Saturacja – czym jest i jak ją zbadać? Jaki jest prawidłowy poziom saturacji?
Saturacja to pojęcia, z którym możesz się często spotkać w szpitalu. Chcesz wiedzieć, co to jest i jaki jest prawidłowy poziom saturacji? Przeczytaj nasz artykuł.
Co to jest saturacja?
Saturacja jest to w medycynie wskaźnik nasycenia hemoglobiny krwi tętniczej tlenem. Słowo saturacja pochodzi z łaciny „saturato” i ogólnie odnosi się do stopnia nasycenia konkretnej cieczy gazem. Przedstawiana jest za pomocą symbolu Sa02.
Saturacja wykorzystywana jest m.in. do monitorowania czynności życiowych kobiety w ciąży i jej dziecka, kontrolowania stanu pacjenta w trakcie operacji czy zabiegu, a także po ich zakończeniu. Ma również zastosowanie w tlenoterapii.
Saturacja – norma
Jaka jest prawidłowa saturacja? Prawidłowy poziom saturacji u człowieka mieści się w przedziale 95-98 proc., a u osób starszych jest to 94-98 proc.
U osób przechodzących tlenoterapię saturacja wynosi 98-100 proc. Warto wiedzieć też, że u osób palących saturacja jest niższa niż u niepalących.
Spadek poniżej 90 proc. świadczy o poważnej niewydolności oddechowej. Należy jednak pamiętać, że nawet jeśli saturacja jest wysoka, wartość tlenu na poziomie tlenowym może być niska. Badanie saturacji nie odnosi się bowiem do metabolizmu tlenowego w komórkach.
Badanie saturacji
Żeby zmierzyć saturację, trzeba wykonać badanie, które wskaże jej poziom. Jest ono bardzo proste, bezpieczne i szybkie w wykonaniu. Do zmierzenia, czy saturacja jest prawidłowa, wykorzystuje się narzędzie zwane pulsoksymetrem.
Oprócz tego, że to badanie poziomu saturacji jest całkowicie nieinwazyjne, do jej zalet można także zaliczyć to, iż nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania do wykonania. Co więcej pulsoksymetr jest urządzeniem mobilnym i można korzystać z niego w dowolnym miejscu i w różnych warunkach. Saturacja pozwala non stop kontrolować stan pacjenta przebywającego w szpitalu i podejmować szybkie działanie w razie konieczności. Warto też wspomnieć, że pulsoksymetr jest urządzeniem bardzo prostym w obsłudze i nie wymaga specjalnych ustawień czy serwisowania.
Saturacja – działanie pulsoksymetru
Badanie saturacji polega na tym, że po założeniu czujnika na konkretny fragment ciała, emituje on promieniowanie, które w pewnym stopniu pochłaniane jest przez krew przepływającą przez naczynia krwionośne. Fotodetektor, który jest wbudowany w urządzenie, mierzy powracający sygnał. Składa się on z dwóch składowych: stałej i zmiennej (pulsującej), która to właśnie obrazuje wynik saturacji.
Czy saturację można badać w domu?
Oczywiście. Pulsoksymetry napalcowe można kupić w aptece i aktualnie znajdują się w większości domowych apteczek. W urządzenie to inwestują szczególnie zawodowi sportowcy, osoby aktywne fizycznie oraz ci, którzy mają problemy z niewydolnością oddechową.
Aby samodzielnie wykonywane badanie saturacji wskazywało właściwy pomiar, należy pamiętać o kilku kwestiach. Na zaburzony wynik saturacji wpłynie:
- pomiar w zimnym albo miejscu;
- złe założenie czujnika (palec musi idealnie przylegać do środka urządzenia);
- brak kontroli nad ciałem, np. drgawki;
- zaburzenia poziomu hemoglobiny;
- rodzaj światła w pomieszczeniu;
- różne zmiany na paznokciach, np. ciemny lakier, hybryda, grzybica.
Wskazania do badania saturacji
Wśród głównych zaleceń do wykonania badania saturacji jest:
- niewydolność oddechowa,
- zabieg bronchoskopii, czyli badanie endoskopowe, dzięki któremu można zdiagnozować schorzenia układu oddechowego,
- tlenoterapia,
- operacja / zabieg chirurgiczny,
- wentylacja jednego płuca,
- podejrzenie spadku saturacji,
- znieczulenie dziecka,
- choroby układu oddechowego,
- monitorowanie czynności życiowych wcześniaków i noworodków,
- badanie wydolności u sportowców.
Czynniki mogące zaburzyć wynik saturacji:
- zatrucie tlenkiem węgla,
- zmiany na paznokciach,
- niska temperatura pomieszczenia,
- niska temperatura obszaru ciała, na którym umieszczony jest czujnik,
- stres,
- drgawki, niekontrolowane wstrząsy ciała,
- ogólne zmęczenie,
- spożycie kawy, napojów energetycznych.
Polecamy
Naukowcy odkryli kolejną grupę krwi – MAL. Dzięki temu przetaczanie krwi stanie się bezpieczniejsze
Polscy naukowcy wynaleźli sztuczną krew. „To przełom na skalę światową” – mówi prof. Wojciech Lisik
Irmina Walczak: „Cykliczność miesiączki przypomina nam, że jesteśmy częścią natury, w której wszystko ma swój czas”
Mierzysz w domu ciśnienie tętnicze tylko na lewej ręce? Lekarz ostrzega: ten błąd może cię sporo kosztować
się ten artykuł?