Przejdź do treści

Właściwości i zastosowanie bromu

Brom - jego właściwości oraz zastosowanie
Brom - jego właściwości oraz zastosowanie
Podoba Ci
się ten artykuł?

Brom to pierwiastek, który w niewielkiej ilości występuje w organizmach żywych oraz w skorupie ziemskiej. nie odgrywa w procesach i funkcjach życiowych żadnej roli, ale w dużych ilościach jest silnie toksyczny i może nieść za sobą wiele złych konsekwencji. 

Brom – jego właściwości

Brom głównie wykorzystywany jest w reakcjach chemicznych. W przyrodzie najczęściej współistnieje z chlorem, przez co oba te pierwiastki mają podobne właściwości. W temperaturze pokojowej jest lotną cieczą o nieprzyjemnym zapachu. Do organizmu wchłaniany jest przez układ pokarmowy, skórę i płuca. Brom jest gazem duszącym, który wrze w temperaturze 67 stopni Celsjusza. Świetnie rozpuszcza się w wodzie, a połączenie bromu i wody daje kwas bromowodorowy. Posiada również zdolności łączenia się z różnymi pierwiastkami i bardzo łatwo reaguje ze sproszkowanymi metalami.

Niewielką ilość bromu można znaleźć w warzywach, owocach i produktach zbożowych, ale nadmierne spożycie tych produktów nie doprowadzi do zatrucia bromem.

Brom u człowieka kumuluje się głównie w tarczycy.

Brom – zastosowanie

Brom swoje zastosowanie znalazł w fotografii oraz w produkcji środków gaśniczych. Z kolei sole bromu służą za odczynniki w warunkach laboratoryjnych.

Brom stosowany jest również jako wskaźnik stanu wód. Używa się go do czyszczenia basenów, wanien i innych zbiorników wodnych. Bardzo skutecznie zwalcza bakterie, grzyby, wirusy i inne szkodliwości. W przeciwieństwie do chloru brom nie zostawia charakterystycznego zapachu.

Brom używany jest również w medycynie, ponieważ jako lek wykazuje wiele korzystnych właściwości. Trzeba jednak pamiętać o tym, że lecznicza dawka bromu jest bardzo zbliżona do tej dawki toksycznej, a więc dawkowanie bromu musi być bardzo ostrożne.

Wiele mówi się również o tym, że bromek potasu wykorzystywany był w wojsku i miał on na celu zminimalizować, a nawet stłumić napięcie seksualne u żołnierzy. Oczywiście na ten moment od takich praktyk już dawno się odeszło.

Brom – zatrucie

Podczas zatrucia bromem mogą występować takie objawy, jak:

  • zmniejszona wrażliwość na dotyk;
  • apatia;
  • przykry zapach z ust;
  • obniżenie kondycji psychicznej;
  • stany depresyjne.

Duże stężenie bromu zwiększa ryzyko mikrouszkodzeń DNA i może prowadzić do wystąpienia astmy. Może również wywołać alergię oraz niewydolność wątroby. Z racji tego, że brom u człowieka kumuluje się głównie w tarczy, może prowadzić do niedoborów jodu.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?