kraft
się ten artykuł?