Czy w trakcie przeziębienia można ćwiczyć? Odpowiada lekarka dr Miriam Staier
Biegasz z kaszlem i liczysz, że rozejdzie się po kościach? Bolące gardło i katar nie mają prawa pokrzyżować ci napiętego grafiku treningów? Podwyższona temperatura to żadna przeszkoda w intensywnych ćwiczeniach? Sprawdź, co na ten temat sądzi lekarka, dr Miriam Staier.
Sezon infekcyjny rozpoczął się w najlepsze. Zmienna pogoda, częstsze przebywania w zbyt ocieplonych, wysuszonych pomieszczeniach, sprawia, że nasz układ odpornościowy zaczyna szwankować. Produktami pierwszej potrzeby coraz częściej stają się chusteczki do nosa i leki na przeziębienie. Choć to pozornie błaha infekcja, niedoleczone może odpłacić się sporymi problemami ze zdrowiem, dlatego warto wiedzieć, czego w czasie tych 3-5 dni nie powinnyśmy robić.
Ćwiczenia w trakcie przeziębienia
Zastanawiasz się, czy katar i ból gardła dyskwalifikują cię z umówionego biegu z przyjaciółką? Masz zaplanowany trening, ale czujesz, że łamie cię w kościach i nie wiesz, czy powinnaś na niego iść? Nie jesteś sama z takimi obawami. W gabinetach lekarskich coraz częściej pada pytanie o to, czy w trakcie infekcji można ćwiczyć. Z odpowiedzią na nie postanowiła zmierzyć się dr Miriam Staier. Lekarka prowadzi na Instagramie popularny profil „Lekarz w mieście”, na którym dzieli się swoją wiedza medyczną i przypomina o profilaktyce.
„Praktyka kliniczna pokazuje, że wykonywanie ćwiczeń o niskiej intensywności przez osoby mające katar czy ból gardła nie jest szkodliwe. Co więcej, jeżeli wymienione objawy zmniejszą się po kilku minutach trwania wysiłku, można zwiększyć jego intensywność do umiarkowanej” – wyjaśnia lekarka.
W dalszej części swojego wpisu lekarka wyjaśniła, jakich objawów nie powinnyśmy ignorować, planując trening.
Rozwiń„Natomiast wysiłek fizyczny nie jest wskazany wówczas, gdy chorobie towarzyszą: gorączka, bóle mięśni lub stawów, odwadniające organizm wymioty czy biegunka oraz utrudniający oddychanie kaszel” – czytamy.
Lekarka podkreśla, że w takich przypadkach ćwiczenia można rozpocząć dopiero po upływie około 2 tygodni od ustąpienia objawów. Jej zdaniem na czas choroby swoją aktywność fizyczną lepiej ograniczyć do spacerów. Zatem dziewczyny, mamy dla was jedną radę: zamiast zgrywać twardzielki, zadbajcie o siebie mądrze!
Polecamy
Wysiłkowy ból głowy. Skąd bierze się ból głowy po wysiłku fizycznym?
Menopauza może wywołać zaburzenie funkcji poznawczych. Wiadomo, jak temu przeciwdziałać
„Często osoby z wadami wymowy wycofują się z życia społecznego. To bardzo poruszające historie”. Kamil Kijonka o terapii logopedycznej osób dorosłych
„Kiedy poczułam się gorzej, usłyszałam, że jestem najsłabszym ogniwem i nie powinnam tu pracować”. Zatrudniły się w sieciówkach, dziś tego żałują
się ten artykuł?